Jump to content
rafcioz

Coopers Real Ale fermentacja do 5 blg

Recommended Posts

Cześć,

 

Jestem w trakcie robienia swojego pierwszego piwka i napotkałem na problem z odfermentowaniem do prawidłowego blg. Warzenie miało miejsce w sobotę, wtedy też fermentor trafił do pomieszczenia z temperaturą 22-23 stopnie. Przez 2-3 dni przebiegała ładnie fermentacja burzliwa, od środy piwo stoi już sobie spokojnie. W piątek zmierzyłem poziom blg i wyrzuciło mi 5. Dzisiaj postanowiłem rozlewać, ale cukromierz nadal wskazuje 5 blg. Czy mam jeszcze czekać?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli nie zrobiłeś błędu pomiaru i po 3 kolejnych dniach blg nie spadło to możesz butelkować.

 

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzisiaj 9 dzień mija. Dodam jeszcze, że nie robiłem tego na cukrze tylko na mieszance słodowej. Piwo wtedy nie odfermentuje do 2-3 blg prawda?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zależy jakie drożdże, są takie co zejdą płyciej, są takie co zejdą głębiej, czym podbiłeś ekstrakt ma, z mojego skromnego doświadczenia, drugorzędne znaczenie. Ważniejszy jest szczep drożdży i warunki w jakich fermentuje piwo. 9 dni fermentacji to niedługo, gros cukru zostało już zjedzone i przeobione, ale ja bym dał przyjaciołom drożdżom jeszcze spokojnie popracować, posprzątać, może dojeść (można potrząsnąć fermentorem nieco, byle z głową, żeby nie napowietrzyć piwka). No chyba że masz ciśnienie na butelkowanie. Mierz ekstrakt przez 3 dni kolejne, jak nie spada, to wg. obiegowej opinii mozna butelkować.

Share this post


Link to post
Share on other sites

9 dni to za mało. Jak kolega wyżej pisze, daj drożdżom zrobić robotę do końca. Ja zwykle trzymam piwa min. 3 tygodnie. Może jesteś w stanie podnieść trochę temperaturę (chociaż i tak fermentowałeś w temp. za wysokiej). Na przyszłość - fermentuj w dolnych temperaturach pracy drożdży i pod koniec fermentacji stopniowo ją podnoś.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

I jeszcze jedno istotne pytanie - czym robiony pomiar :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czekasz aż się "uspokoi" (przestanie podskakiwać) w cieczy. Ważne żeby próbka była nie spieniona, bo pęcherzyki gazu mogą zaburzać pomiar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.