Skocz do zawartości

Browar Wiklina


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 173
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Warka #37 Marcowe

 

Woda:

17l RO i 20l Kranówki

 

Zasyp:

Pilzneński ( Weyermann ) - 1,8 kg

Monachijski II - 1,7 kg

Wiedeński - 1 kg

Czerwony - 0,3 kg

 

Zacieranie:

Zasyp do 19l wody 36C

33-31C - 10 min

----> 11l dekoktu + 1l wody

70C - 25 min

100C - 20 min

<----- powrót

63C - 30 min

70C - 20 min

 

Chmielenie:

60 min - 30g Lubelski 3,8%ak

30 min - 20g Lubelski 3,8% ak

 

Uzyskałem 22 litry brzeczki o gęstości 13 BLG. Zadałem ją starterem 1,8 l z mieszadła na Munich Lager'ach. Fermentor wstawiłem do lodówki; termostat ustawiłem na 8C.

 

Obawiam się, że warka pomimo włożonej pracy nie do końca spełni moje oczekiwania. Po pierwsze nie do końca ogarniam startery z mieszadła. Wczoraj w nocy wyłaczyłem mieszadło po 24h kręcenia. Dzisiaj Rano widać było centymetrową warstwę drożdży i sporą ich ilość w zawiesinie, ale pomimo tego zero oznak fermentacji. Starter był słodki w smaku. Munichy podobno są do tego wszystkiego dosyć leniwymi drożdżami. Przewiduję znaczne problemy z startem drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka #38 APA

 

Jako, że ostatnio Dagome zwrócił uwagę na małą ilość warek na moim koncie ( w stosunku do piwowarskiego stażu ) oświadczam, że poszło mi w pięty i zabieram się do roboty!

 

Woda:

10l RO - 22l kranówki

 

Zasyp:

Pilzeński (Weyermann) - 4 kg

Monachijski II (Strzegom) - 0,4kg

Pszeniczny (Strzegom) - 0,3 kg

Karmelowy 150 (Strzegom) - 0,2 kg

 

Zacieranie:

Zasyp do 13l wody o temp 60C

63C - 20min

73C - 40min

 

Chmielenie:

60min - Chinook 25g 11%ak

10min - Chinook 25g 11%ak

Planuję dochmielić na zimno

 

Ostatecznie uzyskałem 23 litry brzeczki o gęstości 12,5 BLG. Schłodziłem ją do 20C i zadałem uwodnionymi Nottinghamami. Fermentor wstawiony do piwnicy, gdzie jest 15C.

 

Wesołego dnia piwowara :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #38 APA

 

Jako, że ostatnio Dagome zwrócił uwagę na małą ilość warek na moim koncie ( w stosunku do piwowarskiego stażu ) oświadczam, że poszło mi w pięty i zabieram się do roboty!

 

 

Bez przesady, a co ja mam powiedzieć? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Moje piwowarskie zastanie zobrazowało mi dzisiejsze czyszczenie butelek. 150 butelek wolnych + 60 brakujących + 20 zajętych... Niedługo zacznę się cofać :D

Cóż plan na najbliższe dwa tygodnie jest taki: zlewanie marcowego, warzenie koźlaka, chmielenie na zimno mojego APA, zlewanie APA i między tym wszystkim gdzieś wcisnę warzenie pszeniczniaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcowe #37 zlane do 45 butelek 0,5 litra i 2 0,3. Dodałem syrop 1l z 110 gram cukru. Munichy zeszły do 3 BLG. Piwo na razie nieciekawe, daje mocno diacetylem. Wyczuć da się estry, co przy tak długim zafermentowaniu, wcale mnie nie ździwiło. Jutro na gęstwie z tego piwa warzyć będę koźlaka. Oby tym razem poszło mi lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #39 Koźlak

 

Woda:

16lRO - 19,5l kranówki

 

Zasyp:

Monachijski - 2,5kg

Wiedeński - 2,5 kg

Karmelowy 300 - 0,35

Pszeniczny - 0,3

Karmelowy 150 - 0,15

 

Zacieranie:

Zasyp do 18l wody o temp 53C

Podgrzewanie do:

62C - 35 min

72C - 25 min

 

Chmielenie:

60 min - 30g Sybilla 6,5%

20 min - 20g Sybilla

 

 

Uzyskałem 21 litrów brzeczki o gęstości 16 BLG. Schłodziłem do 16C i zadałem gęstwą ( Munichy ) z Marcowego. Samo marcowe daje rozpuszczalnikiem, mam nadzieje, że to z powodu długiego startu fermentacji a nie zakażenia. Będzie co ma być, zobaczymy, Piwo fermentuje w lodówce nastawionej na 11C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Warka #40 Kresowe

 

Jest to jasny lager z dodatkiem grochu. Groch stosowany jest w niektórych litewskich browarach, w teorii ma polepszyć pianę i treściwość. Ten dosyć osobliwy styl piwny opisywał min. Michael Jackson, przedstawiane przez niego piwa miały być czerwonymi lagerami z nutami typowymi dla piw kwaśnych. Ja mam spory zapas piw karmelowo-słodowych postanowiłem więc uwarzyć coś jasnego.

 

Użyłem grochu suszonego ( połówek ) i zmieliłem go w porkercie na grubą mąkę. Groch jest bardzo twardy i mieli się go raczej ciężko. Później uzyskaną śrutę gotowałem w 3 litrach wody przez 15 minut. Okazało się to jeszcze trudniejsze, bo stworzył on pulpę która z każdą minutą rosła. Następnym razem kleikowałbym go przynajmniej w 5,6 litrach wody w większym niż dotychczas garnku. Bardzo możliwe, że skrobia tego warzywa kleikuję się w temperaturach scukrzania ( jak w przypadku pszenicy ) co ułatwiło bycałość pracy. Ja pewności w tej kwestii nie miałem więc asekuracyjnie gotowałem.

 

Woda:

19l RO i 11l kranówki

 

Zasyp:

Pilzneński - 3,5kg

Monachijski - 0,5kg

Groch - 0,4 kg

 

Zacieranie:

Zasyp do 12 litrów wody 62C

58C ---> 63C - 15 min

72C - 45 min

 

Gotowanie:

60 min - 20g Iunga 10%ak

20 min - 35g Lubelski 3,8% ak

1 min - 30g Lomik 5% ak

 

Uzyskałem 20 litrów brzeczki 12 BLG. Ekstremalny upał spowodował, że brzeczke udało mi się schłodzić niestety tylko do 18C ( liczyłem na chociaż 15C ). Zadałem dwoma uwodnionymi paczkami w34/70. Piwo wstawiłem do lodówki z termostatem ustawionym na 10C.

Edytowane przez slotish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Warka #41 Bal des Ardents

 

Piwo ( chyba ), w stylu IPA. Nazwa nawiązuje do średniowiecznego motywu przewodniego etykiety. Od dłuższego czasy przyozdabiam butelki z piwem grafikami z XIV i XV wiecznej ikonografii. Tym razem padło na opłakaną w skutkach i kontrowersyjną hulankę dworu francuskiego w Paryżu nazwana później Balem Żywych Pochodni. Aby zbliżyć się do ognistego charakteru wydarzenia z przeszłości, chce uzyskać czerwony kolor piwa. W celu uniknięcia paloności zdecydowałem się na ekstrahowanie słodu czekoladowego zimną wodą. Zobaczymy jak plany zderzą się z rzeczywistością.

 

Woda:

Do kranówki dodałem 12 litrów RO

 

Zasyp:

 

Pilzneński - 3kg

Monachijski - 1kg

Żytni - 0,5 kg

Czerwony - 0,4 kg

Czekoladowy 1200EBC - 0,08 ( ekstrahowany zimną wodą )

 

Zacieranie:

 

63C - 25 min

72C - 40 min

 

Chmielenie:

 

60 min - 25g Chinook 11%

20 min - 25g Sybilla 6,5 %

- 15g Cascade 5,5%

1 min - 50g Centennial

 

Uzyskałem ok 20 litrów brzeczki 14 BLG, schłodziłem ją do 19C i zadałem uwodnioną saszetką US-05. Piwo wstawiłem do piwnicy gdzie aktualnie jest 17,5C. Planuje chmielić je na zimno Sybillą zebraną w tym roku. Jako że po wysuszeniu otrzymałem tylko 23 gramy szyszek pewnie dodam jeszcze trochę granulatu.

Edytowane przez slotish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wrzuciłem dzisiaj 20 gram granulatu i 20 gram szyszki Sybilli z własnych zbiorów na zimno do warki 41. Popełniłem błąd. Chmiel wepchnąłem do wygotowanej rajstopy. Jednak szyszka zajmuje tak wiele przestrzeni, że wypchała całą długość rajstopy. Niestety nie pomyślałem w porę i kamień znajdujący się na samym dnie pociągnął ją do dna tak, że drugi jej koniec pływał na powierzchni pewnie z połową szyszki nie zamoczoną w piwie. No nic, na przyszłość będę musiał być bardziej ostrożny w tym co robię.

 

Tak w ogóle zawsze mam wielki stres wrzucając chmiel na cichą. Nienawidzę tego. Przykładam się podwójnie do sterylności: wygotowaną rajstope i kamień gotowałem w szybkowarze 40 min, ręce myje mydłem bakteriobójczym a następnie jeszcze środkiem bakteriobójczym na alkoholu, talerzyk na którą wykładam rajstope i kamień sterylizuje spirytusem ( podobnie jak łyżkę, którą się posługuję ). Zawsze jednak nie jestem do końca przekonany co do sterylności, bo nigdy nie udało mi się wykonać całej operacji w "kilku ruchach" i zawsze wymaga ona dotykania rękami czy to chmielu czy to rajstopy.

 

Ostatecznie nie jestem też przekonany co do jakości mojej sybilli. Pachnie podobnie do granulatu i posiada te same akcenty ale wyczuwalny jest także lekki zapach roślinny czy delikatne siano. No nic, zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myje mydłem bakteriobójczym a następnie jeszcze środkiem bakteriobójczym na alkoholu

Ja tam nie wiem... ale w newralgicznych momentach po prostu zakładam rękawice jednorazowe moczę w nadwęglanie, i już ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #41 Bal des Ardents rozlana została do 34 butelek 0,5 l i 3 0,3l. Piwo zeszło do 2 BLG a więc raczej jest wytrawne. Do rozlewu dałem syrop 1l z 130 gram cukru. W aromacie dominuje mocna nuta cytrusowa na drugim planie lekka słodycz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Warka #42 Pszenica

 

Woda:

16l Ro - 16l kranówy

 

Zasyp:

Pszeniczny - 3kg

Pilzneński - 1kg

 

Zacieranie:

Zasyp do 19 l wody o temp 40C.

40C - 15 minut

------> 8,5 l dekoktu + 1,5l wody

70C - 15 min

100C - 15 min

<------ powrót do 62C

68C - 30 min

77C - 5 min

 

Chmielenie:

60min - 25g Lubelski 3,8%ak

 

Ostatecznie uzyskałem ok 23l brzeczki 11BLG. Schłodziłem ją do 19C. Uwodniłem kangury jednak w momencie wsypywania ich do szklanki połowa opadła na dno a druga połowa dołączyła do reszty po 5 min. Ostatecznie po dłuższym czasie wytworzyła się baaaardzo delikatna pianka na powierzchni więc pewnie coś tam przeżyło. Zadałem do brzeczki, jeśli do jutra rana nie będzie oznak fermentacji brzeczkę zaszczepię jakimś innym neutralnym szczepem. Szkoda tego piwa, bo chciałem na konkurs w Poznaniu wysłać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #43 CzarnyK

 

Woda:

100% kranówki

 

Zasyp:

Pilzneński - 3,5kg

Monachijski ciemny - 1kg

Brown - 0,3kg

Karmelowy 300 - 0,2kg

Czekoladowy 1200 - 0,2kg ( dodany na ostatnie 20 min zacierania )

 

Zacieranie:

63C -25min

73C - 40 min

 

Chmielenie:

70min - Spalt Spalter 40g 4,5% ak

-Mittelfrueh 25g 4,5% ak

1min - 15g Mittelfrueh

 

Uzyskałem ok 22 litry brzeczki 14BLG. Ostudziłem ją do 18C i zadałem uwodnionymi Danstar Windsor. Piwo stoi w garażu gdzie jest 18C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka #44 Czeski pilzner

Piwo na zamówienie ojca, ma byc treściwe i chmielowo-słodowe. Zobaczymy czy podołam :D

 

Woda:

18l RO + 12l kranówki

 

Zasyp:

Pilzneński - 4kg

Monachijski ciemny - 0,5kg

 

Zacieranie:

Zasyp do`13 l wody

32C - 50min

Podgrzanie do ( Zakres działania beta amylazy przez 12 minut )

72C - 35min / npj

76C - 10 min

 

Chmielenie:

60min - 70 gr 3,5% ak granulat

20min - 30gr 3,5% ak szyszka

5 min - 30gr 3,5% ak szyszka

 

Ostatecznie uzyskałem ok 20 l brzeczki 12,5BLG. Zadałem ją ok 18 gramami uwodnionych drożdży Mangove's Jack Bohemian Pilsner. Niestety udało mi się brzeczke schłodzić tylko do 14C. Fermentuje w lodówce gdzie termistat ustawiony jest na 10C.

 

Pierwszy raz używałem szyszek w większej ilości i szczerze powiedziawszy po wyczerpaniu zapasów raczej do nich nie powrócę. Na dnie kotła zostało mi 2,5 litra brzeczki, nie przeszkadzało by mi to może gdybym pasteryzował ją do refermentacji jednak przy obecnej technologii mojego browaru nie widzę zbytniego zastosowania dla tej formy chmielu. Mam nadzieję, że przynajmniej świeżość chmielowej szyszki zrekompensuje się pięknym aromatem.

 

Na dole fotka 70g granulatu i 30g szyszki :D

post-938-0-07037600-1383418785_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pilzner kończy fermentować. Jako, że wbrew zapewnieniom producenta, drożdże Mangove's Jack wcale nie są tak burzliwe w działaniu a raczej fermentowały leniwie podniosłem temp termostatu do 14C aby pozbyć się ew. diacetylu.

Edytowane przez slotish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.