Skocz do zawartości

siarkowodór - fermentacja górna drożdże Safale US-05


Marek

Rekomendowane odpowiedzi

Dot. IPA

 

3 dnia fermentacji wyczułem lekki zapach siarkowodoru. Drożdże Safale US-05 zadane w temp 23 C ruszyły parę godzin po zadaniu. ogólna temp. fermentacji około 18 C.

 

Czytałem, że takie zapachy są naturalne przy lagerach. Natomiast nie wiem czy przy fermentacji górnej też mogą się pojawić bez obaw o zakażenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :D

 

Stara zasada mówi, że nie powinno się wąchać piwa podczas fermentacji burzliwej.

Dodam jeszcze że ta zasada dotyczy nie tylko piwa ale i jak najbardziej wina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
ja też mam problem z podobnym zapachem...

czy możliwe żeby niedokładnie osuszone butelki po odkażaniu pirosiarczynem spowodowały ten zapach?

butelkowanie 15 dni temu, brewkit coopers lager, przed butelkowaniem nie śmierdział

Wg mnie niemożliwe.

Butelki zawsze płuczę pirosiarczynem i nigdy takiego zapachu w nich nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje przypuszczenia wzięły się stąd, że przeczytałem w książce Zdzisława T. Nowickiego, że siarka (w nadmiernie nasiarkowanym winie) w reakcji z drożdżami tworzy siarkowodór, można się tej wady pozbyć poprzez wietrzenie. Moje wino kiedyś chyba miało tą wadę, ponieważ zapach zniknął po pewnym czasie całkowicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

podepnę się pod temat. zrobiłem APA na mosaicu właśnie na drożdżach suchych US-05, uwodnionych. chmieliłem również na zimno. piwo przy rozlewie ładnie pachniało i było zacne w smaku. po tygodniu od butelkowania otworzyłem jedną butelkę 0,33 na test nagazowania. piwo nagazowało się OK, w smaku bardzo fajne, ale śmierdzi siarkowodorem zamiast mosaiciem. wcześniej robiłem piwa na takim samym zasypie i tak samo zacierane, podobna temp fermentacji (18-20 stopni) i nie miałem takich objawów. czy ta siara zniknie z czasem? ułoży się to jakoś? wiadomo z czego robi się taki bubel? idea chmielenia na zimno jest taka, żeby wzmocnić aromaty, ale taka siara to wszystko niweluje. jakieś pomysły jak tego uniknąć na przyszłość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Fermentis US-05

Witam mam podobny problem z piwem pszenicznym. Naprawiłem brzeczke do fermentacji  dodając drożdże Fermentis US-05. Po pierwszej nocy stworzyła się ładna piana, po drugiej był tylko kożuch na powierzchni z ciemnym osadem. Dzis wyczułem nieprzyjemny zapach siarkowodoru. Temperatura około 21-22 stopnie. Czekam dalej ale ogólnie trochę mnie to zmartwiło. To moje pierwsze piwko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.03.2010 o 07:57, darko napisał:

Stara zasada mówi, że nie powinno się wąchać piwa podczas fermentacji burzliwej.

Nie ma co zaprzątać sobie głowy problemem siarkowodoru do czasu fermentacji cichej.

 

Nie ma za co.

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.