Skocz do zawartości

Lodówka do fermentacji


Hobbysta

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, redlum napisał:

Ja bym podłączył ten na samym dole. A do tych wyżej dał tylko termometr aby kontrolować temperaturę. Wiadro z nową brzeczką stawiał bym na dół a te które są bym awansował piętro wyżej.

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka
 

Moja lodówka też ma wentylator u góry (podobnie jak ta ze zdjęcia Hobbysty) który teoretycznie powinien rozwiewać zimne powietrze po całej lodówce. Ale jak wiadomo teoria i praktyka to nie zawsze to samo :) U mnie u góry jest o stopień-półtora zimniej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne - bo zgodnie z prawami fizyki ciepło idzie ku górze - więc tam powinno być ciepłej. No chyba że element chłodzący jest zamontowany na samej górze a wiatraczek ma za zadanie równomierne utrzymanie temperatury.
Czyli jednak trzeba sprawdzić rozkład temperatur w lodówce i potem planować gdzie wstawiać nowsze warki.

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dwa wentylatory jeden owiewa parownik drugi na dole miewa powietrze do góry . Ciąg obydwóch dość spory różnica temp praktycznie znikoma . Ale jest jedna ważna sprawa w lodówkach do naszych celów nie mogą być półki szklane bo zakłócają cyrkulacje powietrza . U mnie kratki metalowe .

 

P.s. Uważam używanie lodówki do piwa bez wentylatorów za mało wydajne przedsięwzięcie z racji dość sporych rozrzutów temp. i słabej wymiany  ciepła  z fermentorów . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi metalowymi kratkami to dobry pomysł, bo właśnie element chłodzący jest u góry i ten wiatraczek nie ogarnia tematu. U mnie mieszczą się 3 fermentory i staram się uwarzyć 3 piwka na raz (dzień po dniu). Czasami jak jest taka konieczność to stawiam obok wiadra "w potrzebie" 2-3 butelki z ciepłą wodą i mogę nazwijmy to "sterować" temperaturą poszczególnych fermentorów (w granicach do max 2°C). Oczywiście na fermentory mam naklejone i zaizolowane sondy od termometrów.

Znajomy jak pracował kiedyś w Witnicy i opowiadał jak tam kontrolują temperaturę fermentacji to stwierdzam, że ja mam lepszą kontrolę w chacie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Troche odkopię wątek, i zadam nowe pytanie. Załóżmy, ze lodówka juz kupiona, stc juz jest, wszystko cacy, ale lodówka jest dwukomorowa lodówka/zamrażalnik. Co się dzieje z zamrażalnikiem gdy korzystamy z stc ? Da się go jakos wyłączyć tak zeby tylko lodówka pracowała albo zrobić tak by w obu komorach utrzymywała się taka sama temperatura ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.11.2017 o 12:56, Hobbysta napisał:

Troche odkopię wątek, i zadam nowe pytanie. Załóżmy, ze lodówka juz kupiona, stc juz jest, wszystko cacy, ale lodówka jest dwukomorowa lodówka/zamrażalnik. Co się dzieje z zamrażalnikiem gdy korzystamy z stc ? Da się go jakos wyłączyć tak zeby tylko lodówka pracowała albo zrobić tak by w obu komorach utrzymywała się taka sama temperatura ?

Jeżeli lodówka nie jest jakaś super hipsterska z niezależnie sterowanymi dwoma obiegami środka chłodzącego, to po prostu w części zamrażalnikowej jest większe zagęszczenie rurek parownika niż w komorze chłodziarki. Tak więc nie ma się czym przejmować, sterownik zrobi swoje, a w zamrażalniku będzie zwyczajnie trochę niższa temperatura niż w pozostałej części, możesz albo wykorzystać zamrażalnik na chłodziarkę do butelek, albo wyjąć drzwiczki zamrażalnika żeby dochładzał bardziej efektywnie całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja była teoretyczna, nie mam żadnej, ale natknąłem się na ofertę z taka jaka opisał KHOT. Szukam jeszcze oczywiście wersji gdzie zamrażalnika w ogole nie ma bo to by było najwygodniejsze, a kto wie moze nawet dwa fermentory wejdą.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hobbysta

W zamrażarce:

1) bez problemu mieszczą się 2 fermentory, mniejszą trudno znaleźć.

2) temperatura dłużej się trzyma z racji konstrukcji zamrażarki

3) w razie przeróbki na kegerator możesz zastosować drewnianą ramę i nie psujesz urządzenia.

4) jak się zdecydujesz na kegerator, to najczęściej zmieścisz kega, butlę i fermentor.

5) nie musisz się zastanawiać co z zamrażalnikiem w lodówce.

6) bardzo dobrze współpracuje z stc1000, myślę,że przy ustawieniu fermentacji na 8-10stopni i czujniku zanurzonym w butelce 5litrowej zamrażarka włączy się na kilka minut 2-3 razy na dobę. Przy mocy 75-110wat to praktycznie zerowy pobór.

 

Ja kiedyś szukałem lodówki, wybrałem zamrażarkę (podkreślam - skrzyniową, a nie szufladową) w klasie A+ i nie żałuję.

Zauważ, że w stanach gdzie piwowarstwo jest trochę bardziej rozwinięte do tych celów też głównie wykorzystują zamrażarki.

 

P.S.

Agregat nie ucierpi przez pracę w tym trybie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Hobbysta napisał:

Kurde teraz to mnie zaintrygowałes. Jaki model kupiłeś ? Ja planuje teraz gorniaki, Wiec nawet mniej by żarło bo rzadziej bedzie się włączać


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Beko hs 221520, dodatkowo jest bardzo cicha, docelowo ma stać w salonie i nie będzie przeszkadzać hałasem.

Ja zapłaciłem 270zł, półroczna. Nowa kosztuje około 700-800zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według specyfikacji produktu, ta zamrażarka ma wymiary wys. 90 cm szer. 75 cm i głęb. 72,5 cm. To nie jest troche za mało zeby zmieścić jeden fermentor obok drugiego? Maja przecież cos koło 40cm średnicy.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, moja zamrażarka już przerobiona na kegerator i jestem bardzo zadowolony.  Całość podniosłem o około 7cm przez dodanie deski-ramy na krany, bez niej też wszystko się mieściło.

Obecnie nie mogę sprawdzić czy wejdzie drugi fermentor bo mam w zamrażarce jeden fermentor, keg petainer  i butlę 7kg. Podejrzewam, że drugi fermentor powinien wejść, aczkolwiek był to przymiar na oko.

Zamrażarkę i tak będziesz szukał na olx w swojej okolicy więc nie sugeruj się tym konkretnym wymiarem a jedynie parametrami i mniej więcej wymiarami.

Nie polecam brać starych zamrażarek polar itd, będą głośniejsze i dużo bardziej prądożerne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to właśnie problem ze znalezieniem na OLXach bo tylko parę ofert na jakieś zardzewiałe rupiecie i z dwie/trzy mocno drogie. Więcej ofert na chłodziarki jest i do tego się przymierzam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja siedzę nad tym od dwóch miesięcy :) i wciąż nie moge znaleźć czegoś co będę w stanie upchnąć w domu i zmieści najlepiej dwa fermentory. Nie mówiąc juz o cenie, bo budżet ograniczony.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Chciałbym zapytać o minimalne wymiary lodówki, tak aby zmieściły się dwa fermentatory. Jestem świeżo po skończonych remontach i przeprowadzce, cały sprzęt został u rodziców i nie mam jak zmierzyć fermentatorów.

Blisko mojego miejsca zamieszkanie znalazłem tę niezbyt piękną ale w dobrej cenie lodówkę. Jej wewnętrzne wymiary to: wysokość - 100 cm, szerokość - 51 cm, głębokość - 60 cm. 

Lodówka (Polar) jest w pełni sprawna, myślę że przy odrobinie pracy odzyska lepszy wygląd tak aby nadawała się do pokoju.

Nada się?

Lodówka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieści się jeden, ale musisz jeszcze poprosić o wymiar na samym dole. Bo jeżeli stopień umożliwia zmieszczenie na samym dole fermentora, to może wejdzie jeden na drugim,ale bez rurek fermentacyjnych, trzeba bedzie je zastapic blow off tube. Za kilkanascie minut zmierze wysokosc fermentora.

Edytowane przez maciek1221
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.