Skocz do zawartości

Probiotyk pytanie


Saladyn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam w najbliższych dniach zamierzam uwarzyć jakiegoś kwasa, zwkwaszanie chce przeprowadzić za pomoca probiotyku konkretnie Biotyk l rhamnosus GG + inulina,i chodzi mi o tą inulinę wyczytałem gdzieś a konkretnie tu http://www.beerfreak.pl/warzenie-piw-kwasnych-zakwaszanie/  że najlepiej  by było gdyby probiotyk zawierał czystą kulture bakterii. Stad też pytanie  czy ta inulina wchodząca w jego skład nie wniesie mi czegoś niedobrego do piwka ? 

Edytowane przez Saladyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inulina raczej w niczym nie przeszkadza. Głównie chodzi o to, żeby unikać dodatkowych bakterii w składzie innych niż lactobacillus. 

 

Biotyk to nie jest przypadkiem l. casei a nie l. rhamnosus? Pamiętaj, żeby sprawdzić ile jest bakterii w tabletce, bo od tego zależy, czy potrzebujesz starter. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biotyk to 100% l. Casei używałem go nie raz i negatywnego wpływu Inuliny nie było na piwo. U siebie używałem połowę opakowania tzn. 15 kapsułek na 22-23 litry piwa, zakwasza się odpowiednio w 2-3 dni bez żadnych starterów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W drugim artykule: http://www.beerfreak.pl/warzenie-piw-kwasnych-lactobacillus/

Wymienione są Lacto, które nadają się do piwa. Rhamnosus jest jedną z nich więc spokojnie możesz użyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłącze się do tematu i zapytam w jaki sposób chłodzić brzeczkę po 15 min przegotowaniu przed zadaniem lacto? Czy może to byś standardowe schłodzenie chłodnicą czy lepiej nie odkrywać i zostawić żeby ostygło samo? Chodzi mi o jak najlepszą stabilność brzeczki przez 48h kiedy mają działać w miarę odizolowane bakterie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Saladyn napisał:

rhamnosus GG + inulina, mam taki skład

 

Skład jest okej. Pytanie czy jest wystarczająca ilość bakterii żeby zakwasić bez startera.

 

3 godziny temu, luki161 napisał:

Podłącze się do tematu i zapytam w jaki sposób chłodzić brzeczkę po 15 min przegotowaniu przed zadaniem lacto? Czy może to byś standardowe schłodzenie chłodnicą czy lepiej nie odkrywać i zostawić żeby ostygło samo? Chodzi mi o jak najlepszą stabilność brzeczki przez 48h kiedy mają działać w miarę odizolowane bakterie.

Schładzaj chłodnicą. Powyżej 2-3 dób coraz gwałtowniej rośnie ryzyko infekcji dzikimi drożdżami. 2 z nich potrzebujesz i tak na zakwaszenie. Nie ma sensu sobie dokładać kolejnej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio próbowałem zakwasić starter GG i im się to nie udało (zaznaczam, że warunki tlenowe), w tych samych warunkach inne Lactobacillus dały radę. Może być to spowodowane innymi czynnikami niż sam szczep, jak np złe przechowywanie w aptece. Najlepiej zrób próbę przed warzeniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.