Skocz do zawartości

Wymiana palnika w kuchence na mocniejszy


Kòpôcz

Rekomendowane odpowiedzi

Uparcie chcę gotować na gazie, najlepiej z sieci. Natrafiłem na wpisy użytkowników wspominających, że problem gotowania rozwiązał się po wymianie kuchenki na 5-palnikową. Ów piąty palnik zazwyczaj ma 3,5kW lub więcej. Zastanawiam się, na ile możliwym jest zrobienie modyfikacji typowej domowej kuchenki 4-palnikowej poprzez wymianę jednego palnika na większy/mocniejszy. Czy ktoś może praktykował takie zabiegi? Na ile to sensowne? Na ile bezpieczne?

Rzeczą wtórną jest dostępność samych palników. Tak, jak dysze w sieci znaleźć łatwo, tak palników na wymianę znalazłem tylko jeden i to do kuchni gastronomicznej. Możliwe jednak, że nie mogę trafić we właściwe słowa kluczowe.

Ktoś coś wie w temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uparcie chcę gotować na gazie, najlepiej z sieci. Natrafiłem na wpisy użytkowników wspominających, że problem gotowania rozwiązał się po wymianie kuchenki na 5-palnikową. Ów piąty palnik zazwyczaj ma 3,5kW lub więcej. Zastanawiam się, na ile możliwym jest zrobienie modyfikacji typowej domowej kuchenki 4-palnikowej poprzez wymianę jednego palnika na większy/mocniejszy. Czy ktoś może praktykował takie zabiegi? Na ile to sensowne? Na ile bezpieczne?

Rzeczą wtórną jest dostępność samych palników. Tak, jak dysze w sieci znaleźć łatwo, tak palników na wymianę znalazłem tylko jeden i to do kuchni gastronomicznej. Możliwe jednak, że nie mogę trafić we właściwe słowa kluczowe.

Ktoś coś wie w temacie?

Na 4-palnikowej nie dasz rady? Ja stawiam na tylnych - większych palnikach i na spokoju wrze jak szalone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam teraz, ale chcę ograniczyć ilość klamotów. Jeśli wymiana palnika okaże się ślepą uliczką rozważę modernizację całej kuchni - zakup płyty 5-palnikowej. Kolejnym punktem programu będzie jakiś sensowny okap grawitacyjny z bezpośrednim podłączeniem do szybu kominowego. Ot, uroki powrotu po nastu latach do mieszkania w bloku...

Edytowane przez Kòpôcz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeśli wymiana palnika okaże się ślepą uliczką rozważę modernizację całej kuchni

 

 

Ów piąty palnik zazwyczaj ma 3,5kW lub więcej

Rozważ, ale ten 5 palnik raczej nie ma aż takich mocy :( (mam po raz drugi płytę 5-palnikową i raczej wiem o czym piszę choć nie jestem aż takim "fachowcem").

Palnik można delikatnie "tuningować" wymieniając dyszę na odrobinę większą, ale nie można przesadzić bo każdy jest skonstruowany fizycznie do danej mocy.

Związane to jest z jego wytrzymałością na temperaturę i możliwością dostarczania powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A udaje Ci się na tym doprowadzić brzeczkę do wrzenia i je utrzymać przy zdjętej pokrywie?
Tak, gotuję od..zawsze na dużym palniku płyty 5 palnikowej i nie jest to może super wydajne rozwiązanie , ale działa :)

Palnik ma fabrycznie 2,8kW (po wymianie dyszy może 3kW) i gotuję zawsze ok. 33-34l brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na starej 10cioletniej 4-ro palnikowej - 20 litrów wrzało bez problemu, przy 30 trochę to trwało, ale też szło. Nie wiem jakiej mocy była - standardowa płyta Electrolux. Coś może z dyszami, ciśnieniem gazu, dolotem powietrza?

Teraz mamy 4ro palnikowe Beko z palnikiem WOK 3,3kW - furczy jak gotuje:). Co prawda warzę na taborecie, ale przetestowałem na wodzie do wysładzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz mieć pięciopalnikowej kuchenki żeby miała palnik wok

Prawie każda w miarę nowoczesna czteropalnikowa taki ma

np taka w linku ma woka i bardzo mocny ruszt

https://www.amica.pl/produkty/produkt/7676-Plyta_grzejna_gazowa--PG6611XR

jeśli masz już płytę w zabudowie to przekładasz i tyle roboty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz mieć pięciopalnikowej kuchenki żeby miała palnik wok

Prawie każda w miarę nowoczesna czteropalnikowa taki ma

np taka w linku ma woka i bardzo mocny ruszt

https://www.amica.pl/produkty/produkt/7676-Plyta_grzejna_gazowa--PG6611XR

jeśli masz już płytę w zabudowie to przekładasz i tyle roboty

Ani nie mam płyty w zabudowie, ani Amici. A jeśli do tego spróbujesz wyszukać same palniki do wymiany to okazuje się, że to trochę więcej niż "tyle roboty".

Zadzwoniłem po południu do dwóch gazowników. Wiem już, że "pewnie, że można, tylko czy dopasuje Pan jakiś palnik. Z dyszami sobie poradzimy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No myślę że wymiana całego palnika to nie jest prosta sprawa. Mocno wątpię żeby dało się znaleźć taki co pasuje do wytłoczenia płyty.

Zresztą jak ta kuchenka jest z obecnego stulecia to pewnie ma zabezpieczenie przeciw-wypływowe i zapalarkę które pasują do konkretnego rozmiaru i tego nie przeskoczysz

Wymianę dyszy to sobie można samemu zrobić, pełno ich na allegro, ale obawiam się że działać to będzie bardziej spektakularnie niż wydajnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś tylko, ze chcesz gotować na gazie z sieci. Taboret na gaz ziemny jak najbardziej spełnia te założenia.

 

 

 

A nie można kupić taboretu gazowego na gaz ziemny i dorobić zaworów? Takie nowe na allegro po 300zl chodzą.
A to nie jest tak, że te na ziemny różnią się tylko większą dyszą, i jeśli wziąć taki 7.5kW na na butlę, to na gazie ziemnym będzie miał powiedzmy 5kW czyli dalej więcej niż kuchenka?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja też zmuszony jestem gotować na butlowym gazie i problem w tym, że planuję (warzyć) gotować brzeczkę w garze o poj. 100 l. Palnik mam typowy allegrowy 7,5 kW. Chciałbym zwiększyć jego moc... czy to jest możliwe? Od czego zależy moc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Singer napisał:

czy to jest możliwe? Od czego zależy moc?

i co Ci z tego, że zmienisz dyszę, od średnicy której zależy ta moc, jeśli sama konstrukcja palnika jej nie wytrzyma?

Chyba nie myślisz, że producent (majfrend) użył konstrukcji palnika o wytrzymałości np 12kW tylko zmniejszył dyszę do 7,5kW?

Opcja w drugą stronę jest bardziej prawdopodobna w wykonaniu majfrenda :polew:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z palnikami jest taki problem że gaz skutecznie spala się w bardzo ważkim zakresie mieszanki gaz/powietrze . Palnik ze zmienianą dyszą nie koniecznie zapewni proporcję mieszanki przy większych przepływach gazu  , ponieważ przepustowość powietrza ograniczona konstrukcją palnika  co będzie skutkowało kopceniem i nie skutecznym spalaniem .

Edytowane przez czeburaszka710
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra... Mam w zamyśle wykonanie palnika własnej konstrukcji z rur kwasowych. Później to już tylko kwestia dopieszczenia otworu czerpalnego(powietrznego). Wymyśliłem, że rura główna będzie, np; 1" a sam palnik w kształcie obręczy wykonam z rurki, np; 1/2". Zastanawiam się nad opcją dwóch obręczy. Otworki 1mm. Po bokach rury czerpalnej wspawałbym mufy z zaworami kulowymi i nimi właśnie regulował bym dawkę powietrza. Co wy na to?

palnik.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.