Skocz do zawartości

Milk stout- dodatki


garcek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Fermentacja burzliwa mojego milky stouta powoli dobiega konca. Chcialbym troche urozmaicic smak i dodac cos na cicha. Wedlug przepisu mam dorzucic 500 g wiorkow czekoladowych pod koniec fermentacji. Mysle zeby dodac rowniez swiezo zrobionego espresso i troche ekstraktu z wanilii. Jak myslicie ile tego dorzucic?? Myslalem o 200 ml espresso i lyzeczce ekstraktu. Mam okolo 22 litrow w fermentorze. Czy musze tez jakos przygotowac ten ekstrakt zeby nie zepsul piwa czy moge go poprostu wlac do fermentora??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Postaram się być delikatny. Jako nowy piwowar i nie tylko ty ale jest to dość powszechne, każdy ma ochotę wrzucić jak najwięcej i czego się tylko da. Postaraj się ograniczyć ten dziki popęd.

Aby odpowiedzieć na twoje pytania. Co masz na myśli mówiąc "wiórki czekoladowe" ? Jeśli to jest śruta kakaowa to spoko, ale jeśli jest to jakaś czekolada to jest szansa że zawiera tłuszcze, a w takim wypadku ...... (zapraszam do czytania forum)

Jeśli chodzi o espresso to tutaj nie ma filozofii, wlewasz już zaparzone albo jak chcesz całe ziarna, też możesz. 

Ekstrakt z wanilii - może jestem jakimś ortodoksem, ale skoro robisz własne piwo czemu chcesz dodawać do niego chemii ? Nie jestem za wlewaniem ekstraktów smakowych do piwa wole naturalną wanilinie jak już.

 

Na twoim miejscu zrobił bym zwykłego milk stouta, a jak bardzo chcesz już coś dodać to ta kawa i tyle. Jak coś wybuchnie ci w twarz albo zakazi się to nie będziesz wiedział w którym momencie, co się stało. Na początku polecam nie dodawanie niczego. Nabierzesz wprawy - zacznij eksperymenty. 

 

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.