Skocz do zawartości

chmiele - Mydlasty posmak


Rekomendowane odpowiedzi

witam serdecznie, mam problem z mocniej chmielonymi piwami (AIPA, IPA, NE IPA) - do smaku chmieli niezależnie od stylu wkrada się dziwny posmak, najbliżej chyba mu do mydlin (?). wstępnie wykluczam :

 

- infekcję (w tych samych fermentorach robię inne piwa, które z mniejszą ilością chmielu wychodzą bdb)

- błędy fermentacji (j.w. - drożdże zawsze uwodnione, brzeczka schłodzona, żadnego under/overpitchingu, stabilna temperatura fermentora)

- autolizę (wiadomo)

 

Zacząłem podejrzewać wodę - widać różnicę, bo ciemne piwa wychodzą naprawdę pyszne, ale już wszystkie jasne i chmielowe niezbyt. Wrzuciłem wszystkie dane do kalkulatora i wyszło że zawartość minerałów mieści się w normie. Wodę mam  twardą - 20 st. niemieckich (ok 350 mg CaCO3) - czy tutaj doszukiwać się przyczyny? Zmierzyć pH? Czy szukać jeszcze gdzie indziej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że powinieneś przy następnej warce zacząć od weryfikacji ph wody. Teoretycznie po dodaniu słodów do gara, ph może samo zejść do 5,6 - ale to zazwyczaj różnie bywa. Od 3 warki zacząłem dodawać kwasu mlekowego by zniżyć ph. Na Wiki odnośnie wody jest napisane, że przy twardej wodzie wychodzą dobre piwa ciemne. Żeby robić jasne, należy zbijać ph wody. do 5'tej już mam swój ph-metr (za 30 zł), bo paski lakmusowe mnie strasznie irytowały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tombatold napisał:

Podejrzewam, że powinieneś przy następnej warce zacząć od weryfikacji ph wody. Teoretycznie po dodaniu słodów do gara, ph może samo zejść do 5,6 - ale to zazwyczaj różnie bywa. Od 3 warki zacząłem dodawać kwasu mlekowego by zniżyć ph. Na Wiki odnośnie wody jest napisane, że przy twardej wodzie wychodzą dobre piwa ciemne. Żeby robić jasne, należy zbijać ph wody. do 5'tej już mam swój ph-metr (za 30 zł), bo paski lakmusowe mnie strasznie irytowały.

 

czytam w sieci na ten temat i generalnie to co napisałeś potwierdza moje przypuszczenia ;). zamierzam wystartować od pomiarów/zbicia pH oraz zmiękczania wody (do zacierania i wysładzania) poprzez przegotowanie. wydaje mi się że moje pierwsze AIPy smakowały lepiej/mniej mydlanie - a na początku przygotowałem wodę do wysładzania zagotowując ją na kilka razy w czajniku. potem przerzuciłem się na podgrzewanie w garze (do 70-80 stopni, nie zagotowywałem - czyli nie zmiękczałem). zastanawiam się czy to też mogło mieć wpływ na smak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.