Skocz do zawartości

IRISH STOUT - czy mój pomysł ma sens na etapie fermentacji cichej???


tomitomi13

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Na etapie warzenia zapomniałem skleikować płatki owsiane i teraz zastanawiam się czy ma sens dodanie skleikowanych (tzn skleikuję, przefiltruję, wywar zagotuję, przestudzę i doleję) na fermentację cichą w momencie przelewania z burzliwej.

 

Zależy mi na polepszeniu piany w stoucie - takiej jak na Guinnessie zapewne nie osiągnę ale chciałbym się jakoś zbliżyć.

 

STOUT był na 12BLG ale wyszedł 12,5BLG. Mam 21 litrów więc jest możliwość "dolania" jeszcze 0,5l by było finalnie 12BLG wg receptury.

Zestaw z Ekstraktów BA, w załączniku przepis.

 

Pytanie:

1/ Czy to ma w ogóle sens?

 

Z góry dziękuję!

 

 

 

 

 

_DSC8946.jpg

Edytowane przez tomitomi13
doprecyzowanie kwestii zwiazanych z dodaniem płatków na cichą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie to nie ma sensu. Po pierwsze to niesłodowane składniki dodajesz do zacierania razem ze słodem żeby enzymy przerobiły skrobię również z tych płatków. Po drugie takie dodanie jak proponujesz to najwyżej podniesie mętność piwa i nic poza tym (może jeszcze smak popsuje). 

Jak warzysz piwo z ekstraktów to zapomnij o niesłodowanych dodatkach. A jak już partial mash to tylko wraz ze słodem podstawowym i to musisz zatrzeć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja moczyłem w podgrzewanej wodzie, 5l, jęczmień w siateczce, jakieś 15-20 m pewnie. Potem wyjąłem i rozpuściłem ekstrakty. Nachmieliłem to co miałem w garnku, odfiltrowałem chmiel i schłodziłem dodając lodowatej wody butelkowej to 20l.

 

Przy S-04 fermentowałbym bardziej w 18 niż w 20 - jak to napisane w instrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Młynek napisał:

Ja moczyłem w podgrzewanej wodzie, 5l, jęczmień w siateczce, jakieś 15-20 m pewnie. Potem wyjąłem i rozpuściłem ekstrakty. Nachmieliłem to co miałem w garnku, odfiltrowałem chmiel i schłodziłem dodając lodowatej wody butelkowej to 20l.

 

Przy S-04 fermentowałbym bardziej w 18 niż w 20 - jak to napisane w instrukcji.

Ale kolega pyta o płatki owsiane, których nie ma w przepisie. Ty piszesz o palonym jęczmieniu... Płatki trzeba zatrzeć jak ktoś już wyżej napisał a palonego jęczmienia nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Młynek napisał:

Ja moczyłem w podgrzewanej wodzie, 5l, jęczmień w siateczce, jakieś 15-20 m pewnie. Potem wyjąłem i rozpuściłem ekstrakty. Nachmieliłem to co miałem w garnku, odfiltrowałem chmiel i schłodziłem dodając lodowatej wody butelkowej to 20l.

 

Przy S-04 fermentowałbym bardziej w 18 niż w 20 - jak to napisane w instrukcji.

Zrobiłem dokładnie tak samo. Wyliczyłem temp. i 12 litrów schłodzonej wody dało mi 18 st. Teraz fermentuje w 18,5st. C. I tak zamierzam zostawić :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Arkis napisał:

Absolutnie to nie ma sensu. Po pierwsze to niesłodowane składniki dodajesz do zacierania razem ze słodem żeby enzymy przerobiły skrobię również z tych płatków. Po drugie takie dodanie jak proponujesz to najwyżej podniesie mętność piwa i nic poza tym (może jeszcze smak popsuje). 

Jak warzysz piwo z ekstraktów to zapomnij o niesłodowanych dodatkach. A jak już partial mash to tylko wraz ze słodem podstawowym i to musisz zatrzeć

Ok, to ma sens... tzn ma sens to, że co chcę zrobić przy przelewaniu na cichą nie ma sensu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.