Skocz do zawartości

Fontanna z piany


Welflon

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w tytule. Uwarzylem juz kilka swoich warek i czasami mam problem ze piwo po okolo miesiacu lezakowania w butelce wylatuje z butelki po otwarciu w postaci piany (zdarzylo mi sie tylko na piwach gornej fermentacji) po otwarciu poprostu powstaje fontanna z piany i pół piwa ucieka. Zastanawia mnie co jest przyczyną. Dodam ze nie w kazdej z butelek tak jest. Wiec moze ilosc cukru przy butelkowaniu? Moze robie nieodpowiednie przerwy w wysladzaniu slodu? Robie przerwy 52°C - 5min 64°C-50-60min 72°C-30min i mashout w 78°C. Ma ktos pomysl albo jakies doswiadczenie?

 

Z gory dzieki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Przerwana fermentacja

2. Zła temperatura fermentacji (patrz 1)

3. Infekcja

4. Za dużo cukru przy refermentacji

5. Dużo osadu (np. chmiel)

 

To są chyba najczęstsze przyczyny.

 

Edytowane przez Daniel / Gruby Stefan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5. Nieprawidłowe rozmieszanie cukru przy butelkowaniu jeśli robisz syrop,

6. Infekcja tylko w niektórych butelkach (nieprawidłowa dezynfekcja butelek),

7. Drobiny chmielu w butelce jeśli to były piwa chmielone na zimno i źle przefiltrowałeś,

 

:)

 

sposób zacierania albo wysładzania nie mają wpływu na wylatanie piwa z butelek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm syropu nie używam, dodaje cukier przez miarke ale wiadomo. Różnie sie do niej nabierze cukru. Butelki nie maja widocznych zanieczyszczeń i dodatkowo butelki przed samym butelkowaniem plukam rozcienczonym chemipro oxi ale infekcja zawsze jest mozliwa. Akurat ostatnia warka nie byla chmielona na zimno hmm Fermentacje chyba odpowiednio zrobilem tak z 20°C na gorma fermentacje to powinno być okej i aktywna przez 10 dni potem cicha tez 10 tak ze z 15 blg zostało 3 blg. Jeszcze jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle:

cichą możesz pomijać jeśli nie chmielisz na zimno lub nie dodajesz dodatków :) butelkuj następnym razem po sprawdzeniu czy w ciągu 3/kilku dni na burzliwej nie zmieniło się blg a nie po jakiejś określonej ilości dni.

Mogłeś zabutelkować przy 3 a w butelkach odfermentowało jeszcze trochę + cukier do refermentacji i jest fontanna. 

 

Temperatura trochę za wysoka bo proces fermentacji to proces egzotermiczny czyli piwo jest cieplejsze niż te 20°C = niepożądane (zazwyczaj) produkty fermentacji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie muszą mieć widocznych zanieczyszczeń A to czym Ty płuczesz to nie jest środek czyszczący a dezynfekujący  Środkiem czyszczącym było by NAOH 
Jezeli mam jakies butelki brudne to czyszcze mechanicznie (wiertara i szczota) potem zalewam chemi pro oxi na jakies 10 min i plucze na koniec. Potem przed samym butelkowaniem tez plucze chemi pro oxi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Welflon napisał:

Dodam ze nie w kazdej z butelek tak jest.

To wyklucza infekcję podczas fermentacji a wskazuje na infekcję po zabutelkowaniu lub drobiny chmielu co wyeliminowałeś Sam lub złe wymieszanie cukru przy re-fermentacji(co też odpada jeżeli dodajesz cukru miarką bezpośrednio do butelek) . Może też jak kolega wyżej pisał fermentacja Ci utknęła (ale to byś miał fontannę we wszystkich piwach z warki)  Zmienną w tym wszystkim są butelki. 

Edytowane przez morfitru75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Unoszenie się wieka nie jest wyznacznikiem zakończenia fermentacji :)

 

W fermentującym piwie przy określonej temperaturze masz rozpuszczone trochę CO2. Zmienisz temperature, poruszasz piwem, CO2 się ulotni - wieko się uniesie. Jaką daje Ci to informacje o zakończeniu fermentacji?    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Unoszenie się wieka nie jest wyznacznikiem zakończenia fermentacji
 
W fermentującym piwie przy określonej temperaturze masz rozpuszczone trochę CO2. Zmienisz temperature, poruszasz piwem, CO2 się ulotni - wieko się uniesie. Jaką daje Ci to informacje o zakończeniu fermentacji?    
No jezeli piwo jest zlane na cicha to na poczatku wieko sie uniesie. Wypuszczam co2 bo lepiej zebym sam to zrobil nizeli samo mialo by sobie wyleciec z hukiem :) potem piwo stoi te 10 dni i widac ze nic sie nie dzieje i nikt piwa nie rusza a temp nie jest jednolita kazdego dnia, rozni sie o 1-2 stopnie. Po tym ze nic sie nie dzieje stwierdzam ze fermentacja ustala ;)
To wyklucza infekcję podczas fermentacji a wskazuje na infekcję po zabutelkowaniu lub drobiny chmielu co wyeliminowałeś Sam lub złe wymieszanie cukru przy re-fermentacji(co też odpada jeżeli dodajesz cukru miarką bezpośrednio do butelek) . Może też jak kolega wyżej pisał fermentacja Ci utknęła (ale to byś miał fontannę we wszystkich piwach z warki)  Zmienną w tym wszystkim są butelki. 
Moze tak byc. Jak powinienem czyscic butelki przed butelkowaniem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli miałeś w nich pleśń to raczej tylko NAOH  Albo po prostu wywalić taką butelkę Jeśli nie to Twoja procedura jest ok 
Okej, wiec prawdopodobnie masz racje, zakladam ze to infekcja w butelkach. Wyjasni sie przy kolejnej warce :) dzieki za pomoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie korzystałem z kalkulatorow, bazuje na tej miarce i dotychczas bez problemów. Tzn czasem sie tak zdarzalo ale nie bylo to co najwyzej w 2-3 butelkach na 40 no ale w koncu zaczalem sie tym interesowac. Miarka jest przystosowana do 3 rodzajow pojemnosci butelek 0.33 0.5 i 0.7l. Nie pamietam ile gram jest na 0.5l ale raczej nie przekracza 4g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja piwo generalnie do kegów daję a butelkuję resztki dlatego nie przywiązuję do tego wagi i le cukru do re-fermentacji daję Dawniej jak wszystko szło w butelki korzystałem z kalkulatora 

Edytowane przez morfitru75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Welflon napisał:

Nie korzystałem z kalkulatorow, bazuje na tej miarce i dotychczas bez problemów. Tzn czasem sie tak zdarzalo ale nie bylo to co najwyzej w 2-3 butelkach na 40 no ale w koncu zaczalem sie tym interesowac. Miarka jest przystosowana do 3 rodzajow pojemnosci butelek 0.33 0.5 i 0.7l. Nie pamietam ile gram jest na 0.5l ale raczej nie przekracza 4g

 

Może tu jest problem. Z moich doświadczeń wynika, że miarka 0,3 jest idealna na butelkę 0,5 i piwko jest nagazowane w sam raz. Miarka 0,5 to raczej tylko do piw typu Weizen, stylów gdzie duże wysycenie jest wskazane. Jak sypałem miarką 0,5 to piwa zawsze były lekko przegazowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.