Skocz do zawartości

Bank drożdży piwowarskich w domowych warunkach 3/4 - mrożenie


DanielN

Rekomendowane odpowiedzi

16 godzin temu, eneash napisał:

Świetna trylogia, co prawda dopiero zaczynam ale ten sposób pracy pomału wdrażam. 

@eneash jeżeli jeszcze nie próbowałeś sił z bankiem drożdży a chcesz zacząć, zacznij najlepiej od soli fizjologicznej. Jeżeli chcesz robić sam, łącznie ze sterylizacją to napisałem nowszy poradnik na temat soli fizjologicznej i bezpiecznych transferów, znajdziesz go w tym miejscu. Też w komentarzach jest jeszcze bardziej uproszczona metoda (proponowana przez @dziedzicpruski), że drożdże wstrzykiwane są bezpośrednio do ampułek z solą fizjologiczną i potem plastikowe ampułki są ponownie zgrzewane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem sprzęt od myfriendow i czekam na mieszadło. W między czasie czytam. Do tej pory zrobiłem kilka warek na sucharach, oraz jedną na płynnych. Oczywiście wlałem zawartość prosto do brzeczki ?. Mimo to fermentacja poszła, ciekawe co z tego wyjdzie. 
Na pewno zacznę od soli fizjologicznej, ale docelowo będę raczej mroził. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Świetna seria artykułów. Jestem w trakcie kompletowania sprzętu i też zakładam swój bank. 

Pytanie tylko czy  bretty można traktować w tej metodzie tak samo jak sacharomycces czy są jakieś różnice? 

 

Jeśli chodzi o szybkowar to taki z mniejszym ciśnieniem 0.8 będzie równie skuteczny tylko kosztem czasu? Jakość sterylizacji nie ucierpi jakoś znacząco? 

Edytowane przez Fradio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
W dniu 30.06.2022 o 19:07, buk0 napisał:

Przechodzę na mrożenie drożdży. Głupie pytanie mam - jak dezynfekować w szybkowarze? Wrzucacie luzem probówki/falcony i gotujecie, czy wlewacie wodę i gotujecie? 

 

 

Zawsze musi być trochę wody w szybkowarze, przynajmniej tak mi się wydaje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Siemka, odkopię temat trochę bo mam pytanie :)

Czy można zrobić tak że do 25ml medium do mrożenie wstrzyknie się 25ml gęstwy, akurat na dużego falcona, dobrze wymieszać, nabrać mieszankę do strzykawki i po kolei napełniać 2lub5 ml krioprobówki według potrzeb i zamiarów i siup do zamrażarki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.