Skocz do zawartości

Weissbier bez słodu pszenicznego.


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Długo szukałem, również w anglojęzycznej części internetu. Oczywiście jest opcja, że szukałem niezbyt dokładnie, ale... Co sądzicie o piwie "pszeniczny", tudzież weissbier lub weizen bez udziału tytułowego składnika jakim jest słód pszeniczny? Oczywistym jest, że piwo to nie będzie szablonowym przykładem stylu i z pewnością będzie łatwe do odróżnienia od klasycznego. Różnicę widzę: mniejsza mętność (chociaż tutaj i tak główną rolę odgrywają drożdże i ich zawiesina), brak lekko kwaskowego wpływu pszenicy (w ogóle mi to nie przeszkadza, rzekłbym wręcz, że nie lubię tego w weizenach), zbożowe posmaki (nigdy specjalnie ich nie czułem, może to składowa bukietu, ale wolałbym na to konto sypnąć jakiegoś bursztynowego). Jednym słowem dałoby się? Byłoby pijalne? Ktoś próbował?

 

Czemu w ogóle takie pytanie? Kupiłem sporo słodu podstawowego, to raz, dwa: nie chcę mi się bawić z filtracją pszenicy, trzy: jest taniej (a piwo to powstaje dla kolegi z pracy, więc koszt musi być jak najniższy, btw gozdawa robi przyzwoite drożdże do pszenicznego? :P )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie drożdży nt. gozdawy sie nie wypowiem, bo nie używałem, ale z pszenicznych sucharow śmiało moge polecić Mauribrew Weiss - piwo w smaku i aromacie robia bardzo dobre (przy temperaturach piwa podczas fermentacji 18-20), tyle ze zabijają wszelką pianę. 

MW zdecydownie lepsze wg mnie niz WB-06

Edytowane przez tymonisko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, BelgLover napisał:

Co sądzicie o piwie "pszeniczny", tudzież weissbier lub weizen bez udziału tytułowego składnika jakim jest słód pszeniczny?

Można pójść dalej , IPA bez  chmieli , lager na kasze gryczanej na drożdżach górnej fermentacji . A tak żeby pszeniczne o smaku prawdziwej pszenicy ? Widzę że coraz częstsza tendencja u młodych piwowarów robienie czego kol wiek tylko nie piwa o smaku piwa .

Przepraszam nie mogłem powstrzymać się :) . Żeby aż tak znudziło się tradycyjne piwowarstwo po 16 warkach ? 

Edytowane przez czeburaszka710
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, czeburaszka710 napisał:

Można pójść dalej , IPA bez  chmieli , lager na kasze gryczanej na drożdżach górnej fermentacji . A tak żeby pszeniczne o smaku prawdziwej pszenicy ? Widzę że coraz częstsza tendencja u młodych piwowarów robienie czego kol wiek tylko nie piwa o smaku piwa .

Przepraszam nie mogłem powstrzymać się :) . Żeby aż tak znudziło się tradycyjne piwowarstwo po 16 warkach ? 

Edytowane 3 godziny temu przez czeburaszka710

  1. Piwo dla kolegi na zamówienie (nie chcę ale muszę).
  2. Nie cierpię pszenicznych piw.
  3. Warzę tylko klasyczne style, nic nie modyfikuję, nawet AIPA jest dla mnie zbyt dużą wariacją (na którą kiedyś kiedyś przyjdzie czas, na razie jade klasyczne bittery, IPY, porterty, stouty, triple itp itp itp), więc bardzo boli mnie taki zarzut - zresztą tak samo jak warzenie takiego piwa.
  4. Mam 17 warek na koncie, wszystkie klasyczne, kolejne warki w planach: Ordinary Bitter, Porter, Pale Ale (angielskie (!)), English Barleywine. Mam nadzieję, że wystarczająco klasycznie ;)

Od klasyki odejdę jak uwarzę 90% styli z BJCP, cirka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dampfbier jest starszy (można powiedzieć bardziej klasyczny) niż niektóre wymyślne IPA, które doczekały się wpisania na listę przez stowarzyszenia klasyfikujące style piwne. Żeby było bardziej klasycznie to musiałbyś użyć jeszcze jakiegoś kiepskiej jakości chmielu :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, MistrzSuspensu napisał:

Dampfbier jest starszy (można powiedzieć bardziej klasyczny) niż niektóre wymyślne IPA, które doczekały się wpisania na listę przez stowarzyszenia klasyfikujące style piwne. Żeby było bardziej klasycznie to musiałbyś użyć jeszcze jakiegoś kiepskiej jakości chmielu :) 

Tak, tak doczytałem link kolegi. Aż na taką autentyczność sobie nie pozwolę :) ale tak jak mówisz warzą jakieś NEIPA, jakieś WestCoast, a ja tutaj tylko grzecznie Dampfbier chciałem uwarzyć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aromaty

1 godzinę temu, anteks napisał:

Skąd wiadomo że wiadomo że to pszeniczne skoro nie ma tam pszenicy?

Piwo robione na drożdżach do pszenicy w taki sam sposób zacierane jak pszeniczne powinno mieć banany i goździki podobnie jak w pszenicy ale bez pszenicy :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak kolega wyżej, wydaje mi się że 90% charakteru "pszenicznego" pochodzi od drożdży. Staram się unikać określania tego piwa pszenicznym, ale jak widać wszystko lub prawie wszystko zostało zrobione, a mój poroniony pomysł nazywa się dampfbier :)

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam nie tak dawno przeszukiwałem sieć w podobnym temacie. Wymyśliłem sobie wariację AIPA na drożdżach "pszenicznych" aby właśnie dodać do smaku to co charakterystycznego w piwach pszenicznych czyli banany / goździki. Znalazłem kilka wątków na którejś ze stron anglojęzycznych i okazało się, że nie jestem jedynym, którego interesuje ten temat. Wypowiadało się kilka osób, które dokonały takiego 'eksperymentu' baz bardzo dobrymi rezultatami. Sam za jakiś czas będę warzył pszeniczne i na gęstwie zamierzam poeksperymentować... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.