Jump to content
JanuszMyszyński

WLP550 - jaka temperatura najlepsza

Recommended Posts

Witam

 

Zamierzam uwarzyć Belgian Pale Ale [według receptury Doroty Charpek] na drożdżach WLP550. W ich specyfikacji mówi się o przedziale temperatur od 20 do 26. A u mnie sytuacja wygląda tak, że albo fermentuję w piwnicy - temperatura około 18 stopni, albo w pokoju - około 24. No i pytanie co wybrać. Jak będę fermentował w 18 to nie wiem, czy drożdże odsłonią całą Belgię - If you know what I men. A jak dam piwo do 24 [Wiadomo, że fermentacja podnosi nieco temperaturę], to się boję przegięcia z estrami i fuzlami. Co byście radzili, jakie macie doświadczenia z tymi drożdżami?  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie mam doświadczenia z tym szczepem ale start przy 24°C, to wg mnie mocne ryzyko, mając takie warunki, to ja bym pewnie fermentował przez 2-3 dni w 18°C, a później przeniósł do 24°C.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tylko raz ich używałem (ta sama receptura co Ty) . Wg moich notatek wstawione było w 16-17C i po około tygodniu temp. podniesiona do około 19C. Ilość fenoli nie była ogromna, nawet powiedziałbym, że lekko poniżej "średnich" oczekiwań ilościowych, ale mi to akurat bardzo pasowało.

Co do pomieszczenia to oczywiście wybrałbym piwnicę. Skoro temperatura otoczenia to 18C to na początku w wiadrze będziesz miał 20-21C także Belgia powinna spoko wyjść :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.