Jump to content
Sign in to follow this  
PawelW

Marcowe na...Kolschach?

Recommended Posts

Cześć

 

W przyszłym tygodniu planowałem robić marcowe. Jako, że jest już to moja 20 warka to nie boje się eksperymentów więc z góry uprzedzam, że wiem że 15°C w piwnicy to za dużo na dolniaka, ale stwierdziłem że zaryzykuję i zobacze co wyjdzie. Nie zależy mi żeby piwo było dokładnie w stylu ani nie boje się owoców w piwie. Nawet jak będzie bardzo średnie to mam zaprzyjaźnione grono utylizatorów nieudanego piwa także jestem spokojny o jego przyszłość.

 

Wpadłem jednak jeszcze na inny pomysł, albowiem w owej piwnicy fermentuje mi kolsch na wyeast 2565 i zastanawiałem się własnie co może wyjść gdy do marcowego zamiast planowanych w34/70 dać gęstwe z kolschowych? Czytałem, że 34/70 w takich temperaturach dają niekoniecznie przyjemne posmaki, natomiast 15°c to dobra temperatura dla 2565. Jak uważacie, które drożdże ZBLIŻĄ potencjalne marcowe do marcowego w zakresie wyeliminowania/ograniczenia estrów? Zdaję sobie sprawę, że to już nie będzie ani lager ani marcowe, ale tak jak pisałem - nie boję sie eksperymentów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Estry to nie wszystko. "Kolschowe" drożdże produkują mniej estrów niż "lagerowe", ale będzie różnica w ilości cukrów resztkowych lub alkoholi wyższych. Mimo wszystko spróbuj i opisz rezultat. Najwyżej wyjdzie z tego altbier.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.