Skocz do zawartości

Receptura RIS-a do konsultacji


Luqas van Dred

Rekomendowane odpowiedzi

Parametry:

Zakładana wydajność:70%

Początkowe blg: 25,5°
IBU: 100
EBC: 79
Objętość: 15l
Czas gotowania: 60min
 
Składniki:
Słód Pilzneński 4,00kg
Słód Monachijski  1,00kg
Karmelowy 150EBC 0,50kg

Czekoladowy 1200EBC 0,30kg

Jęczmień palony 0,50kg

Carafa III Special 0,50kg 

Biscuit 0,30kg

Płatki owsiane (podpiekane w piekarniku) 0,80kg

 

Zacieranie:
66st C - 90min
78st C - 10min
Stosunek woda/słody - 2,5:1
 

Chmielenie:
60 min:
- 30g Admiral 14,2% AA
10 min:
- 20g Admiral 14,2% AA
-5g mech irlandzki

 

Drożdże:
US05 dwie saszetki - starter 1l 48godz przed zadaniem do brzeczki

Lub

Po przelaniu na cichą Rye IPA zostaną mi drożdże FM52 w fermentorze. Czy lepiej je zalać RISem? To jest lepsze rozwiązanie (więcej komórek drożdżowych)? 

Fermentacja burzliwa: 3tyg

Fermentacja cicha: 3tyg

 

Z wysłodzin będę robił Stouta z odtłuszczonym masłem orzechowym w proszku (PB2). 

 

1.Czy zasyp jest ok? 

2. Co z drożdżami? 

3.Jakieś inne sugestie? 

Z góry dzięki za rady. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego chmielenia wychodzi niecałe 60 IBU i to bez grzebania w % utylizacji chmielu (czyli zakładamy 100% utylizacji, gdzie ja u siebie schodzę do 80-75%).  Będzie słodki ulepek bez balansu, RISowi nie przystoi. Druga sprawa US-05? Starter? 48H? Eeeee coś nie tak. Użyj gęstwy FM52, świetne drożdże pod RISa. Dołóż chmielu, tak żeby faktycznie było te 100 IBU. Jeżeli chodzi o głębokość odfementowania zacieraj niżej, powiedzmy 90 minut w 64°C później podnieś do 72°C i mash out. Możesz jeszcze trochę cukru sypnąć (jakieś 3-5% zasypu).

 

Tak rzuciłem okiem i internety twierdzą, że US-05 to to samo co FM52 więc tym bardziej gęstwa>starter z suchych.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, BelgLover napisał:

Z tego chmielenia wychodzi niecałe 60 IBU i to bez grzebania w % utylizacji chmielu (czyli zakładamy 100% utylizacji, gdzie ja u siebie schodzę do 80-75%).  Będzie słodki ulepek bez balansu, RISowi nie przystoi. Druga sprawa US-05? Starter? 48H? Eeeee coś nie tak. Użyj gęstwy FM52, świetne drożdże pod RISa. Dołóż chmielu, tak żeby faktycznie było te 100 IBU. Jeżeli chodzi o głębokość odfementowania zacieraj niżej, powiedzmy 90 minut w 64°C później podnieś do 72°C i mash out. Możesz jeszcze trochę cukru sypnąć (jakieś 3-5% zasypu).

 

Tak rzuciłem okiem i internety twierdzą, że US-05 to to samo co FM52 więc tym bardziej gęstwa>starter z suchych.

Na pewno wyszło Ci 60 IBU? Nie policzyłeś przypadkiem dla 20 litrów? Ja liczyłem w PPPP i dla 15 litrów wyszło 100 IBU. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno wyszło Ci 60 IBU? Nie policzyłeś przypadkiem dla 20 litrów? Ja liczyłem w PPPP i dla 15 litrów wyszło 100 IBU. 

Warzylem podobnego RISa i też chmielilem go Admiralem. Miałem 10 litrów i tyle samo chmielu. Jak wrócę do domu podam Ci dokładne ilości. Piwo wyszło goryczkowe w punkt, może nawet mogło być troszkę bardziej gorzkie.

 

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, BelgLover napisał:

Warzylem podobnego RISa i też chmielilem go Admiralem. Miałem 10 litrów i tyle samo chmielu. Jak wrócę do domu podam Ci dokładne ilości. Piwo wyszło goryczkowe w punkt, może nawet mogło być troszkę bardziej gorzkie.

 

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Ok dzięki. Teoretycznie przy tak dużym ekstrakcie nie można takiego piwa przechmielić ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ris to dość szeroki styl, a duża część konsumentów nie chce piwa 25°Blg i 10% alk. które jest wytrawne, lekkie i pijalne jak lekki FES, tylko chce piwa które ich przytłoczy wszystkim (zresztą ja ich trochę rozumiem, Ris który smakuje jak Stoucik 16°Blg, a ma 10% alk. to nie jest mój ulubiony profil Risa :)).

Ponadto przy odpowiednim odfermentowaniu i udziale słodów palonych, to można spokojnie na 30-40 IBU zrobić i nie będzie żaden ulepek (zwłaszcza przy mocno mineralnej wodzie) ;)

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy warzy to co lubi. Dla mnie RIS ma gwałcić poniewierać, wyrywać kubki smakowe, a nade wszystko być szalenie kompleksowym. Więc ja polecam RISa 100 IBU plus albo wędzony albo dorzucić płatki drewniane macerowane w alkoholu. Poezja. Potrafię nad buteleczką swojego RISa siedzieć grubo powyżej godziny (ale za cholerę nie wiem ile dokładnie bo nie mam czasu na głupoty).

 

Btw 40 IBU to trochę jak porter bałtycki - dla mnie osobiście nuda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porter bałtycki ma zupełnie inny poziom słodów palonych, a nie tylko chmiel jest gorzki.

 

PS Ja zupełnie nie rozumiem tej mody psucia dobrego Risa tym drewnem, czy fuzlami z whisky :P

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.