Skocz do zawartości

Al'a Koźlak.


n3uro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!
Proszę o pomoc. Mam w planach uwarzyć coś jakby koźlaka. Po pierwsze niestety nie mam warunków na dolną fermentację, i chcę ją przeprowadzić na US-05 w temperaturze 16-18 stopni C, na koniec podnosząc do 20 aby wszystko dojadło. Sklep jaki mam do dyspozycji jest to www.piwoszarnia.pl, gotowe receptury jakoś do mnie nie przemawiają bo są na około 20l, a chcę zrobić mniej więcej 30, plus asortyment słodowy nie jest bardzo bogaty.
Po zapoznaniu się z recepturami które są na forum wymyśliłem sobie mniej więcej coś takiego:

( celuję w jakieś 17 BLG )

 

5kg - Pale Ale ( bądź pilzneński ) - zależy co doradzicie

2kg - Monachijski Jasny

2kg - Wiedeński

0,25kg - Karmelowy 150 ( myślałem nad 0,5kg - lecz jakoś ten czekoladowy do mnie przemawia - nie wiem dlaczego )

50g - Czekoladowy jasny 400 ( nie za mało ? )

Wszystkie słody z Viking Malt
Zacieranie, najchętniej na lenia 67-68 stopni C, ewentualnie 30 minut - 63 stopnie i 30 minut - 72 stopnie C.

 

Bardzo proszę o porady i wszelkie uwagi. Nigdy nie robiłem ciemnego piwa, i na dodatek będzie to moja 8 warka.
 

Edytowane przez n3uro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, kantor napisał:

Dałbym max 250g (albo i mniej np 100-150g) karmelu 150EBC i z 200g karmelu co najmniej 300EBC (ja bym dał pewnie z 400EBC albo Special B).

W takim razie wchodzi w gre jedynie karmel 300 EBC bo special B niestety nie ma w sklepie. Czyli "główny zasyp" ok tylko te karmele pozmieniac do ilości maks 400g. Dziekuje. Czekam na inne sygustie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak zgodnie z nomenklaturą, to taki "koźlak górnej fermentacji" to bardziej old ale -> barley wine w zależności od ostatecznego BLG?
Poczytaj o koźlaku holenderskim. Ale do niego bardziej drożdże brytyjskie/ belgijskie są proponowane.

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, zasada napisał:

A tak zgodnie z nomenklaturą, to taki "koźlak górnej fermentacji" to bardziej old ale -> barley wine w zależności od ostatecznego BLG?
Poczytaj o koźlaku holenderskim. Ale do niego bardziej drożdże brytyjskie/ belgijskie są proponowane.

Powodzenia!

Zapoznałem się wcześniej z tym holenderskim. A nie chodzi mi czy to będzie koźlak, czy old ale, bo barley to nie będzie, tylko czy wyjdzie z tego coś pijalnego po prostu.

 

A może jakieś wskazówki co do zacierania ? Na lenia da radę z niezłym rezultatem ? Bo te karmele to zapewne na ostatnie 15 minut. Dobrze myślę?

Edytowane przez n3uro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym pewnie pociągnął 40' - 65°C, 20' - 72°C, mash out, jak jednotemperaturowo to niżej niż 68°C, koźlak nie powinien być słabo odfermentowany.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, kantor napisał:

Ja bym pewnie pociągnął 40' - 65°C, 20' - 72°C, mash out, jak jednotemperaturowo to niżej niż 68°C, koźlak nie powinien być słabo odfermentowany.

Dziękujem za podpowiedź. Zobaczę jak to wyjdzie . Ale dobra rada że niżej niż 68 bo właśnie myślałem żeby tak 68-69 stopni zacierać . Może pierwszy raz zrobię coś z przerwami ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Planuję uwarzyć koźlaka holenderskiego wg poniższej receptury.

 

Objętość: 20l

OG: 16,7*P

ABV: 6,8%

IBU: 24

EBC: 38

  • Zasyp:
    • Pilzneński  4kg
    • Monachijski I  1,4kg
    • Monachijski II  0,5kg
    • Karmelowy 150  0,2kg
    • Karmelowy 600  0,2kg
  • Zacieranie na lenia w 67°C
  • Chmielenie
    • Marynka 9,7% AK 20g na FWH (chmielenie brzeczki przedniej), gotowanie 60'
  • Fermentacja drożdżami K-97 (gęstwa po altbier 14*P) w temp. 16°C
  • Nasycenie przy butelkowaniu na 2,2 v/v

 

Nie ma wielkiej filozofii czemu taki rozkład monachijskiego, po prostu chwilowo nie mam więcej tego pierwszego :)

Czy macie jakieś sugestie?

 

Edytowane przez eltomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Odgrzeje kotleta ;-)

Poczyniłem tak :

5 kg pale ale - viking malt

3 kg monachijski jasny v.m.

2 kg wiedeński v.m.

0.25 kg karmel 150 EBC v.m.

0.25 kg karmel 300 EBC v.m.

 

Zacieranie - niestety ze względu na możliwości wiadra filtrującego - wiadro 33l ze sraczwężykiem - zacierane w 24 litrach wody.

Woda podgrzana do 70 stopni

Wsypanie słodów - porządnie wymieszane, temperatura ustaliła się na około 64 stopnie - gęste strasznie 

Po 20 minutach 63 stopnie

Po 40 minutach spadło do 61-62 stopnie, zostało podgrzane do jakiś 66 stopni

Wygrzew  po 70 minutach do 75 - już mi ręką odpadała od mieszania :-)

 

Wysładzanie do 3 brix - gotowanie 120 minut, chmielenie 60 minut  na goryczkę i na 20 minut delikatnie . Łącznie 25 g iungi i 25 g marynki ( ale nie o chmielenie tu chodzi )

 

Fermentacja :

Gęstość początkowa 19.2 brix 

Schłodzone do 16.5 stopnia - zadane 300 ml świeżej gęstwy US - 05 ( gęstwa 1 pokolenie po ejlu 13 blg )

Utrzymywana mniej więcej ta temperatura - lodówka styropianowa 

Pod koniec 2 doby temperatura skoczyła do 18 stopni ( utrzymana ta sama ilość butelek z lodem ) pewnie się dobrze rozbujalo. 

18 stopni utrzymywane 11 dni - pomiar 10.7 brix 

Podniesienie temperatury do 20.5 stopnia - pomiar po kolejnych 4dniach , wynik ten sam 10.7 brix

Po przeliczeniu przez kalkulator :

Odfermentowanie około 73 procent 

Gęstość końcowa około 5.2 Plato 

Zawartość alkoholu około 7.8 procent

 

I tu moje pytanie, czy odfermentowanie jest dobre ? Można spokojnie za parę dni butelkować czy coś jednak poszło nie tak? BTW za dużo słodów na taką ilość wody, zacieranie tego to była masakra . Miało byś bez problemów jednotemperaturowo w okolicach 64 - 63 stopnie. 

 

Edytowane przez n3uro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.