Skocz do zawartości

Oprogramowanie sterujące warzelnią CRAFTBEERPI


sasq

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Ponieważ wkurzyła mnie robota przy 20 litrowych warkach, postanowiłem parę rzeczy usprawnić:

Warzelnia gazowo elektryczna, kadzie, wymiennik płytowy (chłodnicy nigdy nie miałem)....

 

W układzie obecnie występuje:

Grzałka 1500W (docelowo będą dwie) w kadzi zaciernej (60l)

Mieszadło (silnik od wycieraczek)

2 termometry

 

Mam kurzącego się w domu Lenovo s10st   małe, z jako tako dotykowym ekranem.  Chciałbym z tego cuda zrobić sterownik.

Na razie udało mi się uzyskać dwa działające termometry podłączenie przez USB. Troszkę lutowania wujka google i jest w dodatku "tymi rencami" zrobione.

IMG_20171007_171355.jpg

 

 

Wstępne poszukiwania oprogramowania dały to:  craftbeerpi.com   Wyglada to obłędnie i poprostu włączyło się "chce to".

 

Teraz tak; po cholerę mam kupować raspberry pi skoro mam całkiem przyzwoite urządzenie?! Z drugiej strony pytanie czy nakład czasu ,na szukanie rozwiazań i walczenie z adaptacja craftbeerpi na lenovo, jest na tyle niski by nie kupować raspberry pi. Ewentualnie opcja druga pobawić sie w doktora Frankenstaina i stworzyc hybryde raspberry pi z ekranem z lenovo (ale tu już na dziń dobry 200zł za raspberry trzeba wydać)

 

Pytanie zasadnicze: Jak podłaczyc styczniki? Logicznym sie wydaje port USB (skoro termometry zadziałały bez problemu)       

 

Pytanie można by zadać na elektrodzie ale znam odpowiedzi:

-bez sensu oprzyj to o automatykę przemysłową...

-tylko arduino

-W żywcu w browarze zamontowaliśmy urządzenia X   w tychach Y   najlepiej jakbyś miał Z ale to kosztuje (i ceny w pierdyliardach zlotych)

-Napisz sobie oprogramowanie w C++ (i kłótnia zwolenników i przeciwników danego języka oprogramowania)

-linux...   BSD!

-bluetooth i wifi i apke na telefon

....

 

Już wstępnie poszła sugestia oparcia wszystkiego o brainstorm lego (narzędzie do programowania na moim poziomie) grzałki traktuje jak silnik moc=prędkość obrotowa...  Jest pretekst do zakupu lego :-D      (ale w takim wypadku rasberry pi z ekranem i przyległościami wyjdzie taniej)

 

 

Edytowane przez sasq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem pytania.

Pytasz się w końcu o to "Jak to podłaczyć?" czy "Jest sens to robić?".

W skrócie:

Tak, przez USB.

Ale nie ma sensu tego tak robić.

 

Tylko arduino :P

 

Jeśli chcesz mieć cały proces warzenia sterowany z komputera to i tak musisz mieć osobny sterownik z którym się komunikujesz przez ów komputer. Robienie z komputra sterownika to za dużo zachodu, bo nie został do tego zaprojektowany. Da się, ale po co się męczyć.

 

Widziałem gdzieś podobne gotowe projekty. Jak poszukasz głębiej to na pewno znajdziesz.

 

Jeśli chcesz dużo frajdy to najlepszą, najtańszą i najciekawszą opcją wydaje mi się połączenie arduino + esp8266 aby sterować warzeniem przez wifi i mieć wgląd w cały proces warzenia na jakichś wykresach. Taki projekt też gdzieś widziałem. Może dotyczyło fermentacji, ale przerobienie pod siebie nie powinno być problemem.

A jak nie ma to można napisać samemu. Dużo kodu i projektów do obsługi mieszadeł, grzałek itd. jest dostępnych, nic tylko brać, korzystać, przerobić pod siebie i mieć swoją warzelnię sterowaną przez cokolwiek co się potrafi podłączyć przez wifi i ma przeglądarkę.

Robienie z komputera sterownika bym sobie odpuścił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem pytania.
Pytasz się w końcu o to "Jak to podłaczyć?" czy "Jest sens to robić?".
W skrócie:
Tak, przez USB.
Ale nie ma sensu tego tak robić.
 
Tylko arduino 
 
Jeśli chcesz mieć cały proces warzenia sterowany z komputera to i tak musisz mieć osobny sterownik z którym się komunikujesz przez ów komputer. Robienie z komputra sterownika to za dużo zachodu, bo nie został do tego zaprojektowany. Da się, ale po co się męczyć.
 
Widziałem gdzieś podobne gotowe projekty. Jak poszukasz głębiej to na pewno znajdziesz.
 
Jeśli chcesz dużo frajdy to najlepszą, najtańszą i najciekawszą opcją wydaje mi się połączenie arduino + esp8266 aby sterować warzeniem przez wifi i mieć wgląd w cały proces warzenia na jakichś wykresach. Taki projekt też gdzieś widziałem. Może dotyczyło fermentacji, ale przerobienie pod siebie nie powinno być problemem.
A jak nie ma to można napisać samemu. Dużo kodu i projektów do obsługi mieszadeł, grzałek itd. jest dostępnych, nic tylko brać, korzystać, przerobić pod siebie i mieć swoją warzelnię sterowaną przez cokolwiek co się potrafi podłączyć przez wifi i ma przeglądarkę.
Robienie z komputera sterownika bym sobie odpuścił.
Podepne się pod temat mam sterownik na arduino ardbir jak do niego podłączyć midół esp8266?


Wysłane z mojego SM-G361F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko craftbeerpi ;)

Wystarczy raspberrypi zero W - 52 zł, dwa przekaźniki 25A ssr z allegro po 13 zł sztuka, (są bo wczoraj dostałem).  Karta micro sdhc 4Gb do zabawy w konsoli lub 8Gb w trybie graficznym.Połączenie z programem przez WiFi. Na dzień dzisiejszy do programu dostępnych jest 40 pluginów do wszystkiego (PID-y, PWM-y i co sobie kto życzy).

Warte zainteresowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MalyPL przetestowałeś to bo wszędzie podają że raspberrypi 3 już cena pi2 jest przystępna.

Co do ssr to zgadza się są po 13zł.

Czy taki się na da? https://www.banggood.com/3-in-1-Orange-Pi-Zero-512MB-Development-Board-Expansion-Board-Black-Case-Kit-p-1135881.html?rmmds=buy

Edytowane przez Pabllo_Lodz
dodanie linku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że przetestowałem. Już trzy warki na tym uwarzyłem. Tak jak wcześniej pisałem wystarczy raspberry pi zero W

To co podałeś w linku też będzie działało. Czytałem że wchodzą no to systemy jak na raspberry pi.

Jak byś się zdecydował na malinę zero W to musisz jeszcze mieć przejściówkę z micro usb na usb i jakiegoś huba usb żeby podłączyć klawiaturę i myszkę, no i przejściówkę z mini hdmi na hdmi dla wizji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fantastycznie.

Raspberry zamówione idzie pocztą  ostatecznie padła decyzja na wersję 3 (że rozwojowo będzie czy coś w ten deseń)

Schemat połączeń na stronie craftbeerpi bajecznie prosty  :-)

 

zasilacz przygotowany- będzie ten sam co do mieszadła i oświetlenia kadzi zaciernej (sic!)

IMG_20171013_233821.jpg

gar.jpg

 

Oświetlenie i zasilanie Raspbery na osobno zabezpieczonych liniach /  Jeśli to bez sensu proszę dajcie znać

Edytowane przez sasq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekaźnik SSR     stycznik mi się kiedyś zespawawał w pozycji permanentne on (inne urządzenie inna historia... lęk pozostał ;-) ) 

 

W czasie zacierania  będą podłączone:

-Grzałka 

-mieszadło najpierw dwie prędkości docelowo płynna regulacja (nie mam pomysłu jaki parametr odpowiadał by za wytyczne do zmian prędkości. Można by mierzyć poziom cieczy w dwóch punktach, ale na pewno da się prościej) 

-oświetlenie permanentnie włączone (światło naprawdę robi robotę) 

-2 termometry (jeden pod fałszywym dnem, drugi w połowie wysokości grzałki lub na wysokości jej górnego mocowania) 

-grzanie wody do wysładzania

-pompa gorącej wody do wysladzanie (tylko tu chce używać pompy, reszta procesów grawitacyjne, pompa pozwoli mi na oszczędzanie miejsca. Zbiornik wody będzie pod kołem warzelnym) 

 

Przy gotowaniu:

-jeden może dwa termometry (tu bez grzałek.... Jest gaz)

Jak się rozpędzę 

-wentylator wyciągu

-system sterowania gazem (ponoć się da, niezależny czujnik gazu i CO i tak mam)

 

Przy chodzeniu:

-termometr na wylocie brzeczki nastawnej

-termometr na wylocie wody do chłodzenia 

Docelowo dojdzie elektrozawór sterujący ilością zimnej wody

 

Mycie:

-pompa (ta sama co do ciepłej wody) chłodzę  wymiennikiem więc podłączenie pompki na pół godzinki zrobi swoje

 

Fermentacja:

-na początek dwa termometry (muszę ustalić jakie są wahania temperatury u mnie w piwnicy. W zależności od wyników dojdzie albo mata grzejna albo chłodziarka (pewnie skończy się kombo dwa w jednym) 

 

 

Edytowane przez sasq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, sasq napisał:

-pompa (ta sama co do ciepłej wody) chłodzę  wymiennikiem więc podłączenie pompki na pół godzinki zrobi swoje

O, to ciekawe ! Jestem na podobnym etapie (przeróbki i ulepszenia). Co chcesz pompować przez pół godziny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Podepnę się pod temat bo sprawa dotyczy CraftBeer 3.0,

dodali tam funkcję PWM.

Ale jak zmieniam wartość w programie np. na pompie 50% to owszem spadają Volty o połowę ale na wyjściu GPIO.

Na ssr nic się nie zmienia. Jak wykorzystać tą funkcję?

Ktoś coś?

Jestem w trakcie budowy sterownika i ssr do Rapbsberry mam już podłączone,

sterowanie po wifi działa.

2240e41b5587.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ustawieniach grzałek daj mod_PWM i częstotliwość pracy na 60.Tak jak napisał adamski_68 musisz mieć podłączone obciążenie. Przy pomiarze u mnie tak jak u Ciebie pokazywało połowę wartości napięcia, ale ale to jest chyba uśrednienie przez miernik. Zacząłem od 6% mocy  na "sucho" i grzałki lekko zaczęły się rozgrzewać. Ja zrobiłem sterowanie dwóch grzałek przez jeden ssr bo tak naprawdę nie potrzebna jest zabawa osobno każdą z nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj skończyłem budowę sterownika. Sterowanie dwoma grzałkami  i dodatkowo pompą. Na każdym wyjściu bezpiecznik. Wczoraj testowałem z mod_pwm i lampką i wszystko działa poprawnie. 

U mnie główna grzałka to 1000 W i 2000W jako pomocnicza. Załączam ja ręcznie przy podgrzewaniu do gotowania. 

W tym tyg. skończę budowę ebiab i robię testy całości. Ogólnie bardzo fajny program. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.