Skocz do zawartości

Identyfikacja urządzenia


PaulCraft

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

otrzymałem w podarku taki sprzęcik jak na zdjęciach, podobnoż chłodnica (nieużywana).

 

Rzeczywiście wygląda jak mały agregat, zapewne freonowy. Z naklejki wynika, że trzeba to zalać wodą (a do króćców podpinam płyn, który chciałbym chłodzić)? Nie wygląda to ani szczelnie, ani bezpiecznie, może jest niekompletne? Jeszcze tego nie uruchamiałem.

 

Czy jest w stanie ktoś stwierdzić: co to jest i jak działa?

 

Nie ma niestety żadnej naklejki z kodem, modelem - niczego co by pozwalało na identyfikację. Z racji tego, proszę o pomoc. :)

20170908_161237.jpg

20170908_161245.jpg

20170908_161301.jpg

20170908_161326.jpg

20170908_161412.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, PaulCraft napisał:

Cześć,

 

otrzymałem w podarku taki sprzęcik jak na zdjęciach, podobnoż chłodnica (nieużywana).

 

Rzeczywiście wygląda jak mały agregat, zapewne freonowy. Z naklejki wynika, że trzeba to zalać wodą (a do króćców podpinam płyn, który chciałbym chłodzić)? Nie wygląda to ani szczelnie, ani bezpiecznie, może jest niekompletne? Jeszcze tego nie uruchamiałem.

 

Czy jest w stanie ktoś stwierdzić: co to jest i jak działa?

 

Nie ma niestety żadnej naklejki z kodem, modelem - niczego co by pozwalało na identyfikację. Z racji tego, proszę o pomoc. :)

 

Wygląda jak chłodziarka przepływowa do piwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Daniel / Gruby Stefan napisał:

Wygląda jak chłodziarka przepływowa do piwa

Nie tylko wygląda ale jest to schładzarka do piwa. 

 

Tu masz co nie co: 

 

Instrukcje podobnych schładzarek: https://i.cdn.nrholding.net/31291290/

Dalej to już ludzie posiadający takie sprzęty muszą się wypowiedzieć ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Działa. W obiegu freonowym króciec dość mocno schładza, aż się poci, ale już samą wodę w zbiorniku niezbyt. Zbiornik też dość zakamieniony, trzeba by kwasku użyć.

 

Podpiąłem do obu króćców drugiego obiegu chłodnicę, która normalnie wstawiam do wiadra do chłodzenia po warzeniu (z kranu) - test na 15 L wody o temperaturze 12C pokazał, że po ~20 minutach temperatura spadła o stopień, także coś słabo.

 

Pompa tej schładzarki ma wężyk tłoczny i z tego, co rozumiem, musi pracować w obiegu zamkniętym - tzn. to, co przetłoczy musi wrócić. Pytanie za 100 punktów - do czego można to wykorzystać?

 

 

W załączniku kilka detali (pompa obiegu wtórnego, sprężarka, zawór rozprężny, widok zbiornika).

20171001_131029.jpg

20171001_131037.jpg

20171001_131112.jpg

20171001_133537.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Tak, przyszło mi to do głowy - użycie chłodnicy, którą normalnie schładzam brzeczkę po warzeniu, do fermentacji lagerów w domu w ciepłych porach roku.

 

Główny problem to regulacja temperatury - jest tam co prawda potencjometr chłodzenia (od off do max cooling), ale bez skali. Utrzymywałbym temperaturę, ale nie wiem, jaką (i z jaką histerezą).

 

Inne drobne problemy to zajęcie chłodnicy na czas fermentacji i konieczność trzymania agregatu w domu czy przerobienie pokrywy fermentora z zachowaniem szczelności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Po czasie, ale zawsze.

 

Podłączyłem chłodnicę do wężownicy umieszczonej w fermentorze. Chłodnica sterowana czymś a'la STC1000 na przedłużaczu z czujnikiem wrzuconym do brzeczki. Piwko fermentuje w temperaturze 19.0-20.0 C. Wyższy poziom piwowarstwa. W poprzedniej warce na US05 lub S-04 przelewanej na cichą czuć lakier do paznokci (fermentacja w 23-26 C).

 

Działa jak trzeba, dzięki za pomysł. Tak czy siak przy ponad +30C na zewnątrz wypadałoby zrobić z miesiąc czy dwa przerwy w warzeniu. Na pewno przyda się później do lagerów. Jeszcze tylko jakaś skrzynia na fermentor. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.