Skocz do zawartości

Pierwszy RIS 25blg problem


DanBrewing94

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Mam za sobą już 11 warek, ostatnio wraz z kumplem zabraliśmy się do uwarzenia naszego pierwszego RISa. Moje początkowe obawy dotyczące zacierania i filtracji okazały się niesłuszne, gdyż wszystko poszło nad wyraz dobrze. Problem okazał się przy gotowaniu. Korzystam z stronki brewness.com i właśnie tam stworzyłem większość swoich przepisów, również ten. Mam ustawioną wydajność jaka wyszła podczas poprzednich kilku warek, czyli 68%.

Chciałem uzyskać nastaw na 10l piwa, po ukończonej filtracji ściągnąłem (jak pisało w programie) 13l brzeczki, powinna ona mieć około 22blg...i tu już był pierwszy problem, gdyż moja (po schłodzeniu do 20*) miała zaledwie 15. Po kilkugodzinnym gotowaniu i dodaniu około 300g cukru uzyskałem niecałe 7l brzeczki o pożądanej gęstości.

Chciałbym tutaj zaznaczyć, że zacierałem dość długo 68*-90', 72*-20' i 78*-20'. Późniejszy filtrat (po odczekaniu ok 30') ściągałem możliwe jak najwolniej, nic mi nie stanęło ani nie zwolniło. Na domiar tego do osobnego garnka ściągnąłem kolejne 5l brzeczki z zwysłodzin po RISie na "lekkiego stouta". Po zmierzeniu blg okazało się, że tutaj również jest 15blg. Cukromierz na pewno jest w porządku więc możliwe,  że coś źle zrobiłem, a chciałbym się ustrzec na przyszłość.

 

Może takich klika dodatkowych informacji:

sprzęt mam z BA, do filtracji używam dodatkowego wiara z dziurkami, surowce miałem również z BA, bazowe to pilzneński, pale ale, karmel 600 z vinkng malt i 3 rodzaje ciemnych z Weyermanna

 

Jeśli ktoś z Was ma jakieś pomysły co mogło pójść nie tak, prosiłbym o sugestie.

 

Pozdrawiam

21762718_907720796052735_1408324963147961547_o.jpg

Edytowane przez DanBrewing94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro pierwsze 13l brzeczki miało 15Blg a kolejne 5l również 15Blg to jedynym wytłumaczeniem jest błąd przy filtracji i wysładzaniu. Korzystasz z wiadra z dziurkami. Zapewnie zrobiłeś wcześniej podbicie z wody. Czy zawróciłeś pierwsze kilka litrów do kadzi filtracyjnej? Obstawiam, że o tym zapomniałeś i docelowo miałeś x litrów wody z podbicia plus 13-x litrów gęstej brzeczki. Po zmieszaniu wyszło 15Blg. Jeśli nie popełniłeś tego błędu to obstawiam kanalikowanie złoża. Wtedy woda zamiast wypłukiwać cukry, przeleciała przez złoże jak przez sito.

 

Dlaczego nie zmieszałeś wszystkiego razem i nie zagotowałeś do docelowego Blg?

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie chce zakładać nowego wątku o takim samym temacie więc napiszę tu. :)

Zamierzam uwarzyć "RISa" pomysł na niego mam następującym.

Chce skorzystać z zestawu surowców z TB dokładnie tego http://twojbrowar.pl/pl/zestawy-surowcow-piwo-domowe/742-black-aipa-zestaw-surowcow-na-piwo-domowe.html
Jest to zestaw na Black AIPA 16°. BLG chce podnieść ekstraktem słodowym. Tu pojawia się pierwsze pytanie. Jakiego użyć? Ciemny, jasny, suchy? W jakiej ilości żeby osiągnąć 25°?

Nigdy nie warzylem na ekstraktach. Kiedy go dodać? Na początku gotowania? Na końcu?

Na pewno chce go zakegowac i sztucznie nagazowac. W takim przypadku przedłożyć fermentacje cichą? Żeby piwo doszło do siebie? Jak już zakeguje i nagazuje to piwo nadaje się do spożycia czy jeszcze nich dojrzewa w kegu? Na cichej chce wrzucić też jakieś płatki dębowe. Mogą być dodane razem z chmielem na zimno?

Jeżeli podniosę ekstrakt to za pewno chmiel który jest w zestawie nie wystarczy. Jaki dokupić? I kiedy go wrzucić.


Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na początek polecam taką lekturę: https://www.wiki.piwo.org/American_IPA oraz https://www.wiki.piwo.org/Russian_Imperial_Stout 

ogólnie zrobienie RISa to trochę większe wyzwanie niż dodanie ekstraktów słodowych podbijających BLG do dowolnie wybranego ciemnego piwa 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.