Skocz do zawartości

Ordi93

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Teraz mija ok 36 godzina od zadania do Portera Bałtyckiego drożdży, tj. uwodniłem 3 saszetki drożdży Fermentis Saflager W-30/70 w wodzie o temp. 9°C. I jakie moje zdziwienie że nic nie "bulka" :( otworzyłem przed chwilą fermentor (czego jeszcze nigdy nie robiłem przed końcem fermentacji) i dało się poczuć lekki zapach fermentacji i na powierzchni unosi się jakby 5mm warstwa pianki, coś na wzór jak po napowietrzeniu.

Czy drożdże te mają aż tak wolny start czy coś popsułem? 

To moja pierwsza warka na dolniakach więc stąd moje obawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze przykazanie: nie ruszaj!

"Bukanie" to nie wyrocznia nawet w górniakach, a dolniaki pracują mniej "spektakularnie" i wolniej. Taka ich uroda. Daj im spokój i niech sobie powolutku pracują.

 

A tak BDW na przyszłość - podawaj więcej szczegółów bo to one przeważnie robią różnice. Np. informacja jakie BLG by się przydała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Ordi93 napisał:

Witam.

Teraz mija ok 36 godzina od zadania do Portera Bałtyckiego drożdży, tj. uwodniłem 3 saszetki drożdży Fermentis Saflager W-30/70 w wodzie o temp. 9°C. I jakie moje zdziwienie że nic nie "bulka" :( otworzyłem przed chwilą fermentor (czego jeszcze nigdy nie robiłem przed końcem fermentacji) i dało się poczuć lekki zapach fermentacji i na powierzchni unosi się jakby 5mm warstwa pianki, coś na wzór jak po napowietrzeniu.

Czy drożdże te mają aż tak wolny start czy coś popsułem? 

To moja pierwsza warka na dolniakach więc stąd moje obawy

Uwodniles w za zimnej wodzie, mogles zabic wiekszosc drozdzy. 

Powinienes uwodnic w temperaturze okolo 25 stopni.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Syrjus napisał:

Pierwsze przykazanie: nie ruszaj!

"Bukanie" to nie wyrocznia nawet w górniakach, a dolniaki pracują mniej "spektakularnie" i wolniej. Taka ich uroda. Daj im spokój i niech sobie powolutku pracują.

 

A tak BDW na przyszłość - podawaj więcej szczegółów bo to one przeważnie robią różnice. Np. informacja jakie BLG by się przydała.

Startowe BLG wyszło 20° w 18 litrach. Temp. brzeczki to również 9°C.

 

 

1 minutę temu, Lasek napisał:

Uwodniles w za zimnej wodzie, mogles zabic wiekszosc drozdzy. 

Powinienes uwodnic w temperaturze okolo 25 stopni.

 

więc uwodnienie powinno być w 25°C a potem gwałtowne schłodzenie do 9°C takie jak jest brzeczka? sądze że takie rozwiązanie by je zabiło. Z tego co czytałem drożdże te działają od 8°C a najlepiej w 15°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niska temperatura powoduje wolny start. Sama fermentacja też nie przebiega w widowiskowy sposób. Skoro jest piana to wygląda Ok. Rurka może nie bulkać, bo wiadro jest nieszczelne. Chociaż ja po 24 godzinach miałem już wyraźną fermentacje. Ale dawałem gęstwę lub starter.

 

Nie chłodzimy drożdży gwałtownie, bo się stresują i mogą narobić syfu (aldehyd, diacetyl, siarka i inne nie ładne związki). 

Uwadnianie i startery robimy w ciepłym. Drożdże, nawet dolnej fermentacji wolą ciepło. W 8-15 stopniach robią najlepsze piwo, ale to nie jest optymalna temperatura dla ich metabolizmu.

Edytowane przez koholet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, koholet napisał:

Niska temperatura powoduje wolny start. Sama fermentacja też nie przebiega w widowiskowy sposób. Skoro jest piana to wygląda Ok. Rurka może nie bulkać, bo wiadro jest nieszczelne. Chociaż ja po 24 godzinach miałem już wyraźną fermentacje. Ale dawałem gęstwę lub starter.

To daje im spokój. dla pewności podniosę temperaturę fermentacji do 10°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Ordi93 napisał:

więc uwodnienie powinno być w 25°C a potem gwałtowne schłodzenie do 9°C takie jak jest brzeczka? sądze że takie rozwiązanie by je zabiło. Z tego co czytałem drożdże te działają od 8°C a najlepiej w 15°C

Temperatura pracy drozdzy to jedno. A temperatura uwodnienia to drugie. I uwodniac nalezy w wyzszej.

Pare miesiecy temu toczyla sie dluga dyskusja na temat uwodnienia, jak to robic zeby bylo idealnie. 

I jak pamietam to najlepsza temperatura do uwodnienia to 33-35 stopni, wtedy najwieksza ilosc drozdzy przezywa proces. 

Im zimniejsza woda tym procent przezywajacych drozdzy malal. A sprawdzano zakres chyba do 20 stopni, wiec domyslam sie ze w 9 stopniach ta ilosc poprawnie zrehydratyzowanych komorek byla by jeszcze mniejsza. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie otworzyłem lodówkę i jestem już spokojny bo sobie hula :) uff.. Pokrywa wydęta i pyka sobie rurka więc i wiadro jest szczelne, a nie miałem pewności bo to nowe jakie dokupiłem. Tak więc czekam jeszcze 3,5 tygodnia co tydzień zwiększając temp o 1°C dochodząc do 12°C. I już was uprzedzam, otwierać fermentora nie będę :P Po prostu to moje pierwsze dolniaki i byłem zaniepokojony.

 

Dzięki za pomoc

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie będę tworzył nowego tematu więc pytam tutaj.

Owy porter miał początkowo 21°BLG, teraz w trakcie cichej mierzyłem i ma już 5°BLG.

Przebieg fermentacji:

Burzliwa 7dni w 9°C, kolejne 7 dni w 10°C, i kolejne 7 dni w 11°C i koniec burzliwej 10 dni w 12°C.

Na cichej 7 dni w 11°C, a teraz lecą 2 tygodnie w 5°C (nie wiem czemu ma służyć te 5°C bo szukałem po necie i nic nie znalazłem, ale tak jest w przepisie więc sie tego trzymam).

 

Czy te 5°BLG to wystarczające zejście? w sumie już za późno chyba na cokolwiek bo piwo ma już te zadane 5°C. Co sądzicie?

Odnośnik do zapisu z mojego warzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.