Skocz do zawartości

Coopers Real Ale fermentacja do 5 blg


rafcioz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Jestem w trakcie robienia swojego pierwszego piwka i napotkałem na problem z odfermentowaniem do prawidłowego blg. Warzenie miało miejsce w sobotę, wtedy też fermentor trafił do pomieszczenia z temperaturą 22-23 stopnie. Przez 2-3 dni przebiegała ładnie fermentacja burzliwa, od środy piwo stoi już sobie spokojnie. W piątek zmierzyłem poziom blg i wyrzuciło mi 5. Dzisiaj postanowiłem rozlewać, ale cukromierz nadal wskazuje 5 blg. Czy mam jeszcze czekać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakie drożdże, są takie co zejdą płyciej, są takie co zejdą głębiej, czym podbiłeś ekstrakt ma, z mojego skromnego doświadczenia, drugorzędne znaczenie. Ważniejszy jest szczep drożdży i warunki w jakich fermentuje piwo. 9 dni fermentacji to niedługo, gros cukru zostało już zjedzone i przeobione, ale ja bym dał przyjaciołom drożdżom jeszcze spokojnie popracować, posprzątać, może dojeść (można potrząsnąć fermentorem nieco, byle z głową, żeby nie napowietrzyć piwka). No chyba że masz ciśnienie na butelkowanie. Mierz ekstrakt przez 3 dni kolejne, jak nie spada, to wg. obiegowej opinii mozna butelkować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 dni to za mało. Jak kolega wyżej pisze, daj drożdżom zrobić robotę do końca. Ja zwykle trzymam piwa min. 3 tygodnie. Może jesteś w stanie podnieść trochę temperaturę (chociaż i tak fermentowałeś w temp. za wysokiej). Na przyszłość - fermentuj w dolnych temperaturach pracy drożdży i pod koniec fermentacji stopniowo ją podnoś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.