Skocz do zawartości

Automatyczny kocioł zacierny


Karolus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

jako że piwowarstwo zaczyna wciągać mnie coraz bardziej, zaczynam kombinować jak ułatwić sobie życie a jednocześnie zapewnić powtarzalność procesu warzenia od piwa do piwa.

poczytałem forum i różne wątki DIY ale większość z nich delikatnie mówiąc chyba mnie przerasta, a w dodatku wcale nie jest tak tanio (jak wszystko doda się razem) w związku z tym pomyślałem o gotowcu w stylu automatycznego kotła warzelnego np http://www.spiritferm.biz/pl/p/Automatyczny-kociol-zacierny-Coobra-CB25/1251 lub http://allegro.pl/kociol-zestaw-do-zacierania-automat-30l-stalowy-i6829710294.html?reco_id=d44def5b-a275-11e7-971d-246e9677fe90

no i teraz pytanie, ma ktoś? używa? warto?

cena niby stosunkowo wysoka, no ale jak to się mów nikt nie mówił że hobby ma być tanie :)

 

jeśli warto to zacznę się poważniej zastanawiać, jak nie pozostanę przy lodówce ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo zacieranie to nie wszystko jest jeszcze coś takiego jak fermentacja .Ciężko w warunkach domowych uzyskać 100% powtarzalności Tzn. jeśli będziesz miał te same słody tą samą wodę i taki kocioł zacierny to brzeczka nastawna pewnie wyjdzie ci identyczne (przy identycznej recepturze) a i tak po fermentacji mogą być różnice w piwie .Ja zrobiłem sobie kocioł zacierny z kega 50l + sterownik Pamela+FD i uważam że to rozwiązanie jest lepsze niż cyrkulacja. Piwo fermentuje w lodówce ze sterownikiem niby nastawy te same zasyp ten sam drożdże te same a i tak są różnice w piwie (niewielkie ale są).

Edytowane przez morfitru75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasne, w zasadzie to fermentacja odpowiada przecież za całokształt piwa, ale od czegoś chce zacząć, jeśli uda mi się doprowadzić do powtarzalności brzeczki to następnym krokiem będzie doprowadzić do powtarzalności fermentacji.

W zasadzie powinno być odwrotnie, tyle że jak nie będę wiedział że "wsad" jest powtarzalny to ciężko ocenić będzie warunki fermentacji (oj chyba się troszkę zakręciłem :))

Jeśli chodzi o budowę samemu....

koszt kotła to ~1500 + czas na rozpakowanie z paczki i umycie

koszt samoróbki to tak na oko jakieś 500-600PLN (keg (150), pompka(50?), rurki(~50?), chłodnica(!50), zawór(25), fałszywe dno(???),  mieszdło z silniczkiem(???), sterownik(100), grzałki(100), ale do tego dochodzi robocizna, nie wszystko dam rade zrobić samemu, no i czas, czas, czas i jeszcze raz czas

dlatego kusi mnie gotowiec, pytanie tylko czy ma on sens i czy warto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Karolus napisał:

pytanie tylko czy ma on sens i czy warto

Czy ma on sens pewnie tak

Czy warto raczej nie według mnie Ale ja sam sobie wszystko zrobiłem łącznie ze spawaniem nierdzewki  (oprócz sterownika i grzałek które mnie wyniosły !50zł  ) 

Edytowane przez morfitru75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy takim przebiciu nie zastanawiałbym się, niestety obróbkę mechaniczną (spawanie itp) będę musiał komuś zlecić, kega ani innego pojemnika tez nie mam, wszystko musiałbym kupić (nawet chłodnicę, bo się jeszcze porządnej nie dorobiłem) :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć przed kupnem coobry, zapoznaj się z tym tematem:

Nie jest to takie super duper urządzenie. Trzeba je doinwestować, dlatego ja zastanawiam się nad kupnem http://www.electronic-star.pl/Klarstein-Mundschenk-kociol-zacierowy-zestaw-do-warzenia-piwa-2500W-30l-stal-nierdzewna_i280921.htm taka podróbka grainfather'a. Ale nie mam pojęcia czy jest lepszy od coobry....

Na chwilę obecną czytam, szukam, pytam ale z filmów na YT chyba bardziej nastawiam się na Klarsteina + hoop spider.

Edytowane przez Łyskacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Greczek napisał:

wydaje się podobny do tego od Klarstein'a

Wg mnie to to samo :)

Aczkolwiek sklep wykazał się radosną twórczością "markłetingową" opisując ten kociołek jako "

kocioł zacierno-warzelny max. 40 litrów

"

Podczas gdy instrukcja wyraźnie podaje, że pojemność wynosi 30l :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam wszystkich forumowiczów. Przymierzam się do zakupu kotła zacierno-warzelnego, żeby przyspieszyć trochę proces produkcji bo za dużo czasu spędzam w piwnicy ?. Możecie coś doradzić? Tak, żeby wychodziło 20-23 litry gotowego piwa. Najlepiej w zestawie z chłodnicą? Budżet tak do 3500 - 4000 zł?

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.