Skocz do zawartości

Kociołek do piwa i destylacji - przemyślenia


Pabllo_Lodz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

po długiej przerwie przymierzam się do budowy kociołka zaciernego ala Brew Boss.

Mam do dyspozycji 30l gar zrobiony z termosu wojskowego z podwójnym dnem, do tego keg 30l euro.

W zasadzie w planach miałem wsadzenie kociołka w keg i otrzymania płaszcza wodnego do destylacji.

Ale poczytałem trochę i sentyment do warzenia piwa wrócił.

Moje pytanie jak uważacie czy w kegu 30l dam radę uwarzyć 25l?

Wiadomo że większa ilosc na raz to oszczędność i czasu i kasy na prąd.

Czy pomyśleć o powiększeniu go? (mogę dospawać pas blachy np. 5 cm zwiększając wysokość kega i pojemność za razem)

Zamówiłem pompę z https://pl.aliexpress.com/item/CE-Approved-50HZ-220V-Magnetic-Drive-pump-MP-10RN/760066872.html

Zaplanowałem to sobie tak że dam dwa osobne zawory 1/2 cala, jeden do pompy a drugi do spuszczania brzeczki.

Ponieważ chcę jednak wysładzać i kosz zacierny zrobię z dopasowanego garnka z dnem ponacinanym plus siatka 600 um i tu mam wszystko jasne.

Ale czy boki zostawić pełne czy ponacinać plus siatka?

Co proponujecie do sterowania i utrzymania zadanej temp?

Zwykły stc-1000 wystarczy?

Planuję dwie grzałki 1000w i 2500w pod regulatorem, a 1000w pod termostat do utrzymania zadanej temp.

Czy ktoś próbował w takim kociołku destylować gęste?

Można łatwo dorobić górę zamykaną i otrzymać kociołek do destylacji np. whisky.

Nie powinno przypalać bo będzie obieg cieczy plus FD.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobacz projekt stc-1000p - możesz przeflaszować STC tak aby sterowała ci zacieraniem i gotowaniem:

 

https://github.com/matsstaff/stc1000p

https://github.com/matsstaff/stc1000p/blob/master/ovbsc/README.md

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwotnie miał być płaszcz, ale musiał bym robić osobną kadź zacierną, a to oznacza dodatkowe koszty i dodatkowe miejsce.

Zakupiłem keg 30l euro i 25l din i z tego zrobię automatyczny kocioł zacierny. Z 25l zrobię kosz zacierny.

Ponacinam dremelem nacięcia i zobaczę jak to się sprawdzi.

Jakiś pomysł w głowie mam.

Zamieszczę zdjęcia jak przystąpi do prac.

1. Keg 25l na kosz zacierny dotarł wiec zaczynam pracę od wycięcia góry kega.

Wycinam dół kega zostawiając 4 jedno centymetrowe nogi.

Jak uważacie nacinać keg czy nawiercić wiertłem 3mm i dać siatkę nierdzewną oczko 0,6 mm?

 

Edytowane przez Pabllo_Lodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa dotarła polecam bo w sobotę o 20 naszego czasu kupiłem a dziś DHL przywiózł pod drzwi.

Zmieniłem trochę założenia, bo kadzią warzelną będzie keg 50l, a koszem zaciernym keg 25l.

Jak uważacie ile max słodu wejdzie na jeden raz?

Czy ktoś może polecić tani i prosty termostat?

Sct-1000 A400p zamówione, ale chińczyk ma 30 dni na wysyłkę i 30 dostawa.To trochę minie zanim dojdzie.

A 100 zł polskim handlarzom za stc-1000 nowej wersji warte 8 usd płacić nie mam zamiaru.

Może coś na klonie andurino? 28 zł plus jakiś przekaźnik czy moduł?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toteż jest wyjście, spróbuję nacinać dremelem.

Jak będzie szło kiepsko to dokupię FD i dospawam zamiast dna kega.

Co do termostatu to kupiłem W1209 i do tego ssr 25A, a docelowo będzie adbir od kolegi z forum.

Z stc-1000 rezygnuję.

Tarczek do nierdzewki do dremela mam mnóstwo  z promocji w Lidlu ale jak będą one cięły to nie mam zielonego pojęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plany się zmieniają i właśnie zakupiłem raspberry pi2 z kartą 16gb i zasilaczem za jedyne 110 zł plus wysyłka gratis, do tego karta wifi za 27 zł.

3x ssr 25A po 13 zł szt.

Prace trwają kegi dotarły, zaczynam cięcie i rozmieszczam otwory pod grzałkę i zawór.

Zastanawiam się ile od grzałki zostawić miejsca przed dnem w kegu zaciernym?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.