Skocz do zawartości

dodawanie słodów a zacieranie w lodówce turystycznej


Karolus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Właśnie "jedzie" do mnie lodówka turystyczna którą chce użyć do zacierania w sobotę, zaczynam powoli do tego się przymierzać i mam trzy pytania:

 

1. jeśli dodaje składniki które normalnie (w garnku) nie są zacierane od początku a dodawane np na ostanie 15min (jęczmień prażony, słody palone itp), to kiedy dodawać je (i w jaki sposób) do lodówki?

2. jeśli temperatura zacznie zbyt szybko spadać to dolewać wody czy nie przejmować się zbytnio, zakładając że zacznę zacierać w 67C to jaki spadek temperatury można uznać za bezpieczny, a kiedy już dolewać ciepłej wody?

3. zakładając że wlewam do lodówki cieplejszą wodę niż wynika z wyliczeń (tak żeby lodówka się nagrzała) a dopiero potem wsypuje słód, to czy trzeba dodatkowo ją izolować czy wystarczy sama izolacja lodówki? (różne opinie na forum znalazłem więc jestem w kropce)

 

W sumie to jeszcze jedno pytanie techniczne, licząc wydajność "po polsku" czyli (L * BLG * 1,05 /kg) do wagi słodów dodaje się również słody palone (tzn. nie zacierane od początku)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tak samo dodajesz 15 min przed końcem i mieszasz.

2. Jak nie będziesz często jej otwierał to temperatura nie powinna szybko spadać. Zawsze możesz dodatkowo lodówkę przykryć kocem w celu lepszej izolacji.

3. Ja na początku dodatkowo przykrywałem kocem. Teraz to przeważnie ustawiam temperaturę 68C i w ciągu 2h spada mi do 65C. Tak wiem że przeciągam proces zacierania, ale że nie robię próby jodowej to wolę aby się trochę dłużej pozacierało.

 

Co do temperatury wody którą wlewasz - to lepiej dać trochę cieplejsza. Bo w razie czego łatwiej jest zbić temperaturę (np mieszając) niż ja podwyższyć.

 

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem lodówkę, zamontowałem kranik, potem próba szczelności ciepłą wodą i...... spore zaskoczenie

wlałem ~3L wody o temp 75C (mierzone cyfrowym termometrem), po 20min temperatura spadła o 10C!!!!

po 45min mam już tylko 60C (czyli spadek o 15C)

 

wydaje mi się że to dużo, fakt że mało "wsadu" i lodówka nie nagrzana, ale czy to może mieć aż taki wpływ??? 

próbować ją docieplać z zewnątrz? w piątek chce w niej warzyć pierwsze piwko, ale teraz po tej próbie sam już nie wiem czy mam przygotowywać się na docieplanie/dolewanie wody, czy przy wygrzaniu wnętrza i większej ilości "wsadu" powinno być lepiej?

Jak to jest u Was?

 

PS. lodówka z izolacja styropianową, w miejscu montażu kranika ~1cm grubości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

i...... spore zaskoczenie wlałem ~3L wody o temp 75C (mierzone cyfrowym termometrem), po 20min temperatura spadła o 10C!!!! po 45min mam już tylko 60C (czyli spadek o 15C)

No popatrz jak ta niedobra fizyka działa :D

 

 

wydaje mi się że to dużo, fakt że mało "wsadu" i lodówka nie nagrzana, ale czy to może mieć aż taki wpływ???

a mnie się wydaje, ze opuściłeś kilka lekcji i do dzisiaj ich nie nadrobiłeś :(

Może trzeba było wlać tam szklankę wody i wtedy zobaczyć co się dzieje? :polew:

 

 

w piątek chce w niej warzyć pierwsze piwko

no to nie uwarzysz w niej bo w niej możesz co najwyżej coś zatrzeć ;)

 

 

czy przy wygrzaniu wnętrza i większej ilości "wsadu" powinno być lepiej?

No, ale jednak doszedłeś jakoś do właściwego tropu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmmmmm fakt to "Rady ZŁOŚLIWEGO i najbardziej USZCZYPLIWEGO użyszkodnika forum" do czegoś zobowiązuje ;p

 

A pytałem głównie dlatego, że nie będę zacierał dużych warek, mam gar tylko ~18L więc max wsadu to jakieś 3-3,5 kg słodu, lodówka tylko 24L, więc za bardzo szaleć z dolewaniem wody tez nie mogę, zwłaszcza chcą zrobić mash out.

zawsze wychodzę z założenia, że lepiej 2x pytać wcześniej niż potem w trakcie kombinować co zrobić z sytuacją "zastaną"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

lepiej 2x pytać wcześniej

a i owszem, ale nie o oczywiste oczywistości :(

 

 

A pytałem głównie dlatego, że nie będę zacierał dużych warek, mam gar tylko ~18L więc max wsadu to jakieś 3-3,5 kg słodu, lodówka tylko 24L

na a tu sami wróżbici ze szklaną kulą i w lot załapali, że masz takie uwarunkowania :D No chyba, że to był swoisty test na inteligencję :facepalm:

A wracając do tematu to:

Twój zacier będzie miał tak czy inaczej zdecydowanie większą pojemność cieplną niż te żałosne 3l wody więc spadki temperatury będą też i mniejsze.

Przykrycie lodówki kocem, swetrem czy co tam kto ma jest na pewno dobrym pomysłem. :good:

 

 

 

zwłaszcza chcą zrobić mash out

a może Ty spróbuj bez mash-outu zacierać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

hmmmmmm fakt to "Rady ZŁOŚLIWEGO i najbardziej USZCZYPLIWEGO użyszkodnika forum" do czegoś zobowiązuje ;p
a czego się spodziewałeś ja sam mało nie spadłem z krzesła jak czytałem twoje wypociny :polew:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, widzę jednak że tu czasem lepiej nie pytać.... a uczyć się samodzielnie na swoich błędsch, szkoda tylko że jest to sprzeczne z moim charakterem i ideą forum jako taką...

Jeśli pytanie było głupie czy dziecinne to może lepiej je ignorować niż pisać co wyżej. W sumie wystarczyło napisać "tak ma być" i sprawa byłaby zamknięta.

Co do rzeczy oczywistych to myślę że znalazłbym nie jeden temat który dla innych byłby "mniej oczywisty"

 

Co do fizyki, podaj mi, lub wskaż wiarygodne źródło informacji, przenikalność cieplną typowej lodówki turystycznej z izolacją styropianową, a sam sobie policze spadek temperatury w czasie bez niczyjej pomocy ;)

 

Dla mnie koniec tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem lodówkę, zamontowałem kranik, potem próba szczelności ciepłą wodą i...... spore zaskoczenie

wlałem ~3L wody o temp 75C (mierzone cyfrowym termometrem), po 20min temperatura spadła o 10C!!!!

po 45min mam już tylko 60C (czyli spadek o 15C)

 

wydaje mi się że to dużo, fakt że mało "wsadu" i lodówka nie nagrzana, ale czy to może mieć aż taki wpływ??? 

próbować ją docieplać z zewnątrz? w piątek chce w niej warzyć pierwsze piwko, ale teraz po tej próbie sam już nie wiem czy mam przygotowywać się na docieplanie/dolewanie wody, czy przy wygrzaniu wnętrza i większej ilości "wsadu" powinno być lepiej?

Jak to jest u Was?

 

PS. lodówka z izolacja styropianową, w miejscu montażu kranika ~1cm grubości

Zacier będzie miał większą pojemność cieplną niż sama woda - będzie stygł dłużej, więc o to bym się nie martwił.

Jeżeli brakuje ci miejsca na dolewanie wody to możesz robić sobie dekokcję i podgrzewać do mashoutu dekoktem.

W każdym razie dodatkowe docieplenie jakimś kocem/śpiworem na pewno nie zaszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje wszystkim za informację, 

organizuje sobie już dodatkowe zewnętrzne ocieplenie ~3cm (wypełnienia z walizek Peli, coś jak gąbka tyle że o mniejszej ziarnistości),

na pewno od nadmiaru głowa nie zaboli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje wszystkim za informację,

organizuje sobie już dodatkowe zewnętrzne ocieplenie ~3cm (wypełnienia z walizek Peli, coś jak gąbka tyle że o mniejszej ziarnistości),

na pewno od nadmiaru głowa nie zaboli :)

Pamietaj tez o wyzszej temperaturze wody przed zacieraniem, ktora spadnie po wsypaniu ziarna. Jak co i ile mozesz wyliczyc chociazby z arkusza pppp, zebys od razu mogl zaczac zacierac bez dolewania, a i cieplejsza woda lodowke nagrzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed zacieraniem wlej 2-3l wrzątku i zamknij termos na parę minut , wnętrze ogrzeję się . Na pierwszy krok wlej kilka litrów wody o temp nie większej jak 70-75C ( ilość zależy od zasypu dobierzesz eksperymentalnie ) , wymieszaj zmierz temp i małymi porcjami gorącej wody ( 80-90C przynajmniej ja taką dodaję ) dobijaj do temp pożądanej . Jak robisz zacieranie na lenia to sprawa o wiele łatwiejsza . Dla czego na pierwszym etapie niższą temp. wody operować ? A no proste żeby punktowo nie przegrać zacieru i nie zneutralizować enzymów .  Wygrzewanie w 78C nie robię wo gule i jakoś z tym żyję , tak naprawdę nie widzę wielkiego sensu w tym przynajmniej  na moim browarze .  A na DR nie gniewaj się :)  . Chłopak ma wiedze a że czasami tak reaguję na oczywiste oczywistości u początkujących :D  . :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasne, pamiętam i o wygrzewaniu i o cieplejszej wodzie, moje wątpliwości dotyczyły tylko prędkości stygnięcia wody.

 

Daleki jestem też od gniewania się na kogokolwiek (to też sprzeczne jest z moim charakterem :D)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia ‎2017‎-‎09‎-‎07 o 09:11, elroy napisał:

A ja bym chciał przypomnieć, że jest to piaskownica piwowarska. Dział specjalnie przygotowany po to, by rozwiać wątpliwości początkującym piwowarom!

ale nie aż taka piaskownica...ba to jest wiedza na etapie płodu...gdzies tu trzeba rozgraniczyć gdzie ktos się pyta o zacieranie vs "jaka może być przyczyną ubytku 3°C przy wlewaniu czegos ciepłego do czegos zimnego" no prośba

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.09.2017 o 19:59, Lagler napisał:

ale nie aż taka piaskownica...ba to jest wiedza na etapie płodu...gdzies tu trzeba rozgraniczyć gdzie ktos się pyta o zacieranie vs "jaka może być przyczyną ubytku 3°C przy wlewaniu czegos ciepłego do czegos zimnego" no prośba

 

hmmmm.....

miałem już nie odpisywać, ale nie wytrzymam ;p

aż przeczytałem swój post który wywołał takie oburzenie.... powiedz mi jak możesz gdzie widzisz pytanie "jaka może być przyczyną ubytku 3°C przy wlewaniu czegos ciepłego do czegos zimnego"???

używanie lodówki turystycznej do "trzymania ciepła" raczej nie jest jej podstawowym przeznaczeniem, dodatkowo są lodówki z lepszą i gorszą izolacją,

moje pytanie było próbą dowiedzenia się czy to co kupiłem należy do tych lepszych czy do tych gorszych i trzeba szykować docieplenie, albo wywalić za okno.

 

pozdrawiam

 

PS. prosiłbym o zamknięcie wątku, nie ma chyba sensu dalej ciągnąc dyskusji ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem zadawałem pytania do osób ze szklana kula które umieją wróżyć? Bo w jaki sposób mieliśmy to wiedzieć? Przeprowadź testy to będziesz wiedział. Ja ze swoją lodówką zgrywalismy się parę warek. Teraz już wiem jaką temperaturę musi mieć woda oraz ile stopni traci zacier w ciągu godziny.

Wysłane z mojego G3121 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Karolus napisał:

 

hmmmm.....

miałem już nie odpisywać, ale nie wytrzymam ;p

aż przeczytałem swój post który wywołał takie oburzenie.... powiedz mi jak możesz gdzie widzisz pytanie "jaka może być przyczyną ubytku 3°C przy wlewaniu czegos ciepłego do czegos zimnego"???

używanie lodówki turystycznej do "trzymania ciepła" raczej nie jest jej podstawowym przeznaczeniem, dodatkowo są lodówki z lepszą i gorszą izolacją,

moje pytanie było próbą dowiedzenia się czy to co kupiłem należy do tych lepszych czy do tych gorszych i trzeba szykować docieplenie, albo wywalić za okno.

 

pozdrawiam

 

PS. prosiłbym o zamknięcie wątku, nie ma chyba sensu dalej ciągnąc dyskusji ;p

:wallbash: z betonem nie wygram...sorki tez nie wytrzymałem. Chodziło mi o sposób w jaki odbierasz fizykę...na poziomie podstawówki.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@redlum

pierwszy test zrobiony (jak pisałem na wszelki wypadek dołożyłem dodatkowe ocieplenie), zacieranie ~2,6kg słodu w 8L wody zakończone bardzo pozytywnie,

przez godzinę temperatura spadła ~2C.

Trochę muszę opanować dolewanie wody w celu podniesienia temperatury zacierałem 68/72 i jak w 68 trafiłem praktycznie w punkt (~7,5L wody o temp ~75C) tak z podniesieniem do 72 już mi się nie udało (korzystałem z arkusza "piwo_obliczenia" ściągniętego z forum, zrobiłem poprawkę na obniżenie temperatury) ale to się dopracuje po paru próbach.

 

@lagler

ja też nie skomentuje i tak już lepiej niech zostanie ;p

Edytowane przez Karolus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

metodą "dolewania wrzątku" mi nie wyszło, według arkusza miałem dolać bodajże 3,5l wrzątku w celu podniesienia temp do 72C (z 66), niestety temp wzrosła tylko do ~70, tak zostawiłem, co będę walczył "z naturą" :)

przetestuje przy kolejnym piwie, jak efekt będzie podobny, pewnikiem przyjdzie zapoznać się bliżej z dekoktem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.