Jump to content
Sign in to follow this  
prodrewno

Pale Ale po tygodniu burzliwej mocny aromat i smak alkoholowy

Recommended Posts

Na wstępie witam wszstkich,

jestem kolejnym z tych co wpadli w warzenie całkowicie:)

Jako trzecie moje piwo zabrałem się za zacieranie, na poczatek wybrałem ześrutowany zestaw Pale Ale z BA.

Wszystko przebiegało ksiażkowo do momentu filtracji.

Otóż otrzymałem około 11 L brzeczki około 16 blg, i zamiast nadal wysładzać, przelałem całość do gara, uzupełniłem czysta woda tak aby otrzymac 11 blg. Dzięki temu wyszło 14 L nastawu, no ale nic. postanowiłem kontynuować nie zmieniajac ilości chmielu, ani drożdży.

I tutaj mam pytanie do Was.

Co miało wpływ na to że młode piwo ma bardzo intensywny smak i zapach alkoholowy?

Po 7 dniach w 17 C zeszło do 3 blg i tak jak wspominałem, na te 14 L nastawu zużyłem cała saszetkę S04.

Prosze o pomoc gdyż nie chciałbym popełnić drugi raz tego samego błędu.

Może to aldehyd, w 17°C S-04 raczej nie powinny dać fuzli.

Jak to aldehyd to powinien się zredukować.

Ogólnie to trochę zbyt szybko oceniasz piwo, daj mu jeszcze z tydzień-dwa.

Edited by kantor

44 minuty temu, prodrewno napisał:

młode piwo ma bardzo intensywny smak

A jaki to smak?

Mogą być też efekty overpitchingu. Ale tak czy owak daj temu piwu trochę czasu przed ostateczną oceną :)

Kup refraktometr i w trakcie filtracji sprawdzaj ile blg leci.

Jaka temperatura brzeczki była jak dodałeś drożdże?

Teraz przeczytałem że po tygodniu piwo sprawdzałeś. Zostaw je w spokoju. Jak masz sprzęt do pomiaru blg to sprawdź za trzy tygodnie. Później za trzy dni. Jak nie spadnie butelkuj.

Dnia ‎17‎.‎09‎.‎2017 o 22:14, luki161 napisał:

A jaki to smak?

Taki typowy zapach/smak alkoholu. Coś jak smród alkoholowy taniego piwa. Trudno mi precyzyjniej określić, gdyż to moja 3 warka a wcześniej na ekstraktach wszystko smakowało i pachniało:) Mimo że fermentacja AIPy szła w 22-23C

22 godziny temu, INTseed napisał:

Kup refraktometr i w trakcie filtracji sprawdzaj ile blg leci.

Jaka temperatura brzeczki była jak dodałeś drożdże?

Teraz przeczytałem że po tygodniu piwo sprawdzałeś. Zostaw je w spokoju. Jak masz sprzęt do pomiaru blg to sprawdź za trzy tygodnie. Później za trzy dni. Jak nie spadnie butelkuj.

Wolałbym na razie bazować na obecnym sprzęcie - balingomierz + uwzględnienie korekty na temperaturę.

Przed zadaniem drożdży było w 24C.

Zastanawiam się jeszcze czy czas jaki zajmuje zagrzanie zacieru pod mash out może mieć negatywny wpływ?

Po 65 min zacierania, 13 minut grzałem aby osiągnąć 75C i całość poszła do fermentora z filtratorem.

12 minut temu, prodrewno napisał:

Zastanawiam się jeszcze czy czas jaki zajmuje zagrzanie zacieru pod mash out może mieć negatywny wpływ?

Nie. Nie może.

Godzinę temu, prodrewno napisał:

Przed zadaniem drożdży było w 24C.

No i masz odpowiedź. Co z tego, że fermentujesz w 17 stopniach skoro fermentacja ruszyła jak jeszcze było pewnie 20C+ i drożdże jeszcze tę wartość podniosły.