Skocz do zawartości

Zmętnienie brzeczki po gotowaniu


Zohan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

popełniłem dziś Warkę American Amber Ale. Zasyp: pale ale 4 kg, monachijski 0,5 kg,karmel jasny 0,2 kg, abbey 0,2 kg.

Zacieranie 30 minut w 63 stopniach, 30 minut w 72 stopniach, mash out - 77 stopni - 10 minut

 

Po filtracji piwo krystalicznie klarowne. Po gotowaniu 70 minut i widocznym przełomie zrobiło się błoto, które tylko częściowo opadło jako osad gorący.

 

Przejrzałem forum i wychodzi na to ze przyczyn może być sporo (błędy w zacieraniu, brak przerwy białkowej, złe pH, mało intensywne gotowanie).

 

Jedyne co mi przychodzi do głowy to mało intensywne gotowanie. Warzylem pierwszy raz w kociołku Lidlowym i brzeczka niby gotowała się intensywnie ale nie tak jak na kuchence gazowej.

 

Jest ktoś w stanie wskazać co zrobiłem nie tak i ewentualnie na przyszłość jak nie powtarzać błędu ?

Czy jest szansa ze wyklaruje się choć trochę w trakcie fermentacji?

Jeśli nie to co mogę zrobić żeby przynajmniej trochę zmniejszyć zmętnienie?

Poniżej fotki brzeczki po filtracji i po gotowaniu.4fc985392d4ff419b9d08c0e05c867ca.jpg9e62fcae477ff913b01988249ee6defb.jpg

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile czasu czekałeś na wyklarowanie ?

Na początku śpieszyłem się i za szybko gnałem brzeczkę do fermentora.

Teraz czekam ok. 20 minut i jest czysto.

Odrębna sprawa to whirpool. Niby ma się utworzyć stożek z chmielin i przełomu ale ani razu mi to nie wyszło.

Może kręcę łygą w złą stronę ? :)

Nawet chciałem założyć nowy wątek, ale może przy okazji ktoś doświadczony się wypowie ?

Jak uzyskać ten mityczny stożek ?  Bo u mnie grzałki i całe dno kadzi jest równo oblepione przełomem. (Chmieliny uprzednio oddzielone hopspiderem)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmielilem granulatem bez worka. Whirlpool polegał na zakręceniu kilka razy chłodnica w trakcie chłodzenia i odczekaniu Ok 15 minut. Utworzył się całkiem ładny stozek. Udało się zdekantować prawie wszystko wężykiem trzymanym przy ściance


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.