Jump to content
Thorgall

Fermentacja Risa

Recommended Posts

Za około dwa tygodnie,będę warzył risa. Chciałem zapytać o radę,w temacie fermentacji,w jakich temperaturach ją przeprowadzić najlepiej.

Przydatne informacje:

Drożdże Fm13 gęstwa.

Blg 24-26

Fermentacja w pudle styropianowym,z ograniczoną kontrolą temperatury,wymiana wkładów chłodzących.W tej chwili mam w piwnicy 18C,w pudle z jedną butelką 1,5l i fermentującym piwem 15C.

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

Za około dwa tygodnie,będę warzył risa. Chciałem zapytać o radę,w temacie fermentacji,w jakich temperaturach ją przeprowadzić najlepiej.

Przydatne informacje:
Drożdże Fm13 gęstwa.
Blg 24-26
Fermentacja w pudle styropianowym,z ograniczoną kontrolą temperatury,wymiana wkładów chłodzących.W tej chwili mam w piwnicy 18C,w pudle z jedną butelką 1,5l i fermentującym piwem 15C.

Ris to Górniak.... 18 stopni jest ok..

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

18C brzeczki tak, ale otoczenia już nie bardzo. Temperatura skoczy sporo przy takim ekstrakcie. Ja zaczynam takie piwa w lodówce ustawionej na 13-14C.

Guest

15°C jest git, trzymaj tak około tygodnia, później zacznij powoli podwyższać, myślę, że spokojnie do tych 18°C. I co najważniejsze daj piwu dużo czasu, pierwsza fermentacja około 2-3 tygodni (bardziej 3) i później druga fermentacja spokojnie miesiąc. Do refermentacji sypnij mało cukru, tak na 1,7-1,8 v/v co2.

15°C jest git, trzymaj tak około tygodnia, później zacznij powoli podwyższać, myślę, że spokojnie do tych 18°C. I co najważniejsze daj piwu dużo czasu, pierwsza fermentacja około 2-3 tygodni (bardziej 3) i później druga fermentacja spokojnie miesiąc. Do refermentacji sypnij mało cukru, tak na 1,7-1,8 v/v co2.
Dzięki za konkretną odpowiedź.

Ja dziś butelkowałem Risa . Fermentował w około 18 stopniach otoczenia z 26 blg do 6 odfermentował w 8 dni potem odczekałem kilka żeby sprawdzić czy to już koniec i zlałem go na cichą . Na cichej był 3 tygodnie do butelkowania dodałem świerzej gęstwy . Drożdże jakich użyłem to gęstwa US 05. Pomimo szybkiej fermentacji brak jest czegoś niepożądanego w smaku a ris jest naprawde dobry i ładnie się układa

9 godzin temu, Wiatrol napisał:

Na cichej był 3 tygodnie do butelkowania dodałem świerzej gęstwy

Też mam zamiar zabrać się za RISa. Ile dałeś tej gęstwy na ile litrów?

13 godzin temu, Wiatrol napisał:

Ja dziś butelkowałem Risa . Fermentował w około 18 stopniach otoczenia z 26 blg do 6 odfermentował w 8 dni potem odczekałem kilka żeby sprawdzić czy to już koniec i zlałem go na cichą . Na cichej był 3 tygodnie do butelkowania dodałem świerzej gęstwy . Drożdże jakich użyłem to gęstwa US 05. Pomimo szybkiej fermentacji brak jest czegoś niepożądanego w smaku a ris jest naprawde dobry i ładnie się układa

świeŻej 

Właśnie trzeba pamiętać o gęstwie. Ja słuchając rad na forun nie dałem i niestety brak gazu w RISie ale smak obłędny. Drożdze to irlandzkie ciemności z fm. 

Gęstwy poszło 1ml na każdą butelkę strzykawką dozowałem akurat było mi tak wygodnie sprawdzałem dziś próbkę w plastikowej butelce i czyć że już jest twarda

Kolega uwarzył bardzo dobrego RISa na suchych US-05 i nie używał gęstwy...zeszło mu chyba do 5

Guest
Kolega uwarzył bardzo dobrego RISa na suchych US-05 i nie używał gęstwy...zeszło mu chyba do 5

I to na jednej paczce? Kierowca autobusu standardowo?

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

Ja fermentowałem na s-04 z 24 zeszło do 9 dość słabo odfermentowały fermentacja ok 1.5 do 2 miesięcy(niepamiętam dokładnie) ale piwo wyszło bardzo dobre

Dnia 25.10.2017 o 15:56, BelgLover napisał:

I to na jednej paczce? Kierowca autobusu standardowo?

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

No podobno na jednej paczce

Sprawy mają się tak:Ris uwarzony,fermentuje sobie wesoło. Brzeczkę schłodziłem do 13C,fermentuje w 11-12C ,jak widać FM 13 radzą sobie w takich temperaturach.Temperatury brzeczki nie mam jak sprawdzić,ale przy takim balingu,można śmiało przyjąć 15C.Dzisiaj wyjeżdżam więc muszę fermentor wyjąć z pudła i dalej fermentacja będzie się odbywać w 15-16C otoczenia.Po głębszym zastanowieniu się dochodzę do wniosku,że w moich warunkach lepszej fermentacji bym nie zrobił.