Skocz do zawartości

Zabiłem drożdże ?


Eselchen

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, quattro napisał:

Cześć, wczoraj uwarzyłem Polskie Ale, dodałem rehydratyzowane drożdże us-05. Dzisiaj po ok. 12h od zadania mam 3-4cm osad na dnie fermentora. Oznacza to, że drożdże zdechły? Rehydratacje przeprowadziłem w wodzie w temperaturze brzeczki (15,5 stopnia). 

Osad raczej z przełomu skoro taki wysoki. Drożdże uwodniłeś w zbyt zimnej wodzie, mogą mieć teraz dłuższego laga. Poczekaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

39 minut temu, Celipa napisał:

Miałem taką samą sytuację. Osad zrobił się od razu. Potem poczytałem o osadach gorących i zimnych. Od tamtej pory pozbywam się osadu przed przelaniem do fermentora.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
 

Właśnie pływało mi pełno syfu podczas gotowania. Jak można się go pozbyć przed wlaniem do fermentora? Zlewając przez zawór nie pozbędę się go.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, quattro napisał:

Nie po to zakładałem zawór, żeby wężykiem ściągać brzeczkę i narażać na infekcje. Może montaż Hop Stoppera załatwiłby problem? Tylko nie wiem, czy zatrzyma przełom

O ile nie masz zaworu zamontowanego na środku w dnie to nie ma problemu ze zlaniem brzeczki bez osadów. Robisz whirpool, czekasz 15 minut, aż wszystko siądzie na środku i delikatnie spuszczasz przez zawór. Jak nie masz tony chmielu w garze to zatrzymasz 95 % osdów w ten sposób. Nia otwieraj tylko na maxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Gawron napisał:

O ile nie masz zaworu zamontowanego na środku w dnie to nie ma problemu ze zlaniem brzeczki bez osadów. Robisz whirpool, czekasz 15 minut, aż wszystko siądzie na środku i delikatnie spuszczasz przez zawór. Jak nie masz tony chmielu w garze to zatrzymasz 95 % osdów w ten sposób. Nia otwieraj tylko na maxa.

Właśnie teraz czytam o whirpoolu i przetestuje go na kolejnej warce. Jeżeli teraz w fermentorze mam 4 cm (24 h od zadania drożdży) przełomu na dnie to zlać do drugiego fermentora, czy dopiero po tygodniu na cichą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, quattro napisał:

Właśnie teraz czytam o whirpoolu i przetestuje go na kolejnej warce. Jeżeli teraz w fermentorze mam 4 cm (24 h od zadania drożdży) przełomu na dnie to zlać do drugiego fermentora, czy dopiero po tygodniu na cichą ?

Nie zlewaj po tygodniu na cichą. To za krótko, aby drożdże posprzątały po sobie, a jak nie masz potrzeby, to nie przelewaj w ogóle i cichą zrób w tym samym pojemniku. Przelewanie to kolejny punkt do załapania infekcji. Zakładam, że to jakieś +- 12 plato, więc nie zaglądaj tam przez przynajmniej 10-14 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gawron napisał:

Nie zlewaj po tygodniu na cichą. To za krótko, aby drożdże posprzątały po sobie, a jak nie masz potrzeby, to nie przelewaj w ogóle i cichą zrób w tym samym pojemniku. Przelewanie to kolejny punkt do załapania infekcji. Zakładam, że to jakieś +- 12 plato, więc nie zaglądaj tam przez przynajmniej 10-14 dni.

Czyli trzymać 10-14 dni i butelkować jak BLG nie będzie spadać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, quattro napisał:

Czyli trzymać 10-14 dni i butelkować jak BLG nie będzie spadać?

dokładnie

Ja co prawda nie zrobiłem jeszcze zbyt oszałamiającej ilości wark, ale jak na razie tylko dwa razy przelewałem na cichą, zawsze wtedy gdy chciałem drugi raz użyć drożdży.

Jak nie ma potrzeby to po co kusić los i prosić się o infekcję :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, quattro napisał:

Czyli trzymać 10-14 dni i butelkować jak BLG nie będzie spadać?

Trzymać. Zmierzyć blg. Za kilka dni ponownie by sprawdzić, czy nie spada. Jeżeli nie, to polecam zrobić cold crash, czyli wstawić na kilka dni do lodówki. Piwo się wtedy wyklaruje. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.