Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni piwowarzy i piwowarki,
W imieniu Łódzkiego Oddziału Terenowego PSPD, zapraszam serdecznie do udziału w kolejnej, wyjątkowej edycji Łódzkiego Konkursu Piw Domowych.


Z radością informujemy, że aż 3 browary z aglomeracji łódzkiej zostały partnerami ŁKPD, co czyni nasz konkurs wyjątkowym.


Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że niezmienne współorganizatorem konkursu pozostaje Browar Bierhalle w Łodzi, który to zajmie się recepcją Waszych skarbów, a także będzie gościł sędziów oraz stewardów konkursu.


Co więcej, powstał oficjalny fanpejdź konkursu na FB, na którym na bieżąco będą publikowane wszelkie istotne informacje, także zachęcamy do lajkowania i śledzenia. Łódzki Konkurs Piw Domowych


KATEGORIE!


V Łódzki Konkurs Piw Domowych rozegrany zostanie w 5 kategoriach:


1. Mint Stout [9-14,7°Blg]

Stout z dodatkiem mięty. Dopuszczalne są wariacje od wytrawnego "Dry" do słodkiego "Milk". Warunkiem koniecznym będzie wyczuwalny dodatek mięty, przy zachowaniu pozostałych charakterystycznych cech stylu jak słodowa paloność, czy kremowość tekstury. Dopuszczalne jest zastosowanie dodatków uwydatniających cechy indywidualnej kompozycji smakowej jak czekolada, kawa, przyprawy itp.


2. Herbal Pale Ale [10,0-12,0°Blg]

Jasne, dobrze zbalansowane piwo górnej fermentacji, o wyraźnej, ale nie przytłaczającej goryczce. W wersji konkursowej z dodatkiem ziół. Piwowar powinien podać skład kompozycji jakiej użył. Sugerowane dodatki ziołowe nie powinny w całości przejmować roli chmielenia piwa, a być ciekawym uzupełnieniem profilu smakowego. Przykładowe dopuszczalne zioła: mięta, yerba, melisa, rozmaryn itp.


3. Hoppy Saison [11,5-15 ° Blg]

Aromatyczna chmielowo interpretacja tradycyjnego stylu Saison. Mocno wysycone, jasne, orzeźwiające i wytrawne piwo z wyraźnymi akcentami estrowymi i fenolowymi. Niska słodowość, głównie o zbożowym, chlebowym charakterze. Nuty karmelowe, melanoidynowe, orzechowe czy opiekane są niepożądane! Obecna jest lekka kwaśność, podkreślająca orzeźwiający charakter piwa. Nie może jednak dominować. W wersjach mocniejszych pojawiać się może delikatny alkohol, który nie może być piekący czy palący. Dopuszczalne są różne dodatki, podkreślające akcenty owocowe i/lub przyprawowe. Nie mogą jednak absolutnie zdominować profilu piwa. Kluczem jest orzeźwiający charakter oraz bardzo wysoka pijalność.


4. American Wheat [10,0-13,5°Blg]

Lekkie, orzeźwiające piwo pszeniczne z wyraźnymi nutami amerykańskiego chmielu, które mają być obecne przede wszystkim w aromacie. Goryczka dobrze kontruje słodowość, nie może jednak zdominować profilu piwa. Pszeniczna chlebowa słodowość musi być obecna w profilu piwa. Estry i fenole charakterystyczne dla piwa w stylu Hefeweizen są wadą. 


5 kategoria zostanie wybrana przez Was samych.

Pod podanym niżej linkiem możecie zagłosować na ostatnią kategorię ŁKPD. Zbieranie głosów potrwa do 28.09.2017 do godziny 23 : 59.
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdHo-T4ceVFMLZ6sRWmek1AYxrq7K6E5XTznlrt3sGzvAUQEQ/viewform

 

Szczegółowe opisy stylu pojawia się niebawem.


NAGRODY!


Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Zwycięskie piwo w kategorii:

1) Mint Stout – zostanie uwarzone przez Antybrowar

2) Herbal Pale Ale – zostanie uwarzone przez Browar Piwoteka

3) Hoppy Saison – zostanie uwarzone przez Browar Ziemia Obiecana


Informacje o kolejnych nagrodach będziemy publikować na bieżąco na piwo org, browar biz oraz na profilu konkursu na FB. Zachęcamy zatem do śledzenia.


DATA I MIEJSCE:


V Łódzki Konkurs Piw Domowych odbędzie się w drugiej połowie kwietnia 2018 roku w Browarze Bierhalle w Łodzi przy ul. Drewnowskiej 58 (Manufaktura). Z czasem podamy dokładną datę konkursu.


W razie pytań, pozostaję do dyspozycji :).


Pozdrawiam,

Michał Zieliński

Regulamin Konkursu.pdf

Edytowane przez zielu
dodano regulamin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni,

Dziękujemy wszystkim piwowarom za głosowanie w ankiecie na 5 styl V ŁKPD. Ogółem oddano 84 głosy. Wybraliście Gose z dodatkami, które uzyskało 38,1 % wszystkich głosów.

- gose z dodatkami 38,1% - 32 głosy
- hoppy grodziskie 17,9% - 15 głosów
- 500+ beer wine 17,9% - 15 głosów
- fruit APA 15,5 - 13 głosów
- porter na ostro 10,7% - 9 głosów

W załączniku wykres kołowy, prezentujący rozkład głosów.

 

Poniżej skrócony opis stylu.

Gose z dodatkami [9,0 - 13,8°Blg] - Kategoria bardzo otwarta. Klasyczne Gose, w którym dopuszczamy użycie różnych dodatków, zadeklarowanych przez piwowara przy zgłaszaniu piwa. Przykładowe dopuszczalne dodatki: owoce, przyprawy, płatki czy zioła. Aromaty oraz smaki wynikające z użycia dodatków mogą być na poziomie od niskiego do wysokiego. Nie mogą jednak całkowicie zdominować profilu piwa. Wysoko oceniany będzie orzeźwiający charakter, wytrawność oraz bardzo wysoka pijalność. Goryczka oraz słodowość mają w tym piwie marginalne znaczenie. Uwypuklenie tych cech przez dodatki będzie negatywnie postrzegane przez sędziów.

 

Szczegółowe opisy wszystkich styli pojawią się niebawem. Zapraszamy zatem do śledzenia wątku konkursu na forum oraz profilu na FB.

 

W razie pytań, do dyspozycji.

GŁOSOWANIE NA STYL.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
3 godziny temu, rayavaldek napisał:

Witam,

Czy jest gdzieś dostępny regulamin i warunki konkursu, jakie wymagania trzeba spełnić, do kiedy i gdzie doslać piwa itp, czy jedna osoba może wysłać piwa na dwie kategorie itp ?

Pozdrawiam 

Cześć,

Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy pojawią się w niedalekiej przyszłości. W pierwszej kolejności pracujemy nad szczegółowymi opisami stylu. Także cierpliwości :).

 

Piwa należy dostarczyć osobiście bądź kurierem do Browaru Bierhalle w Łodzi. Dokładne terminy podamy wraz z publikacją regulaminu.

 

Możesz wysłać piwo nawet w każdej kategorii. Nie ma żadnego problemu. Nawet bym Cię do tego zachęcał, tym bardziej, że będą zniżki dla piwowarów, którzy zdecydują się wystartować w przynajmniej w 3 kategoriach.

 

W razie dalszych pytań, do dyspozycji.

 

Pozdrawiam,

Michał Zieliński

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam pytanie do drugiej kategorii: Hebral Pale Ale. Podstawą stylu jest tradycyjne Pale Ale? Bo na takowym piwie chciałem bazować (chmielenie fuggles i może EKG + dopełnienie profilu ziołami). Pytam bo zrobię piwo tak jak jasno podał organizator, a ludzie powysyłają chmielone na zimno 2 kg amerykańcami i dorzucą 3 g trawy cytrynowej i raczej nie mam szans, mimo, że trzymałem się wytycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, BelgLover napisał:

Pytam bo zrobię piwo tak jak jasno podał organizator, a ludzie powysyłają chmielone na zimno 2 kg amerykańcami i dorzucą 3 g trawy cytrynowej i raczej nie mam szans, mimo, że trzymałem się wytycznych.

Nie ma jeszcze opisu stylu ale skąd ten pesymizm, jak nie będą dopuszczalne amerykańskie chmiele (chyba że będą) to piwa niestylowe lecą pierwsze w konkursie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, BelgLover napisał:

Mam pytanie do drugiej kategorii: Hebral Pale Ale. Podstawą stylu jest tradycyjne Pale Ale? Bo na takowym piwie chciałem bazować (chmielenie fuggles i może EKG + dopełnienie profilu ziołami). Pytam bo zrobię piwo tak jak jasno podał organizator, a ludzie powysyłają chmielone na zimno 2 kg amerykańcami i dorzucą 3 g trawy cytrynowej i raczej nie mam szans, mimo, że trzymałem się wytycznych.

 

Opisy stylu nie są jeszcze dostępne, cały czas nad nimi pracujemy ;). Uspokoję Cię podstawą jest tradycyjny Pale Ale, a do tego będziemy wymagali podania użytych ziół. Nie zabraniamy ani amerykańskich, ani niemieckich czy innych odmian chmielu, natomiast klasyczne APA nie jest tym czego oczekujemy. Nie jestem w stanie Ci zagwarantować, że będziemy wszystkie takie piwa eliminować, bo po pierwsze nie wiem czy w ogóle odbędą się eliminacje w tej kategorii :P. Po drugie nie wiadomo jaki będzie poziom. Mogę Ci natomiast zagwarantować, że przechmielone piwa z bardzo wyraźnymi aromatami chmielowymi będą niżej oceniane niż klasyczny Pale Ale z wyczuwalną ziołową nutą pochodzącą od deklarowanych dodatków.

 

W razie kolejnych pytań, do dyspozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
8 minut temu, tellhowittaste napisał:

Witam,
mam pytanie co do American Wheat, dopuszczalne są dodatki typu curacao czy skórka innych cytrusów?

To jest zwykły american wheat, wiec na 99% nie powinno się używać innych dodatków niż chmiele, opis kategorii pewnie będzie wg BJCP 2015

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, tellhowittaste napisał:

Witam,
mam pytanie co do American Wheat, dopuszczalne są dodatki typu curacao czy skórka innych cytrusów?

 

Jest dokładnie tak jak kordas napisał. To jest jedyna kategoria, w której nie dajemy żadnego pola do improwizacji. Oczekujemy zwykłych, klasycznych American Wheat bez żadnych dodatków typu Curacao, trawa cytrynowa etc ...

 

Pole do popisu będziesz miał w pozostałych kategoriach ;)

 

W razie kolejnych wątpliwości, śmiało pytajcie. Opisu stylu są już na ukończeniu, także niebawem się pojawią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Markos227 napisał:

Rozumiem ze w Amercian wheat moga być chmiele nowo falowe ale np z australii niemiec etc?

 

Owszem, nie zawężamy się do chmieli stricte amerykańskich.

 

Mamy już opracowane szczegółowe opisy wszystkich 5 styli. Zamieszczam je w załączniku, także mieszadła w dłoń i do dzieła ;)

 

W razie pytań, pozostaję do dyspozycji.

American Wheat.pdf

Gose z dodatkami.pdf

Herbal Pale Ale.pdf

Hoppy Saison.pdf

Mint Stout.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Groszek z Lublina napisał:

W opisie Mint Stout wymieniono płatki jęczmienne i opcjonalnie owsiane. Czy płatki żytnie mogą być również użyte?

Powiem tak, żytni charakter nie jest tym czego oczekujemy w tym stylu. Także dodatek żyta w żaden sposób Ci nie pomoże, a jeśli przesadzisz z ilością, to tylko Sobie zaszkodzisz, mając na uwadze jaki żyto  ma wpływ na charakter piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, zielu napisał:

Powiem tak, żytni charakter nie jest tym czego oczekujemy w tym stylu. Także dodatek żyta w żaden sposób Ci nie pomoże, a jeśli przesadzisz z ilością, to tylko Sobie zaszkodzisz, mając na uwadze jaki żyto  ma wpływ na charakter piwa.

Rozumiem. Czyli ewentualnie można dodać na własne ryzyko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Groszek z Lublina sędziowie mogą oceniac tylko elementy sensoryczne - nie moga oceniac zasypu ( ocenia się efekt a nie sposób ) - za dodatek żyta nie zostaniesz zdyskwalifikowany ( bo sędziowie nie mają jak tego technicnzie weryfikować ) .

Tak jak napisał @zielu - to jak dla mnie wynika z opisu - nie są pożądane cechy piw żytnich, więc jeśli takowe się pojawią ( niezależnie od tego czy było żyto w zasypie ) to jest to traktowane jako cecha niepożądana 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, FurioSan napisał:

@Groszek z Lublina sędziowie mogą oceniac tylko elementy sensoryczne - nie moga oceniac zasypu ( ocenia się efekt a nie sposób ) - za dodatek żyta nie zostaniesz zdyskwalifikowany ( bo sędziowie nie mają jak tego technicnzie weryfikować ) .

Tak jak napisał @zielu - to jak dla mnie wynika z opisu - nie są pożądane cechy piw żytnich, więc jeśli takowe się pojawią ( niezależnie od tego czy było żyto w zasypie ) to jest to traktowane jako cecha niepożądana 

 

Jasne. Jest to konkurs więc chcę w nim brać udział zgodnie z zasadami i wolałem dopytać. Gdyby piwko coś osiągnęło to na przykład po publikacji przepisu nie chciałbym być posądzany o nie uczciwe postępowanie. W kwestii samych płatków żytnich (taka moja osobista obserwacja) pewnego razu okazało się, że zabrakło mi płatków jęczmiennych a miałem na stanie żytnie, więc dodałem je do FES'a. Efekt? Młode piwo, faktura delikatnego syropu (nie kisiel). Po 6 tygodniach od zabutelkowania, niesamowicie lekkie, gładkie i kremowe, brak cech syropu, świetna drobniutka piana jak na azocie. Inne cechy żytnie przykryte albo nie umiem ich wykryć. Stąd zastanawiałem się czy tego nie powtórzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Groszek z Lublina napisał:

Jasne. Jest to konkurs więc chcę w nim brać udział zgodnie z zasadami i wolałem dopytać. Gdyby piwko coś osiągnęło to na przykład po publikacji przepisu nie chciałbym być posądzany o nie uczciwe postępowanie. W kwestii samych płatków żytnich (taka moja osobista obserwacja) pewnego razu okazało się, że zabrakło mi płatków jęczmiennych a miałem na stanie żytnie, więc dodałem je do FES'a. Efekt? Młode piwo, faktura delikatnego syropu (nie kisiel). Po 6 tygodniach od zabutelkowania, niesamowicie lekkie, gładkie i kremowe, brak cech syropu, świetna drobniutka piana jak na azocie. Inne cechy żytnie przykryte albo nie umiem ich wykryć. Stąd zastanawiałem się czy tego nie powtórzyć.

Jeśli o to Ci chodzi, to spokojnie nie zostaniesz w żaden sposób zdyskwalifikowany za dodatek żyta. Nie określamy zasypu, także piwowarzy mają pełną dowoloność. Obowiązkiem jest natomiast dodatek mięty. Bez tego nie ma szans ;)

 

W razie kolejnych pytań, do dyspozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.10.2017 o 14:41, zielu napisał:

Cześć,

Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy pojawią się w niedalekiej przyszłości. W pierwszej kolejności pracujemy nad szczegółowymi opisami stylu. Także cierpliwości :).

 

Piwa należy dostarczyć osobiście bądź kurierem do Browaru Bierhalle w Łodzi. Dokładne terminy podamy wraz z publikacją regulaminu.

 

Możesz wysłać piwo nawet w każdej kategorii. Nie ma żadnego problemu. Nawet bym Cię do tego zachęcał, tym bardziej, że będą zniżki dla piwowarów, którzy zdecydują się wystartować w przynajmniej w 3 kategoriach.

 

W razie dalszych pytań, do dyspozycji.

 

Pozdrawiam,

Michał Zieliński

A może rozważylibyście także na zniżkę dla piwowarów, którzy zdecydują się wystartować w dwóch kategoriach. 2/5 to też sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, PaniczPiotr napisał:

A może rozważylibyście także na zniżkę dla piwowarów, którzy zdecydują się wystartować w dwóch kategoriach. 2/5 to też sporo.

Pomyślimy nad tym, acz 3/5 wygląda i brzmi znacznie lepiej. Zresztą statystycznie daje Ci większą szansę na podium :).

 

Szczegóły podamy wraz z regulaminem w niedalekiej przyszłości.

Edytowane przez zielu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jakby to był Spicy Pale Ale to pewnie byłoby ok :D

 

A tak na poważnie, to opis nic nie mówi o cechach sensorycznych od przypraw, więc oczywiście można użyć ale raczej nie będzie za to punktów dodatnich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Dominator napisał:

Mam pytanie do kategorii Herbal Pale Ale - czy są dopuszczalne inne dodatki niż zioła? Np suszone skórki pomarańczy i tym podobne? Sądzę, że można je potraktować jako przyprawy i wg mnie powinny być ok.

 

Jest dokładnie, tak jak kantor Ci napisał. Nie będzie za to żadnych punktów dodatnich ;) Koniecznością w tej kategorii jest użycie jakiegoś ziołowego składnika, więc tego musisz się trzymać. Jeśli wykorzystasz np. szałwię i skórki pomarańczy, to ok, sędziowie ocenią efekt końcowy. Jeśli dasz same skórki pomarańczy, to piwo odpadnie w eliminacjach jako niestylowe. Poza tym radziłbym nie szaleć z dodatkami w tej kategorii. Istotą jest tutaj umiejętne połączenie ziół (czyli nie skórek cytrusowych czy przypraw) z cechami stylu Pale Ale. Także z chmielem też trzeba uważać, bo APA nie jest tym czego tutaj oczekujemy :P

 

W razie kolejnych pytań, do dyspozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie przydałoby się zdefiniować, co rozumiecie za zioło, bo zależnie od tego jaką definicję przyjmiemy https://pl.wikipedia.org/wiki/Zioła to do dodatków załapie się zarówno dzika róża, trawa cytrynowa, tymianek czy głóg. Przydałoby się określić jakoś definicję ziela, podobnie jak w piwach owocowych określa się co uznajemy za owoc.

Bez tego na pewno będą żale po konkursie... zresztą sam zastanawiałem się nad świeżą melisą cytrynową i trawą cytrynową (w połączeniu z innymi ziołami), które mogą zostać uznane za zest z cytryny.

Edytowane przez kordas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.