Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

jestem nowy na forum, dlatego witam wszystkich.

 

Mam dwa pytania w związku z planowanym zrobieniem mocno wytrawnego piwa na dzikusach:

 

1 - Zależy mi na możliwie wysokim odfermentowaniu.

Jakie drożdże/blendy (dostępne na rynku) z waszych doświadczeń dają najmniej resztkowych cukrów, jakie najwyższe odfermentowanie uzyskaliście?

Z pierwszego rozeznania pomyślałem o The Yeast Bay - Amalgamation ze względu na ilość różnych szczepów brettanomyces (każdy zje coś innego).  Polecilibyście coś lepszego?

 

2 - Czy któraś fermentacja 100% brett lub mieszana dają lepszy efekt jeśli chodzi o odfermentowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Osobiście najniżej (-0.5Blg na pierwszym pokoleniu, -1.0Blg na drugim) zjechałem na Wyeast PC-3031 Saison-Brett Blend, tylko one są dostępne okresowo. Raczej nie działa to tak, że więcej szczepów = wyższe odfermentowanie.

 

2. Zdecydowanie mieszana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Bretty ogólnie zazwyczaj mocno zjadą, ja zazwyczaj końcowe blg miałem koło 0°Blg - 0,5°Blg (a i -0,5°Blg się zdarzyło) i to nawet z 18-19°Blg.

2. Mieszana ale z mojego doświadczenia to 100% Brett też potrafią dobrze zejść.

 

Godzinę temu, masterkik napisał:

planowanym zrobieniem mocno wytrawnego piwa na dzikusach

Na Brettach to raczej jest problem w drugą stronę ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie się dowiedziałem o możliwości odfermentowania do ujemnej wartości BLG.

Po chwilowym zastanowieniu: OK, alkohol jest lżejszy od wody -  może być. No i zacząłem liczyć.... i wyszło mi że mam za mało danych (za małą wiedzę).

 

Jaki jest potencjalny/graniczny najniższy bailing dla np ekstraktu początkowego 10BLG?

Myślałem zawsze że to będzie 0BLG, ale jak widać się myliłem.

 

Inna sprawa że robiłem cydr w którym jedynym cukrem jest fruktoza i jest przejadana bez problemu przez drożdże do zera. Pomiar gęstości po fermentacji wskazywał 0BLG, może i nawet było mniej, ale nie zwróciłem uwagi bo nie spodziewałem się innego wyniku.

 

Swoją drogą, Oskaliber,  czym mierzysz ekstrakt końcowy że pokazuje ci minusy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, masterkik napisał:

Jaki jest potencjalny/graniczny najniższy bailing dla np ekstraktu początkowego 10BLG?

Wg BS ok -2,2°Blg

 

9 minut temu, masterkik napisał:

Swoją drogą, Oskaliber,  czym mierzysz ekstrakt końcowy że pokazuje ci minusy?

Nie jestem Oskaliber ale ja poprzez ekstrapolację skali na balingometrze ;)

 

Inna sprawa że robiłem cydr w którym jedynym cukrem jest fruktoza i jest przejadana bez problemu przez drożdże do zera. Pomiar gęstości po fermentacji wskazywał 0BLG,

Jak ja robiłem cydr to też poniżej zera zszedł.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimalny ekstrakt rzeczywisty będzie 0Blg. Ekstrakt pozorny już niekoniecznie. A w piwowarstwie używamy tego drugiego.

 

Mierzę zawsze i baligometrem i refraktometrem dla pewności. 

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.