Skocz do zawartości

[Piwny turysta]Brauerei Göller z Zeil am Main


Pierre Celis

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, wiem, jest to kolejny wpis dotyczący Frankonii, ale co ja poradzę, że tak miłuję tamtejsze piwowarstwo.

DSC07075
  Nie dość, że tytułowy browar znajduje się w pocztówkowym miasteczku Zeil am Main, to bezpośrednie obcowanie z tymże browarem powoduje niesamowite przeżycie.

Nie zagłębiając się w szczegóły, wystarczy spojrzeć na frontową fasadę kamienicy, w której to od 1514 roku, warzy się prawdziwe arcydzieła piwowarskie, aby doznać pełnej ekscytacji. Nie dość, że kamienica, w której warzy się od przyszło setek lat jest utrzymana w nienagannym stanie, tak jakby czas się tutaj zatrzymał na XVI wieku, to na dodatek detale z frontu fasady nawiązujące do działalności tego miejsca są z niebywałą dbałością utrzymane w nienagannym stanie.

Zastanawiać się można, czy to wszystko jest na pokaz, i jest to niejako tylko kolorowa wydmuszka? Nic bardziej mylnego.

Wystarczy przekroczyć próg browaru (nie mylić z gospodą), aby przekonać się, że jest to nie tuzinkowy browar. Z jednej strony masywne i jednocześnie głębokie lochy, w których po dziś dzień przechowuje się piwo a drugiej zaś strony piękny dziedziniec browaru z ułożonym na placu średniowiecznym brukiem. Ah, rozmarzyłem się…

Po cichu liczyłem, że podobny obrazek zastane i w sercu browaru, czyli warzelni oraz piwnicach fermentacyjnych. Niestety współczesna technologia produkcyjna dotarła także i tutaj. Subtelna jednakże nie stara trójnaczyniowa warzelnia, która rocznie produkuje pięćdziesiąt tysięcy nie ucieszyła mojego wzroku. Na całe szczęście z goła odmiennego zdania jestem na temat leżakowi i fermentowni, która mimo w miarę młodego wieku zostały umieszczone w zabytkowej części browaru.

Na całe szczęście browar mimo pewnych modyfikacji produkcyjnych nie wyrzekł się swojego dziedzictwa i nadal ku uciesze wiernej klienteli warzy to, za co ich kocha cały świat, czyli Pilsnera (12,3blg), Pils (11,8 blg), Weisse (12,7blg), Keller (11,8blg), Dunkel (12,5blg) oraz Rauchbier (12,8blg). Dodatkowo warzy całkiem udaną serie koziołów: Dunkel Bock (16,8 blg), Hell Bock (17,0blg) oraz Weizenbock (17,5blg). Ale to nie wszystko. Mają w swojej ofercie również Wienna Lager (13,5blg), germańską IPA (11,8blg) oraz Rotbier (11,8blg). Czy to nie cudowny jest zestaw? Pewnie, że jest! I tego wam właśnie życzę w dniu codziennym. Przewagi prostoty z lekkim urozmaiceniem nad wynalazkami ( nie rzadko niepijalnymi).

Pozdrawiam!

DSC07059

.

DSC07063

.

DSC07067

.

DSC07066

.

DSC07073

.

 

DSC07071

Fermentująca pszenica

 

.

DSC07076

 


5002 b.gif?host=piwnyturysta.wordpress.com&bl

View the full article

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.