Skocz do zawartości

[Piwny turysta]Brauerei Kundmueller z Weiher


Pierre Celis

Rekomendowane odpowiedzi

Wielokrotnie byłem pytany o to, który browar uważam z najciekawszy. Pytanie to do niedawna zostawiałem bez odpowiedzi. Jednakże kilka tygodni temu odwiedziłem browar, który chyba pod każdym względem plasuje się w ścisłej czołówce mojego rankingu na najlepszy browar na świecie.

DSC07185
Być może wstęp do tego wpisu zabrzmiał zbyt górnolotnie, jednakże odczuwam po dziś dzień pełną satysfakcję z gościny w tymże browarze.

Nie ukrywam, że wizytę w nim planowałem od dawna, jednakże za każdym razem, gdy ujmowałem go w swoim planie podróżniczym, wyskakiwały mi nieprzewidziane wcześniej utrudnienia, które nie jako uniemożliwiały mi dotarcie do tytułowego browaru.

Na całe szczęście, w czerwcu tego roku, podróżując po frankońskiej prowincji, w końcu udało mi się ujrzeć a jednocześnie przenocować w wiosce Weiher, o której tak długo marzyłem.

Od razu wyjaśnię, we wspomnianej wcześniej wsi nie ma nic, co mogłoby przyciągało rzesze turystów z najdalszych zakątków świata. Ot, klasyczna frankońska wioska, położona w malowniczej dolinie, otoczona żyznymi polami i pastwiskami. Ujmując to jednym określeniem, frankońska klasyka. Jednakże Ja, niepoprawny miłośnik germańskiej prowincji, dostrzegam w niej urok przemijającego już świata. To właśnie tu, spacerując wśród tych pól, mogłem dostrzec znakomicie zachowane frankońskie piwnice, które gdzie indziej coraz częściej popadają w ruinę, skromny słup majowy oraz …rzecz jasna browar, który wraz z miejscowym kościołem tworzą serce osady.

Sam browar, pochodzący z 1835 roku, może nie robi oszałamiającego wrażenia, jednakże ma w sobie ‘to’ coś co nie pozwala oderwać oczu od niego. Fakt, część produkcyjna browaru to w rzeczywistości bezkształtna bryła, która przeszła przez dziesiątki lat przebudowania, jednakże wystarczy zerknąć na przybrowarnianą gospodę, i dusza od razu raduje się na myśl co może ją spotkać już za chwilę.

I faktycznie, każdy kto przekroczy próg karczmy zorientuje się szybko, że jest w raju na ziemi. I wcale nie chodzi tutaj o stylizację wnętrza, które z pewnością nawiązuje do najlepszych wzorców z tego regionu, ale ofertę kuchni, która wyznaczyła sobie za cel serwować taką kuchnię, którą znana jest tutaj od setek lat. Nie znajdziemy tutaj wcale rozbudowanej karty dań, ot żelazna klasyka, czyli: kwaśne mięso, golonka oraz łopatka z kością. Dodatkowo kilka pozycji z kategorii , przekąski do piwa (m.in. norymberskie kiełbaski, talerz wędlin, czy też twarożek). Z pewnością niepodważalnym atutem jest również oferta piwa, która pochodzi wyłącznie z miejscowego browaru. Z pewnością nie jest to nic niebywałego, jednakże ta oferta liczy sobie aż dziesięć pozycji piwa beczkowego, którego cena kształtuje się na poziomie piwa, które kosztuje w naszych, krajowych osiedlowych lokalach. Mało tego, ze względu na upały jakie towarzyszyły nam w tych dniach, zamiast wybrać opustoszałe wnętrze karczmy, wybraliśmy gwarny ogródek, w którym tętniło życie towarzyskie. Z pewnością dodatkowym atutem tego miejsca było rozkoszowanie się zapachem gotowanej brzeczki wydobywającej się z pobliskiej warzelni, która pracuje prawie non stop, aby móc zaspokoić pragnienie rzeszę wiernych klientów.

Powróćmy jednak do samego browaru, który z roku na rok zdobywa coraz większe uznanie. Browar „Brauerei Kundmueller“, jak mało który browar w tym regionie, ma tak bogatą ofertę. Z jednej strony oferuje czystą klasykę, w postaci: Lagera (11,3blg), Pilsa (11,3blg), Kellera (11,3blg), Landbiera (11,8blg), Weizena (12,4blg), Raucha (12,7blg), Marzena (13,0blg), Bocka (16,3blg) i Weizenbocka (16,4blg). Z drugiej zaś strony, co może zaskakiwać, podąża w kierunku licznych eksperymentów, które się kryją pod postacią, takich piw, jak: IPA (16,0blg), IIPA(21,5blg), Summer Ale (12,0blg), Bock kondycjonowany w beczce po bourbonie (21,0blg) i Stoutu.

Nie wiem jak Wy, ale ja nie spodziewałem się tak rozbudowanej oferty. Mimo, że fizycznie nie dałem rady skosztować całej ich oferty, to uważam, że to co udało mi się spróbować, uchodzi za jedne z najlepszych napitków jakie udało mi się skosztować w tym roku.

Jeżeli nie wierzycie mi, przekonajcie się sami. Proszę was tylko o jedno, wrażeniami podzielcie się ze mną. Chętnie poznam Wasze opinie na temat tego miejsca.

 

DSC07142

Wejście do karczmy

 

.

DSC07141

.

DSC07167

.

DSC07139

.

 

DSC07170

Na stole kwaśne mięso i Rauchbier

 

.

 

DSC07174

Weizen, jedyne piwo serwowane w przeźroczystym naczyniu

 

.

DSC07179


5099 b.gif?host=piwnyturysta.wordpress.com&bl

View the full article

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.