Skocz do zawartości

Problem z Blg końcowym


HEKTO

Rekomendowane odpowiedzi

Witam drogich forumowiczów,

 

mam za sobą uwarzonych już kilka warek. Celuję z reguły w piwa górnej fermentacji, gdyż problem u mnie z zapewnieniem odpowiednich warunków dla drożdzż dolnej fermentacji. Zazwyczaj udaje mi się wstrzelić odpowiednio w ekstrakt początkowy (taki jaki zakłądam sobie przed warzeniem). Niestety mam problem z ekstraktem końcowym, gdyż za każdym razem jest on za wysoki, i sięga granic od 5 do nawet 7 blg co jest wręcz niemożliwe zakładając że zazwyczaj startuję z 12 - 14 blg. Cukier mierzę za równo przy użyciu balingometru jak i refraktometru i wyniki są zbliżone. Tempreatury fermentacji staram się odpowiednio kontrolować i utrzymywać w granicach 18-20 stopni. Brzeczkę z każdym razem przed zadaniem drożdży napowietrzam przez intensywne mieszanie i wciskanie pęcherzyków powietrza do środka. Drożdze zazwyczaj startują po 6-8 godzinach od zadania i pracują dobrze. Oczywiście robię testy końca fermentacji i nie pamiętam sytuacji abym odnotował znaczne różnice pomiędzy pomiarem w 7 a 9 dniu. A mimo to granaty mi się nie tworzą pomimo tak wysokiej zawartości cukrów. W czym tkwi niuans? Czy ja coś źle robię czy mam sprzęt do dupy? Specjalnie zaopatrzyłem się najpierw w refraktometr a później w balingometr aby potwierdzić zgodność pomiarów. A może z napowietrzaniem jest problem? Może drożdze nie otrzymują wystarczająco tlenu na początku aby odpowiednio wystartować? 

Liczę na wszelkie porady, każda sugestia jest dla mnie niezmiernie istotna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, HEKTO napisał:

Liczę na wszelkie porady, każda sugestia jest dla mnie niezmiernie istotna. 

Szczegóły tych warek podaj: zasyp, zacieranie.

Inaczej to fusy/ szklana kula.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za słowami Zasady: musisz się pochwalić w jakiej techniki, czego wrzucasz i czego zaprzęgasz do fermentacji.

Co prawda nie piszesz że robisz z zacieraniem, ale tak zakładam. Z wstępnych informacji to powiem to co już wiem - sprawdź sobie czy nie zacierasz w temperaturze wyższej niż 68' - to pierwsze podejrzenie, jakiego zasypu: czyli spis surowców i jakich drożdży używasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając twój wpis to na poczatku pomyślałem że nie robisz korekcji na refraktometrze. Ale jeśli sprawdzasz dodatkowo cukromierzem to pewnie robisz korekcje. Drugą rzeczą która może sprawiać problemy to termometr. Chociaż nie wiem czy nawet jakbyś zacierał w 72C to byś otrzymał tak słabe odfermentowanie na poziomie 50%.
Napisz jak robisz te swoje piwo to na pewno ułatwi nam znalezienie problemu.

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, HEKTO napisał:

Oczywiście robię testy końca fermentacji i nie pamiętam sytuacji abym odnotował znaczne różnice pomiędzy pomiarem w 7 a 9 dniu. A mimo to granaty mi się nie tworzą pomimo tak wysokiej zawartości cukrów. W czym tkwi niuans?

Tutaj jest klucz zagadki - temat osobiście przerabiałem - zostaw dla świętego spokoju fermentację na 2 tyg bez podziału na burzliwą i cichą. Pomiń zbieranie czy oddzielanie drożdży i po 2 tyg sprawdź blg. Do tego sprawdź temperaturę otoczenia fermentora, czyli po tyg niech temperatura będzie ciut wyższa niż na początku

Edytowane przez Tombatold
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z termometrem wydaje mi się że akurat nie powinienem mieć problemu, ponieważ nie korzystam z najgorszego szajsu kupinego na chińskim targu za 5 zł, chociaz nigdy nic nie wiadomo. Stosuję standardowo dwie temperatury zacierania - przerwa maltozowa w 62-64, ktrórą w zależności od zasypu ciągnę od 30 do nawet 60 minut, oraz przerwa dekstrynizująca (maltozowa) w 72 stpniach na którą powięcam 15 maksymalnie 30 minut. Później wygrzew do 78. Czasem jeszcze pojawi się przerwa białkowa w 52 i w przypadku pszeniczego robiłem przerwe ferulowa w 44

Podaję zasypy i przerwy kilku ostatnich moich warek:

 

Marcowe: (wartości wyrażone w gramach)

 

Pilzneński                       4000   g          
Monachijski jasny         1500   g         
Wiedeński                       1000  g       
Karmelowy ciemny        300    g   

 

Przerwa scukrzajaca (maltozowa)                  62 - 64 stopnie                 30  minut                        
Przerwa scukrzająca (dekstrynująca)             72   stopnie                      30   minut                         
Wygrzew (mash out)                                           76 - 79   stopnie                                         
                                                                                                            
 Fermentacja górna 20-22 stopnie                                                                                                           
 


Drożdże: Saflager S-23

 

Blg początkowe: 13

Blg końcowe: 5,5

 

 

 

Hefe-Weizen:

 

Pszeniczny jasny         4000 g           
Pilzneński                     2000  g         
Caraaroma                   100     g

 

Przerwa ferulowa                                            44  stopnie                      25  minut                         

Przerwa scukrzajaca (maltozowa)               62 - 64 stopnie               45   minut                        
Przerwa scukrzająca (dekstrynująca)          72  stopnie                      20   minut                                                                                          
Wygrzew (mash out)                                         76 - 79 stopni                                              
                                                                                                            
                                                                                                            

Fermetnacja górna: 20-22 stopnie

Drożdże: Saftrew WB-06

Blg początkowe: 12

Blg końcowe: 5,5

 

 

 

German Pilsner:

 

Pilzneński                     2000         
Wiedeński                     1000            
Monachijski jasny        550            

Żytni karmelowy           40            
      

      
Przerwa białkowa                                              50 - 52  stopnie                  10 minut                      
Przerwa scukrzajaca (maltozowa)                 62 - 64  stopnie                   30  minut                     
Przerwa scukrzająca (dekstrynująca)            72       stopnie                     15  minut                          

Wygrzew (mash out)                                          76 - 79                                  wygrzew      
                                                                                                            

 

Fermentacja dolna: 9-12 stopni

Drożdże: Saflager S-23

 

Blg początkowe: 12

Blg końcowe:       7



                                                                    

Edytowane przez HEKTO
zmiana danych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie błąd pomiaru. Jakby piwo było nie dofermentowane to by były granaty. Jak nie ma więc jest odfermentowane.

Możesz od kogoś pożyczyć termometr I sprawdzić swój?

PS na pewno robisz korekcje blg przy sprawdzaniu blg końcowego przy pomiarze refraktometrem?

PS2 a jak takie piwo kopie? Z twoich obliczeń wynika że ma połowę zakładanych procentów. Wiec powinieneś ich wypiciu dwa razy więcej aby się upić.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, HEKTO napisał:

Stosuję standardowo dwie temperatury zacierania - przerwa maltozowa w 62-64, ktrórą w zależności od zasypu ciągnę od 30 do nawet 60 minut,

A scukrza się w tej temperaturze? To może być poniżej temp kleikowania słodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podesłałem znajomej moje piwka do zbadania na uczelni. Znamy się bo oboje kończyliśmy Technologię Żywności. Przeprowadziła mi analizy zawartości alkoholu, goryczkę oraz barwę. Z jej obliczeń wynika że w Pilsie miałem zawartość alkoholu wynoszącą 5,2 vol, czyli blg końcowe powinienem mieć na poziomie 2 a moje wynosiło 5,4. W dalszym ciągu nie wiem co jest grane i co zafałszowuje mój wynik? Może sprawdzam w złej temperaturze albo nie wystarczająco odgazowuje próbkę przed zbadaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.