Skocz do zawartości

Browar Wiklina


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 173
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Lomik Pilsner ;) Nachmiele go bardzo delikatnie za to wyeksponuję aromat chmielowy. Jak się uda będę warzyć za dwa tygodnie. Potem koniec sezonu lagerowego chyba, że dostanę w swoje ręce słód 6-row to zrobię amerykańskiego pilsnera - jednak nie ma na co liczyć bo castle malting z tego co słyszałem zrezygnowało z produkcji tego słodu. W okresie przejściowym czeka na mnie california common.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka #30 Lomik pilzner

 

Jubileuszowa 30 warka w zamyśle ma być delikatnie nachmielonym pilsem ( choć to chyba oksymoron ) i zarazem sposobem na zużycie sporego zapasu Lomika :D Jako, że temperatura w piwnicy idzie w górę myślę, że jest to ostatnia warka w tym sezonie lagerowym. Ze względu na chorobę, która mnie dopadła, zdecydowałem się uprościć nieco schemat zacierania.

 

Woda:

 

19 litrów RO i 12 litrów kranówki.

 

Zasyp:

 

pilzneński czeski klepiskowy - 2,5 kg

pilzneński - 1,2 kg

monachijski ciemny - 0,2 kg

wiedeński - 0,1 kg

 

Zacieranie:

 

Zasyp do 14 litrów wody.

 

63C - 15 min

---> 5 litrów dekoktu

72C - 10 minut

100C - 10 minut

<--- powrót dekoktu

73C - 20 min i NPJ

78C - 5 min

 

Gotowanie:

Gotowanie 90 min

 

60 min - 35g Lomik 4% ak

20 min - 35g Lomik 4% ak

1 min - 50g Lomik 4% ak

 

Uzyskałem 20 litrów brzeczki 12 BLG - schłodziłem ją do 10C i zadałem starterem 2 litry sporządzonym z W34/70. Piwo fermentuję w piwnicy gdzie jest teraz niecałe 10C. Postaram się nieco obniżyć temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Warka #31 Pszeniczne jasne

 

Planowałem aby dekokt podniósł temperaturę zacieru bezpośrednio do 70C aby całkowicie pominąć zakres działania beta amylazy. Niestety wyparowało mi dużo dekoktu i nie obyło się bez krótkiego podgrzewania do 72C.

 

Woda:

 

24l RO i 10 litrów kranówki

 

Zasyp:

 

Pszeniczny - 3 kg

Wiedeński - 1 kg

 

Zacieranie:

 

Zasyp do 14 litrów wody

41C - 20 min

---> odebrane 7,5 litra dekoktu + 1 litr wody

71C - 25 min

100C - 15 min

<--- powrót dekoktu

72-70C - 40 min

76C - 10 min

 

Chmielenie:

60 min - 25g Mt.Hood 4%ak

 

Uzyskałem 20 litrów brzeczki 12 BLG. Schłodziłem ją do 18C i przeniosłem do piwnicy do 16C. Użyłem saszetkę WB-06 bez rehydrytacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka #31 została rozlana do 32 butelek i beczułki 5 litrów z dodatkiem 150 gram cukru. Piwo zeszło do 2 BLG. Następnym razem dopilnuje objętości dekoktu tak aby bezpośrednio dobić do 70C i powinno być lepiej. Poza wytrawnością piwo zapowiada się ciekawie - czuć wyraźnego banana i delikatne goździki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Warka #32 APA

 

Piwo stworzone w oparciu o recepture Scooby's House Ale. Pierwszy raz użyłem w tej warce chmielu w szyszkach.

 

Woda:

 

13 litrów RO i 21 litrów kranówki

 

Zasyp:

 

Pale ale pearl - 4 kg

Monachijski ciemny - 0,4 kg

Pszenica prażona - 0,3 kg

caramunich I - 0,2 kg

 

Zacieranie:

 

63C - 30 minut

73C - 30 minut

76C - 5 minut

 

Chmielenie:

 

60 min - 20g Columbus (Tomahawk) szyszka 16,5% ak

15 min - 30g Cascade granulat 4,6%ak

5 min - 30 g Cascade granulat 4,6% ak

 

Uzyskałem 20 litrów brzeczki 13 BLG którą schłodziłem do 19C i zadałem uwodnioną saszetką US-05. Piwo fermentuje w temperaturze 18C.

Edytowane przez slotish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka #33 Pszenno - żytnie

 

Woda:

 

22l RO - 10 litrów kranówki

 

Zasyp:

 

Pilzneński - 2kg

Żytni - 1kg

Pszeniczny - 1kg

Orkiszowy - 0,25 kg

Monachijski ciemny - 0,2kg

Crystal 200 EBC - 0,15kg

Czekoladowy 625EBC - 0,03

Łuska gryczana - 0,25 ( do filtracji )

Zacieranie:

 

37-35C - 35min

71C - 45min

78C - 10 min ( dodanie czekoladowego )

 

Chmielenie:

 

Gotowanie 70 min

60 min - Sybilla 6,2% ak 15g

20 min - Sybilla 6,2%ak 10g

 

Wyszło 20 litrów brzeczki 12,5BLG. Zadałem ją wb-06.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Warka #34 Pale Ale

 

Dzisiaj miałem przyjemność uczestniczyć we wspólnym warzeniu Pale Ale'a w Browarze Grabiszyn u naszej forumowej koleżanki ciafu1. Receptura którą opracowaliśmy ma w założeniu dać mocne ale z udziałem słodu żytniego i nowozelandzkich chmieli. Co wyjdzie, zobaczymy za 2 miesiące.

 

Zasyp:

 

Pilzneński soufflet - 3kg

Monachijski jasny soufflet - 1kg

Żytni steinbach - 0,75 kg

karmelowy ciemny steinbach - 0,2 kg

Caramunich typ I - 0,2 kg

 

Zacieranie:

 

63C - 20min

68C - 20 min

73C - 20min

78C - 5 min

 

Chmielenie:

 

60 min - 15g Pacific Gem 16,9%

20 min - 25g Motueka 5,7%

1 min - 35g Pacific Gem

 

Wyszło 20 litrów brzeczki 15 BLG. Zadaliśmy ją uwodnionymi Danstarami Nottingham.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka #35 Dyniowe

 

Jako, że Dyniamit nie bardzo mi posmakował, a raczej mocny ton przypraw w tym piwie, a zakupiona dynia na pumpkin ale już spokojnie czekała w piwniczce na dzień warzenia, postanowiłem przeprowadzic pewien eksperyment. Z lektury amerykańskiego forum i wskazówek Scoobiego dowiedziałem się, iż sama dynia bardzo mało wnosi do bukietu gotowego piwa - postanowiłem sprawdzic zatem jak mało - nie dodając do mojego piwa żadnych przypraw dedykowanych do "pumpkin pie". Zwiększyłem ilość dyni aby wzmocnić jej ewentualny wpływ na gotowe piwo. Pomimo łusek gryczanych i bardzo grubej śruty słodu 6-row ( stąd niska wydajność ) filtracja była koszmarem.

 

Woda:

19 litrów RO - 18 litrów kranówki

 

Zasyp:

6-row - 3,7 kg

Amber - 0,5 kg

Biscuit - 0,2 kg

Special B - 0,2 kg

Dynia upieczona - 3 kg

Łuska gryczana ( do filtracji ) - 0,35

 

Zacieranie:

64C - 15 min

71C - 70 min

 

Chmielenie:

60 min - 10g Sybilla 6%ak

20 min - 20g Columbus (Tomahawk) 16,5% ak

1 min - 20g Centennial 10% ak

 

Uzyskałem 20 litrów brzeczki 11BLG. Zadałem uwodnionymi Nottinghamami. Piwo fermentuje w 17C.

Edytowane przez slotish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Piotruś co tak na słodziaka?

 

Warka 35 zeszła do 2 BLG ;) Rozlałem ją do 39 butelek z dodatkiem 130 gram cukru. Zapowiada się interesująco orzeźwiające piwo: w sam raz na zimowe wieczory :D Dyni w aromacie nie wyczułem ale istotnie wyczuwalna jest zwiększona lepkość piwa i smak podobny do kompotu z dyni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dyniowe okazało się całkiem udanym brown alem, z delikatnym słodowym kopniakiem i bardzo lekkim aromatem cytrusowym i krótką przyjemną goryczką. Szkoda, że nie czuć w nim dyni... Jedyną oznaką tego zamieniającego-filtracje-w-koszmar dodatku jest specyficzna śliskość samego piwa. Eksperymentu nie powtórze, tym bardziej, że piwo okazało się cholernie mętne ( jeszcze takiego nie miałem) - może z czasem się wyklaruje, jeśli nie, to podejrzewam, że niestety nie cała skrobia została scukrzona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Warka #36 Sybilla (chyba-będzie) Pilzner

 

Oj dawno nie warzyłem. Piwnica świeci pustkami, trza coś ugotować wreszcie. Jako, że przespałem sezon lagerowy a bardzo mi zależy na jakims dolniaku, zabieram się za pilsa, choć najprawdopodobniej temperatura w piwniczce wzrośnie i nie będzie to czysty przedstawiciel swojego stylu.

 

Woda:

19 l RO - 14l kranówki

 

Zasyp:

Pilzneński (Weyermann) - 3,5 kg

Monachijski typ II (Strzegom) - 0,4 kg

Pszeniczny (Strzegom) - 0,4 kg

 

Zacieranie:

63C - 45m

72C - 20m

76C - 5m

 

Chmielenie:

60 min - 25g Sybilla 6,5% ak

20 min - 25g Sybilla

3 min - 50g Sybilla

 

Wyszło 20 litrów brzeczki 12 BLG, Schłodziłem ja do 12C i zadałem 1,8 - litrówym starterem z W34/70 napowietrzanym mieszadłem magnetycznym. Fermentor wstawiłem do piwnicy gdzie przy ziemi jest teraz 9C.

 

Nawet jak podniesie się temperatura to nie złoże broni; czas najwyższy zaopatrzyc się w lodówkę do przerobienia na fermentownie. Tak jak wielu mi podobnych forumowiczów planuję się przerzucić na słody ze Strzegomia i skończyć z chaosem w moim magazynie. Pozostał tylko 25-kilowy worek pilznenskiego Weyermanna.

Edytowane przez slotish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mogę się wreszcie z duma pochwalić lodówką, którą zamontowałem w garażu do celów piwowarskich. Cała akcja się wydłużyła, ze wzgledu na rozmaite problemy, między innymi moja nowa fermentownia miała tendencje do kopania prądem :D. Po wymianie kabla wszystko już gra. Do kontroli temperatury użyłem sterownika RT2C0. Wreszcie mogę bez ograniczeń warzyc lagery. Lodówka jest kupiona na złomowisku, dlatego całość udało mi się zrobic po kosztach. Miałem dużo sprzątania, ale mam nadzieję, że nowy sprzęt zda egzamin. jeszcze dzisiaj przebijam saszetkę Wyeast Munich Lager!

 

fermentownia.jpg

 

Remont kuchni spowodował także, że na drugim planie widac gazówkę przeniesioną do garażu. Co sprawia, że mogę warzyć przy pomocy dekokcji w jednym miejscu. Czy zwiekszyć wybicie poprzez zakup garnka 50 litrow. Ale to pieśń przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.