Skocz do zawartości

Niekonwencjonalne drożdze, piwo probiotyczne


YeastOnSteroids

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Jak wygląda sytuacja w Polsce z dostępnością drożdzy takich jak np. Schizosaccharomyces pombe/japonicus,  Hanseniaspora vineae, Wickerhamomyces anomalus, Lachancea fermentati czy innych niekonwencjonalnych drożdzy? Tematem zainteresowałem się po doniesieniach o ciekawych efektach uzyskanych przez Justina Amarala na S.japonicus. Czy można dostać je w innej formie niż np. organizmy modelowe, bo ceny w takich wypadkach są zawrotne.

 

I inne pytanie - jakich ziół mogłbym użyć do nadania goryczki, oprócz chmielu, tak aby zachować w piwie żywe kultury bakterii L. plantarum 299v, Chmiel będzie w tym wypadku biobójczy, a marzy mi się kwaśne piwo "probiotyczne".

 

Edytowane przez YeastOnSteroids
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, YeastOnSteroids napisał:

I inne pytanie - jakich ziół mogłbym użyć zamiast chmielu do nadania goryczki, oprócz chmielu, tak aby zachować w piwie żywe kultury bakterii L. plantarum 299v, Chmiel będzie w tym wypadku biobójczy, a marzy mi się kwaśne piwo "probiotyczne".

 

Z pierwszą częścią pytania Ci nie pomogę, aż tak daleko moje hobby jeszcze nie zaszło. Co do drugiej części to piołun (tutaj ostrożnie) oraz inne odmiany bylic (nadmorska, północna). Ten artykuł może być dla Ciebie ciekawy: https://growlermag.com/beer-before-hops-the-bittering-herbs-of-yore-are-making-a-comeback/.  Dodatkowo z tego co pamiętam chyba z Radical Brewing Moshera, to pędy sosny podnoszą gorycz, ale niestety również żywiczność. Jest jeszcze książka  'The Homebrewer's Garden' , może tam coś znajdziesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O gruicie to wiem, do ziół które zostały wymienione, a były kiedyś szeroko stosowane można, dorzucić woskownicę europejską i krwawnik pospolity. Tylko moja zgwozdka jest inna - czy te zioła nie są również biobójcze dla Lacto? Ktoś testował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, YeastOnSteroids napisał:

Cześć! Jak wygląda sytuacja w Polsce z dostępnością drożdzy takich jak np. Schizosaccharomyces pombe/japonicus,  Hanseniaspora vineae, Wickerhamomyces anomalus, Lachancea fermentati czy innych niekonwencjonalnych drożdzy?

 

zasadniczo ciężko teraz dorwać bretty - o tych fikuśniejszych w ogóle nie słyszałem żeby były dostępne w dystrybucji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po co upierać się przy chmieleniu (w ogóle gorzkim i kwaśnym), zrób z innymi dodatkami, mięta, cytryna, kolendra,coś w ten deseń.

 

Druga sprawa to przeżywalność w ogóle lakto, być może po miesiącu w  butelce zdechną prawie wszystkie (nie mam pojęcia jak jest naprawdę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o alkohol, tylko chmiel i czas, co z tego ,że wyżyją w 20% alko jak zdechną po 3 tygodniach butelce ze starości czy innej cholery,

zrobiłem pare doświadczeń i  wychodzi ,że lepiej nasypać  na brzeczkę suchych lakto z paczki (pewnie z 1/5 - 1/4 łyżeczki) niż robić z  gęstwy po fermentacji kwaśnej 1,5 L (same lakto) ,po przetrzymaniu 2 tygodni w lodówce.

Zdecydowanie szybszy start tych suchych.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.