Skocz do zawartości

White IPA - prośba o sprawdzenie receptury


MrT

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

chciałbym prosić forumowiczów o drobną pomoc. Na swoją trzecią warkę wybrałem styl White IPA. Znalazłem taką recepturę: https://www.homebrewersassociation.org/homebrew-recipe/deschutes-chainbreaker-white-ipa-clone/ i trochę ją uprościłem. Czy ktoś mógłby zerknąć fachowym okiem, czy wyjdzie coś z tego?

 

Recipe: #3 White IPA
Brewer: MrT
Asst Brewer: 
Style: White IPA
TYPE: All Grain
Taste: (30,0) 

Recipe Specifications
--------------------------
Boil Size: 23,33 l
Post Boil Volume: 20,83 l
Batch Size (fermenter): 20,00 l   
Bottling Volume: 20,00 l
Estimated OG: 14,292 Plato
Estimated Color: 9,1 EBC
Estimated IBU: 49,0 IBUs
Brewhouse Efficiency: 72,00 %
Est Mash Efficiency: 72,0 %
Boil Time: 60 Minutes

Ingredients:
------------
Amt                   Name                                     Type          #        %/IBU         
3,00 kg               [T] Pilsner Malt / Słód pilzneński (Weye Grain         1        56,6 %        
2,00 kg               [T] Wheat Malt, Pale / Słód pszeniczny,  Grain         2        37,7 %        
0,30 kg               Płatki pszenne (3,2 EBC)                 Grain         3        5,7 %         
25,00 g               Bravo [15,50 %] - Boil 60,0 min          Hop           4        49,0 IBUs     
15,00 g               Curacao, gorzka skórka pomarańczy (Boil  Spice         5        -             
5,00 g                Mech irlandzki (Boil 10,0 mins)          Fining        6        -             
10,00 g               Kolendra, ziarna (Boil 5,0 mins)         Spice         7        -             
30,00 g               Centennial [10,00 %] - Boil 0,0 min      Hop           8        0,0 IBUs      
30,00 g               Citra [12,00 %] - Boil 0,0 min           Hop           9        0,0 IBUs      
15,00 g               Cascade [5,50 %] - Boil 0,0 min          Hop           10       0,0 IBUs      
1,0 pkg               Safale American  (DCL/Fermentis #US-05)  Yeast         11       -             


Mash Schedule: Temperature Mash, 1 Step, Light Body
Total Grain Weight: 5,30 kg
----------------------------
Name              Description                                   Step Temperature    Step Time            
Saccharification  Add 18,55 l of water at 70,8 C                66,0 C              60 min               
Mash Out          Heat to 76,0 C over 10 min                    76,0 C              10 min               

Sparge: Fly sparge with 10,09 l water at 75,0 C

 

Z góry dziękuję za pomoc! :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mech irlandzki wyrzuć. Biała IPA powinna być mętna, więc po co ją klarować?

Poza tym uważaj na kolendrę, bo trudno z nią utrafić - potrafi łatwo przykryć wszystkie aromaty, acz w ziarnie faktycznie nie powinno być źle. Poczytaj sobie jak u innych to wyglądało, gdy ważyli swoje white IPA i witbiery

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie racja z tym mchem. Chciałem spróbować, jak on działa, ale może rzeczywiście zostawię sobie to sprawdzenie na inne piwo. Co do kolendry, to właśnie boje się, że nie będzie wyczuwalna, bo przykryją ją aromaty chmielowe. Czytałem, że przy 50 IBU aromat kolendry powinien być wyczuwalny, ale może zmniejszę ilość do 5 g.

 

Myślę jeszcze nad temperaturą zacierania, czy nie zwiększyć do 68, żeby piwo miało więcej ciała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszać to raczej nie. Powiem tak: do mojej WIPY dałem 20g i to tak mocno tłuczonej, a i tak dość szybko zniknęła (przynajmniej dla mnie, bo to też różnie ludzie wyczuwają). Chociaż przy przelewaniu na cichą w całym domu było ją czuć.

 

Co do temperatury - co lubisz. Ja lubię robić w 68, więc jestem na tak, ale wyrocznią nie jestem.

Ciemny pszeniczny bym sobie odpuścił. Śnieżnobiałe i tak nie wyjdzie, więc IMHO nie ma sensu.

 

Raczej bym sugerował jakiś chmiel na zimno dorzucić

Edytowane przez Syrjus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest chyba Wheat IPA, a nie White. Biała jest z pszenicą niesłodowaną, a Ty masz słód. Kolendrę weź indyjską, bo te Kamisy i inne dziady, to mydlane są. Cichą bym odpuścił. I nie przyciemniaj, chyba, że na konkurs warzysz..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według opisu BJCP White IPA zawiera jasne i pszeniczne słody. Większość receptur jakie znalazłem też wymienia słód pszeniczny. Są płatki pszeniczne, więc trochę niesłodowanej pszenicy będzie. Może dać więcej tych płatków, a mniej słodu pszenicznego?

 

Jednak nie będę przyciemniał.

 

Dzięki za podpowiedź z tą kolendrą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam od razu po najniższej linii oporu, US-05 to akurat najlepsze suchary jakie są ;) Choć faktycznie do White IPA przydałyby się bardziej drożdże witbierowe. 

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, MrT napisał:

Według opisu BJCP White IPA zawiera jasne i pszeniczne słody. Większość receptur jakie znalazłem też wymienia słód pszeniczny. Są płatki pszeniczne, więc trochę niesłodowanej pszenicy będzie. Może dać więcej tych płatków, a mniej słodu pszenicznego?

 

Zależy co chcesz osiągnąć. Ja niedawno zrobiłem coś podobnego, tylko raczej APA niż IPA.

 https://www.piwo.org/forums/topic/9648-browar-z-johnnym-w-tle/?do=findComment&comment=452458

Jeśli to ma być hybryda IPA/APA z Witbierem, to jednak jestem zwolennikiem niesłodowanej pszenicy ( w moim przypadku mąki razowej)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę miał gęstwe z poprzedniej warki na US-05, więc myślałem, że ją wykorzystam. A co powiecie na Gozdawa CBW? Ktoś tu na forum polecał je do WIPY. Chyba nie muszą być koniecznie płynne, żeby piwo wyszło.

 

Chmielenie wziąłem z tej receptury z linka, ale można zmienić, skoro mówicie, że Bravo lepszy na zimno.

 

Co do zasypu, to może zrobię taki jak do Wita, 50/50, skoro mówicie, że za mało tej pszenicy nieslodowanej. 

Edytowane przez MrT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MrT napisał:

A co powiecie na Gozdawa CBW? Ktoś tu na forum polecał je do WIPY

Nie wiem czy polecałem je już na forum, ale jeśli nie to uczynię to teraz :)

Używam tych drożdży od dawna i zawsze najpierw warzę witbiera, a później na uzyskanej gęstwie fermentuję WIPA.

Z takiego rozwiązania zawsze jestem zadowolony. Oczywiście dedykowane płynne drożdże byłyby lepszym rozwiązaniem, ale jak się nie ma co się lubi to ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, oto zmodyfikowana receptura:

 

Zasyp

Pilzneński (3 kg)

Płatki pszenne (2,25 kg)

Płatki owsiane (0,25 kg)

 

Prawie typowy Witbier, trochę więcej pilzneńskiego, żeby zwiększyć OG. Daje to około 14,7 Plato.

 

Chmielenie

Magnum (20 g) - 60 min.

Iunga (20 g) - 30 min.

Citra (30 g) - 0 min.

Centennial (30 g) - 0 min.

Cascade (15 g) - 0 min.

Centennial (60 g) - na zimno 5 dni przed rozlewem.

 

Daje to ok. 51 IBU.

 

Dodatki

Curacao (15 g) - 15 min.

Kolendra, pogniecione ziarna (10 g) - 5 min.

 

Drożdże

Gozdawa CBW

 

Jeszcze myślę jak to zacierać: czy tak jak Wita, na wytrawnie (64) i z przerwą w 55, czy jednotemperaturowo w 68?

Edytowane przez MrT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym te chmiele jakoś pomieszał, żeby dać na zimno więcej odmian niż samego Centenniala, ale co kto lubi. 

 

Nie znam tych drożdży, nie wiem jak odfermentowują, więc nie poradzę jak sterować zacieraniem. W każdym razie przerwa białkowa jest zbędna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu Centenniala mam dużo i chciałem go jakoś wykorzystać. Mogę pododawać te resztki z Cascade, Iungi i Magnum, bo będę je zamawiał w 30 gramowych opakowaniach, ale nie wiem czy taki misz-masz będzie dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MrT napisał:

To dopiero trzecia warka, więc nie chcę wydawać 40 zł na drożdże. Przyjdzie czas na to jeszcze.

Fermentum mobile 24 zł. Jak sam zaznaczyłeś zbierasz gęstwę, więc koszta się rozbijają. Ale nie o tym temat, nie o ty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Witam,
warto chmielić White IPA na zimno? Nie chce żeby chmiel przykrył aromaty witbierowe (kolendra, pomarańcza). Może wystarczy amerykański chmiel na hop-stand?
Myślę, że warto. Wydaje mi się, że bez tego wyjdzie bardziej amerykańska pszenica. W większości receptur jakie znalazłem było chmilenie na zimno.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.