Jump to content
Sign in to follow this  
Pierre Celis

[Piwny turysta]Brauerei Göller z Zeil am Main

Recommended Posts

Tak, wiem, jest to kolejny wpis dotyczący Frankonii, ale co ja poradzę, że tak miłuję tamtejsze piwowarstwo.

DSC07075
  Nie dość, że tytułowy browar znajduje się w pocztówkowym miasteczku Zeil am Main, to bezpośrednie obcowanie z tymże browarem powoduje niesamowite przeżycie.

Nie zagłębiając się w szczegóły, wystarczy spojrzeć na frontową fasadę kamienicy, w której to od 1514 roku, warzy się prawdziwe arcydzieła piwowarskie, aby doznać pełnej ekscytacji. Nie dość, że kamienica, w której warzy się od przyszło setek lat jest utrzymana w nienagannym stanie, tak jakby czas się tutaj zatrzymał na XVI wieku, to na dodatek detale z frontu fasady nawiązujące do działalności tego miejsca są z niebywałą dbałością utrzymane w nienagannym stanie.

Zastanawiać się można, czy to wszystko jest na pokaz, i jest to niejako tylko kolorowa wydmuszka? Nic bardziej mylnego.

Wystarczy przekroczyć próg browaru (nie mylić z gospodą), aby przekonać się, że jest to nie tuzinkowy browar. Z jednej strony masywne i jednocześnie głębokie lochy, w których po dziś dzień przechowuje się piwo a drugiej zaś strony piękny dziedziniec browaru z ułożonym na placu średniowiecznym brukiem. Ah, rozmarzyłem się…

Po cichu liczyłem, że podobny obrazek zastane i w sercu browaru, czyli warzelni oraz piwnicach fermentacyjnych. Niestety współczesna technologia produkcyjna dotarła także i tutaj. Subtelna jednakże nie stara trójnaczyniowa warzelnia, która rocznie produkuje pięćdziesiąt tysięcy nie ucieszyła mojego wzroku. Na całe szczęście z goła odmiennego zdania jestem na temat leżakowi i fermentowni, która mimo w miarę młodego wieku zostały umieszczone w zabytkowej części browaru.

Na całe szczęście browar mimo pewnych modyfikacji produkcyjnych nie wyrzekł się swojego dziedzictwa i nadal ku uciesze wiernej klienteli warzy to, za co ich kocha cały świat, czyli Pilsnera (12,3blg), Pils (11,8 blg), Weisse (12,7blg), Keller (11,8blg), Dunkel (12,5blg) oraz Rauchbier (12,8blg). Dodatkowo warzy całkiem udaną serie koziołów: Dunkel Bock (16,8 blg), Hell Bock (17,0blg) oraz Weizenbock (17,5blg). Ale to nie wszystko. Mają w swojej ofercie również Wienna Lager (13,5blg), germańską IPA (11,8blg) oraz Rotbier (11,8blg). Czy to nie cudowny jest zestaw? Pewnie, że jest! I tego wam właśnie życzę w dniu codziennym. Przewagi prostoty z lekkim urozmaiceniem nad wynalazkami ( nie rzadko niepijalnymi).

Pozdrawiam!

DSC07059

.

DSC07063

.

DSC07067

.

DSC07066

.

DSC07073

.

 

DSC07071

Fermentująca pszenica

 

.

DSC07076

 


5002 b.gif?host=piwnyturysta.wordpress.com&bl

View the full article

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.