Skocz do zawartości

Początkujący. Pytanie o garnek :)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. jestem absolutnie początkującym piwowarem-studentem. Nadchodzą juwenalia i muszę się już przygotować...

 

Niestety jak to bywa w mieszkaniu studenckim nie mam odpowiedniego wyposazenia... czyli duzego garnka. Mam trzy garnki - 4,5, 3 i 2 litry. Czy moglbym ekstrakty, wode i chiemiele podzielic na te trzy garnki i gotowac rownoczesnie (bo potem i tak sie wymiesza w fermentatorze) ?

Dla Was jest to smieszne ale dla mnie to prawdziwy logistyczny problem... :)

 

Proszę o odpowiedź.

 

Kupilem zestaw ekstraktow slodowych WES 1,7litra x2 drozdze i chemiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem taki problem tylko przy zacieraniu. Ja bym na Twoim miejscu zrobił tak: ekstrakt podgrzał w jednym garnku, przelał do fermentatora i w nim zmieszał go z wodą tak aby uzyskać objętość maksymalną na te trzy garnki. Potem bierzesz garnki, przelewasz do każdego do pełna i chmielisz w każdym osobno dzieląc chmiel w stosunku do objętości. Ja starałem się zrobić tak aby wszystkie garnki zaczęły gotować się w tym samym czasie. Nie trzeba wtedy liczyć czasu dla poszczególnych garnków. Potem przelewasz do fermentatora i dolewasz wody tak aby uzystać odpowiednie Blg. Wodę przed dodaniem przegotuj kilkanaście minut aby nie mieć zakażenia. Piwo nieco kombinowane ale wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Wodę przed dodaniem przegotuj kilkanaście minut aby nie mieć zakażenia.

mozna tez dolać wody z 5l baniaków, oczywiście nie jest sterylna, ale to nic nie szkodzi (można ew szyjkę zdezynfekować po otwarciu).

 

a przy gotowaniu nie pełnej objętości warki pamiętaj, żeby trochę więcej dać chmielu (większy balling utrudnia ekstrakcję z chmielu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIgdy nie robiłem piwa z ekstraktu z chmieleniem, ale wydaje mi sie, że spokojnie możesz wygotować chmiel w małym garnku wody. Ekstrakt rozpuścić w surowej wodzie, wlać do fermentatora i uzupełnić herbatką chmielową.

NIe komplikował bym sobie życia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mały off top: mam 2 garnki po 6L w nich chmiele i zrobiłem małą warkę z małej ilości ziarna.

.

a mogę przelać przez ziarno jeszcze raz wrzątkiem i filtrować do fermentatora i to zmieszać z tymi 2 garami chmielonego?

 

czy trzeba to jeszcze zagotowac??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chodzi o wrzątek tylko o to czy mogę chmielić np 10L a 20L wysłodzone wrzucić do fermentatora i zmieszać to potem...

Brzeczka przednia i brzeczka z wysładzania musi być gotowana, z innymi elementami można kombinować ale gotowania brzeczki nie da się pominąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chodzi o wrzątek tylko o to czy mogę chmielić np 10L a 20L wysłodzone wrzucić do fermentatora i zmieszać to potem...

Brzeczka przednia i brzeczka z wysładzania musi być gotowana' date=' z innymi elementami można kombinować ale gotowania brzeczki nie da się pominąć.[/quote']

a co się wydarzy jak sie jej nie gotuje?

 

na szczęście gotowałem swoją co prawda nie 60 minut a 15 :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chodzi o wrzątek tylko o to czy mogę chmielić np 10L a 20L wysłodzone wrzucić do fermentatora i zmieszać to potem...

Brzeczka przednia i brzeczka z wysładzania musi być gotowana' date=' z innymi elementami można kombinować ale gotowania brzeczki nie da się pominąć.[/quote']

a co się wydarzy jak sie jej nie gotuje?

Tego nie wiadomo, Wszystcy tu gotują :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.