Skocz do zawartości

Wiecie ile to jest 5kg chmielu suszonego w szyszkach, ja już wiem


DanielN

Rekomendowane odpowiedzi

Czy wiecie ile to 5kg chmielu suszonego w szyszce? ja już wiem, i na własnej skórze się przekonałem, że dużo. Ale do rzeczy.

 

  1. Przeczytaj ogłoszenie @mike83 o sprzedaży chmielu.
  2. Wspieraj polskich plantatorów, zapytaj na chacie czy się zrzucamy, @Mrzon, @BretBeermann, @Pan Łyżwa @Matros się piszą.
  3. Miej pakowarkę próżniową i zaoferuj, że poprzerzucasz w mniejsze ilości nie wiedząc ile to objętościowo 5kg chmielu.
  4. Złóż zamówienie i czekaj niecierpliwie.
  5. Dostań awizo z poczty mimo tego, że jesteś w domu.
  6. Idź na pocztę, wchodząc do oddziału nie widzisz paczki ale twój nos mowi Ci, że paczka już czeka.
  7. Zobacz paczkę i uświadom sobie swój błąd.
  8. Pani w okienku daje radę, aby zamawiać częściej, bo po raz pierwszy tak ładnie w placówce pachnie.
  9. Zasuwaj do sklepu po worki do pakowarki, dużo dużych worków.
  10. Zacznij pakować i uświadom sobie, że sucha szyszka chmielowa nie chce kooperować. Jest wszędzie ale nie w mniejszym worku.
  11. Zmień ambitne plany pakowania po 50g na 200g.
  12. Uświadom sobie, że jakby teraz wpadły jakieś służby, to dość dziwnie to wygląda, a ty nie masz jakiejś sensownej wymówki.
  13. Zacznij pałać nienawiścią do @Mrzon, @BretBeermann, @Pan Łyżwa, @Matros.
  14. Pakuj 3 godziny i pomyśl, że to już koniec.
  15. Zauważ co się stało w kuchni i jakimś cudem z resztą mieszkania.
  16. Odkurzaj kolejne 30 minut.
  17. Zapach w mieszkaniu oraz radość żony z czystej podłogi bezcenna!

 

Poniżej kilka zdjęć jak to wyglądało (butelka jest dla porównania wielkości). Było warto, chmiel jest super.

 

1_5kg_chmielu_zapakowane_butelka_dla_kontrastu.thumb.JPG.33303ad5981f3fc6b9db5d7ef22a5420.JPG

2_5kg_chmielu_wypakowane.thumb.JPG.1fbcfda3f7f4b27ce075928c5b2d4c1e.JPG

3_25_torebek_chemilu_po_200g.JPG.5397c03b98e8434098235563634f3104.JPG

 

Poniżej porównanie 200 gram suchej szyszki do 200 gram pelletu.

4_poownanie_200g_szyszki_do_200g_pelletu.JPG.c5c5ef9efea892f74e5a1bd7d34726e1.JPG

 

 

 

Edytowane przez Daniel / Gruby Stefan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, kaktusr napisał:

Z czystej ciekawości pytanie laika, ile gram szyszki = gram chmielu w granulacie ? Przykładowo granulatu użył bym do piwa 200g to szyszki muszę zużyć ...

@kaktusr zależy od granulatu. Większość granulatu to typ T90, czyli szyszki wagowo (w teorii) powinieneś użyć o trochę więcej jak 10%. W praktyce 15-20% więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Daniel / Gruby Stefan napisał:

@kaktusr zależy od granulatu. Większość granulatu to typ T90, czyli szyszki wagowo (w teorii) powinieneś użyć o trochę więcej jak 10%. W praktyce 15-20% więcej.

Mam jeszcze jedno pytanie, czy taką szyszkę mogę sobie przemielić np. maszynką do mięsa ? Chodzi mi o przemielenie aby dodać na cichą bo szyszki w woreczku chyba na cichej nie za bardzo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, kaktusr napisał:

czy taką szyszkę mogę sobie przemielić np. maszynką do mięsa ?

Mielę chmiel z własnej plantacji przydomowej. Świetnie się sprawdza. Postaram się ogarnąć jakiś poradnik z produkcji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Swiaderny napisał:

Mielę chmiel z własnej plantacji przydomowej. Świetnie się sprawdza. Postaram się ogarnąć jakiś poradnik z produkcji :)

 

No to czekamy na poradnik ;) Nic chmiel nie traci na jakości przy mieleniu domowym? Bo maszynka do mięsa jednak przy mieleniu potrafi wytworzyć sporo ciepła, które może uszkadzać niektóre właściwości chmielu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Undeath napisał:

Bo maszynka do mięsa jednak przy mieleniu potrafi wytworzyć sporo ciepła, które może uszkadzać niektóre właściwości chmielu.

Również jestem tego ciekaw Z tego co pamiętam z "For the love of hops" pellet wytwarzano w bardzo niskich temperaturach właśnie po to by zapobiec izemetryzacji oraz utlenienia.  Może w domowych warunkach wystarczy zamrozić tylko szyszkę.

 

54 minuty temu, koval_blazej napisał:

Ja się zastanawiałem, ale teraz wiem, że 1kg zawali mi pół zamrażarki :D

Ale z drugiej strony, szyszka w gotującym się piwie obłędnie wygląda :). Jak zaplanujesz uwarzyć powiedzmy kontynentalną IPA, to nie będzie, aż tak źle z tym miejscem. Powiem Ci, że jestem zadowolony z zakupu. Uwarzylem mini brzeczkę na startery chmieloną na około 10 IBU, aromat podczas gotowania pierwsza klasa (inna bajka, że lubię kontynentalne chmiele). Popełniłem też błąd, że rękawiczki założyłem dopiero po godzinie pakowania. Mimo intensywnego mycia do teraz wyczuwam olejki :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.