Skocz do zawartości

Piana buduje się na piwie w bardzo niekonwencjonalny sposób - pomysły dlaczego?


tomitomi13

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

wczoraj minął tydzień od butelkowania DUBBLA 17BLG. Nie wytrzymałem i otworzyłem jedną butelkę 033l tylko po to by sprawdzić czy jest gaz.

Gaz jest. 

Piwo schłodzilem do około 8 C i nalałem do szklanki z góry by wzburzyć napój.

Podczas nalewania wyglądało jakby piwo było odgazowane ale zaraz potem zaszło coś w rodzaju reakcji i od połowy poziomu piwa zaczęły unosić się drobniutkie bąbelki  kompletnie przykrywając bursztynową barwę i budując pianę. Coś na wzór guinnessa kiedy się buduje - najpierw piwo jest mętne koloru kawy z mlekiem a potem się klaruje a w trakcie klarowania tworzy się piana

 

Piana bardzo bardzo bardzo drobnopęcherzykowa - takiej jeszcze nie widziałem. Utworzyła się dość niska - około 1cm warstwa piany podobnej jak ta na guinnessie - kremowej. Nie trzymała się długo.

 

Jak myslicie z czego to wynika?

Może dzieje się tak w początkowej fazie kiedy piwo nie jest jeszcze dostatecznie nagazowane?

Drugi pomysł - piwo jest bardziej kleiste i gęste i w związku z tym dwutlenek węgla uwalnia się jakby z opóźnieniem.

 

Czy ktoś ma podobne doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kilku pierwszych warkach, też nie wytrzymałem i po tygodniu otworzyłem piwo. Piana na tych piwach znikała bardzo szybko. Po 4 tygodniach wszystko było już ok. Piana była znacznie trwalsza... Inną sprawą jest, że Twój Dubbel swój najlepszy czas osiągnie pewnie za parę miesięcy :)

Edytowane przez rkkr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, rkkr napisał:

W kilku pierwszych warkach, też nie wytrzymałem i po tygodniu otworzyłem piwo. 

To taka przywara młodego piwowara :)

 

15 minut temu, rkkr napisał:

Inną sprawą jest, że Twój Dubbel swój najlepszy czas osiągnie pewnie za parę miesięcy :)

Właśnie pluje sobie w brodę że to piwo wziąłem na warsztat....

Dlatego też od razu po tym dubblu fermentuję stouta który będzie szybciutko do wypicia :)... dubbel w związku z tym uniknie rzezi niewiniątek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, tomitomi13 napisał:

Dlatego też od razu po tym dubblu fermentuję stouta który będzie szybciutko do wypicia :)

Szybciutko do wypicia to może być pszenica ewentualnie AIPA Pszenice pije po 2 tygodniach od uwarzenie (keguję)  

Edytowane przez morfitru75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, tomitomi13 napisał:

AIPA bedzie po stoucie :) już wszystko mam. Czekam tylko na zwolnienie fermentora po stoucie :) 

Kup kolejny fermentor! :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.