Jump to content
Sign in to follow this  
Pierre Celis

[Piwny turysta]Schwanenbräu z Burgebrach

Recommended Posts

Frankonia, mój mały Disneyland. To właśnie tutaj czuje się jak ryba w wodzie. Nie dość, że tutaj znajdują się moim zdaniem najpiękniejsze krajobrazy, to na dodatek w lokalnych karczmach serwowane są moje ulubione potrawy. Oczywiście to nie wszystkie zalety tychże ziem. Choć nie ukrywam jedna z nich odgrywa tutaj kluczową rolę. Jaka?

DSC07339
 Rzecz jasna, mam na myśli Browary. Nie dość , że są po prostu one piękne pod względem architektonicznym, to na dodatek nie ulegają one nowomodnym pokusom i warzą one to, co było tutaj warzone od dziesiątek lat.

Jednym z takich przykładów jest browar Schwanenbrau z miejscowości Burgebrach.
To właśnie w tej cichej miejscowości, położonej na zachód od wiecznie obleganego przez turystów Bambergu, funkcjonuje od 1394 roku browar, o którym wiele osób nawet nie słyszało. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Począwszy od niewielkiej produkcji skierowanej prawie wyłącznie do miejscowych piwoszy, po przez brak jakiegokolwiek marketingu (czytaj: festyny, własna dystrybucja, etc.) a skończywszy na braku zainteresowania miejscowych sieci getranków.

A szkoda, bo browar nie dość, że jest piękny to na dodatek warzy wyborne piwa.
Wystarczy spojrzeć zewnątrz na browar a szybko się przekonany, że stoimy przez architektonicznym cackiem. Wnętrza niestety zostały dość mocno zmodernizowane i na szczególna uwagę zasługuje jedynie trój naczyniowa warzelnia, która rocznie produkuje tysiąc hektolitrów piwa.

Mimo, że browar rozlewa swoje piwa do butelek, jest to procentowy ułamek produkcji. Większość trafia do beczek i jest rozlewana we własnej gospodzie (w sezonie jesienno-zimowym) lub we własnej kellerowni działającej wyłącznie w sezonie letnim na obrzeżach miasteczka.

Podczas naszej obecności właśnie odszpuntowano majowego kozła (~7,0% alk.), kellera (5,5% alk.) oraz pszenicę (4,6% alk.). Dodatkowo zaoferowano nam butelkowego Marzena (5,5% alk.), Urhella (5,4% alk.).

Jak nie trudno się domyśleć wszystkie piwa nas oczarowały. Nie było w nich czegoś spektakularnego, ot po prostu, nie przekombinowane piwa, jakich obecnie chronicznie brakuje na rynku.

Warto mieć na uwadze jeszcze jeden aspekt, gdy będziecie planować podróż do Burgebrach. Serwowana jest tam znakomita gotowana Knochla, która z pewnością umili wam pobyt w tychże okolicach.

Gorąco polecam!!!

DSC07345

.

DSC07344

.

DSC07352

.

DSC07354

.

 

DSC07332

Weissbier oraz Keller

 

.

DSC07889

.

 

DSC07329

Firmowa Piwnica

 


4954 b.gif?host=piwnyturysta.wordpress.com&bl

View the full article

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.