Jump to content
grzans

Filtracja zasypu ponad 10 kg.

Recommended Posts

Witam, jutro zamierzam uwarzyć pierwsze piwko w tym sezonie. Pytanie, jak przeprowadzić filtrację zacieru z ponad 10 kg zasypu. Wyposażyłem się w dwa wiadra z filtratorami ze "sraczrurki" i to chyba jest dobry plan? Zacier z ponad 5 kg zasypem filtrowałem na jednym wiadrze i szło przeważnie ok.

Godzinę temu, grzans napisał:

Witam, jutro zamierzam uwarzyć pierwsze piwko w tym sezonie. Pytanie, jak przeprowadzić filtrację zacieru z ponad 10 kg zasypu. Wyposażyłem się w dwa wiadra z filtratorami ze "sraczrurki" i to chyba jest dobry plan? Zacier z ponad 5 kg zasypem filtrowałem na jednym wiadrze i szło przeważnie ok.

U mnie dopiero powyżej 350kg ciężko idzie ;)

ps na ile litrów ten zasyp?

Tutaj zamierzam 10,5 kg w 31 litrach zacierać i chyba na dwa wiadra zdecyduje się filtrować. Nie chcę spędzić na filtracji paru godzin.

Filtrowałem 11,2 kg w standardowym 34 litrowym wiadrze i jedynym problemem dla mnie było to czy zacier się zmieści do wiadra.

Potem robiłem imperialny porter i filtrowałem w 1 wiadrze prawie 13 kg słodu i też było ok Jak chcesz 10,5kg w 31 litrach to do jednego wiadra i tak nie wejdzie.

Edited by darinho

2 godziny temu, anteks napisał:

U mnie dopiero powyżej 350kg ciężko idzie ;)

ps na ile litrów ten zasyp?

350kg, a w jakim wiadrze ?;)

Jak do tej pory najwiecej w wiadrze zacieralem 10,5kg w 31 litrowym. 

Problemow z wysladzaniem zero, ale nie powiem niezle sie urobilem przy tak gestym zacierze, mieszanie reczne to mordega. 

Taką ilość tylko na 2 wiadra. I to nie ze względu na to, że może się nie zmieścić do wiadra, a ze względu na czas. Leci z dwóch rur, czyli 2 razy szybciej :)

Dodam tylko do mojego poprzedniego posta, że wtedy miałem tylko jedno wiadro z kranikiem. Teraz mam 2 wiadra, ale oplot tylko 1 :) . A za 1-2 tyg robię RISa i znowu będę filtrował w 1 wiadrze.

Przecież oplot to koszt kilkunastu złotych, a czasu zaoszczędzonego od cholery :)

Jak dla mnie to filtracja szła na prawdę dobrze, więc nie czuję potrzeby kupna drugiego oplotu. Nie wiem czy czas i w ogóle konieczność użycia i mycia drugiego wiadra by to mocno zrekompensował. Poza tym takie mocne piwa to max 2 w sezonie. Chyba, że zacznę częściej robić zwykłe warki po ok 42l to wtedy może dokupię drugi oplot. 

Robiłem kilka razy z zasypu w okolicach 10kg - jedno wiadro 33l spokojnie daje radę.