Skocz do zawartości

RIS - sprawdzenie receptury


wojto19a

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, chcę uwarzyć RIS'a, przygotowałem sobie taką recepturę i proszę Was o sprawdzenie:

 

Pilzneński 5kg

Monachijski 2kg

Żytni 1,5 kg

Fawcett Czekoladowy 1kg

Pszeniczny 0,5kg

Fawcett Pale Czekoladowy 0,5kg

Caramunich III 0,5kg

Caraaroma 0,3kg

Płatki jęczmienne 0,5kg

Chmiel Perle 100g 60min

Chmiel Marynka 50g 60 min

 Zacieranie 62°C

Gotowanie 90 min

 

Celuję w około 22 litry

Na cichą planuję dodać zielonego orzecha po nalewce, chcę tylko odparować z niego resztki alkoholu.

Edytowane przez wojto19a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wszystko można do piwa wrzucić jeśli się wie co się chce osiągnąć, jak mawiał klasyk, nawet 9 różnych składników zasypu można dać.

Ty lepiej napisz jakie drożdże i ile.

Łatwiej też by się oceniało jakbyś podał docelowe Blg i IBU.

Na marginesie, "RIS'a" to błąd ortograficzny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wszystko można do piwa wrzucić jeśli się wie co się chce osiągnąć, jak mawiał klasyk, nawet 9 różnych składników zasypu można dać.

Ty lepiej napisz jakie drożdże i ile.

Łatwiej też by się oceniało jakbyś podał docelowe Blg i IBU.

Na marginesie, "RIS'a" to błąd ortograficzny.

Rzeczy o które pytasz, wydaja mi się najmniej istotne. Ale skoro pytasz: Drożdże to gęstwa US-05 - świeżo zebrana, jakieś 3/4 słoika litrowego, więc sporo. Blg około 26 przy zakładanych 22 litrach brzeczki na koniec gotowania i IBU w okolicach 80 - 100. Bardziej chodziło mi o to, czy na tych słodach wyjdzie coś sensownego, bo w magazynie brakuje mi słodów stricte palonych, mam tylko czekoladowe. Co do ortografii, wytłumacz mi jakbyś to napisał? Bo chyba nie RISa ani RISA jeśli chcesz napisać w skrócie. Zresztą czy to ważne? Serio? Każdy wie o co chodzi, prośba była o sprawdzenie receptury a nie błędów ortograficznych czy kondycji drożdży jakich chcę użyć.

Edytowane przez wojto19a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Rzeczy o które pytasz, wydaja mi się najmniej istotne.

No to Ci się tylko tak wydaje :D

 

 

prośba była o sprawdzenie receptury

No OK, ale nie wyartykułowałeś co konkretnie chcesz by sprawdzić więc nie dziw się, że nie dostajesz odpowiedzi na dręczące Cię problemy :(

Zadawać pytania też trzeba umieć.

 

A w temacie to wg mnie:

- nie rozumiem dlaczego wielu warzy takie piwa "sprzątając" magazyn,

- obawiałbym się dużych problemów z filtracją tego zasypu ze względu na duży zasyp żyta,

- nie lubię słodu Caramunich, ale jeśli on Ci odpowiada to Twoje piwo dla mnie nie będzie dobre ;)

- ten czekoladowy troszkę jasny jest więc raczej nie zastąpi palonego jęczmienia

- co to za stout bez paloności?

- o orzechu się nie wypowiadam bo tak jak napisałem wyżej to Twoje piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.O najważniejszym "składniku" przy wyrobie piwa piszesz "najmniej ważne"? Nie jestem przekonany czy warto się brać z tym podejściem do tego stylu... 2. RISu, w ostateczności RIS-u. Jak z porterem: Portera = jakiegoś faceta o nazwisku Porter; Porteru = piwa w stylu Porter. Ta sama reguła odmiany dotyczy słowa Stout. Poprawnie jest "napiłbym się Stoutu", nie "Stouta". I tak, to ważne. Tak samo jak "ważyć" i "warzyć", albo "może" i "morze".

3. O RISie można czasem nie przeczytać, albo usłyszeć, że to sprawdzian dla piwowara (podobnie jak BW). Takiego piwa nie robi się "bo mi w magazynie słody zostały".

 

Poza tym: piwo jakie Ci się wymarzyło możesz na tych składnikach uwarzyć, ale przy takich założeniach nie nazwałbym tego RISem, a raczej bezstylowcem.

 

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru

Edytowane przez Enethion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak czytam ten temat to aż się łezka w oku kręci widząc osobę która chyba nie wie na co się porywa :)

Jakie masz warunki fermentacji ? (temperatura w fermentowni) 

Wrzucanie do takiego piwa wszystkiego co się nawinie pod rękę nie jest takim super pomysłem jak by się wydawało słuchając wypocin kopyra.

Pamiętaj o wytrawnym zacieraniu no i cóż... tylko życzyć powodzenia - będzie Ci potrzebne.

Żytko można zatrzeć i wysładzać oddzielnie - oszczędzisz sobie trochę czasu.... albo nawet dużo czasu :D

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznacze ze nie czytalem komentarzy poprzednikow

 

co do zasypu uprosc jak mniemam ma byc to zytni ris ?

 

5 kg pale ale

1,5 kg zyta

0,3 karmelowy 600 (caraaroma)

0,4 kg pszenica czekoladowa ( najlepiej ta z midnight briess)

0,15 jeczmien palony

+ ew 0,4 platkow zytnich

Nachmiel na 60-80 ibu

 

i koniecznie skorzystaj ze swiezej gestwy + zapewnij temperature

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zaznacze ze nie czytalem komentarzy poprzednikow

Szkoda... Trochę Cię ominęło...

 

 

 

[...] Ty lepiej napisz jakie drożdże i ile. Łatwiej też by się oceniało jakbyś podał docelowe Blg i IBU. [...]
 Rzeczy o które pytasz, wydaja mi się najmniej istotne.


Jeszcze sobie przypomniałem.

 

 

Pilzneński 2kg Monachijski 2kg Żytni 1,5 kg Fawcett Czekoladowy 1kg Pszeniczny 0,5kg Fawcett Pale Czekoladowy 0,5kg Caramunich III 0,5kg Caraaroma 0,3kg Płatki jęczmienne 0,5kg Chmiel Perle 100g 60min Chmiel Marynka 50g 60 min  Zacieranie 62°C Gotowanie 90 min

 

 

Blg około 26 przy zakładanych 22 litrach brzeczki na koniec gotowania i IBU w okolicach 80 - 100.
 

Wrzucałeś to do jakiegokolwiek programu? Brewness.com chociażby? Jaką zakładasz wydajność, bo w BS osiągnąłem zakładane Blg dopiero przy 100% wydajności. Jedyne co mi się zgadza to IBU (90).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Enethion chcesz pomóc to pomóż a nie rżnij cwaniaka. Tak wrzucałem to programu BeerSmith i tam wyszło mi takie właśnie Blg przy 72% wydajności. Naprawdę uważasz, że z 11,5 kg słodów nie da sie wyciągnąć 26Blg w 22 litrach? Stary weź wrzuć na luz, bo twoje komentarze jak się czyta to mam ochotę podziękować za taka pomoc na takim forum.


 Jeśli was ciekawi, tak zrobiłem już kiedyś "RISu" i nie jednego "Stoutu" - czytałeś od początku? Chyba nie! tak więc zanim zaczniesz coś pisać, przeczytaj, a teraz weź ochłoń i odejdź. Moje pytanie proste, o skład. Mówicie, że drożdże teraz najważniejsze. Ale ja o drożdże nie pytam, bo to mam rozwiązane, nigdzie nie powiedziałem, że one nie są ważne. O filtrację się nie bójcie, to nie wasz problem, ja sobie z tym radzę, całkiem nieźle. Nie mam za sobą 20 czy 30 warek risów dlatego pytam o sam zestaw składników do zacierania.

 

Czy nie wystarczyło odpowiedzieć jak Markos227? W jakim my kraju żyjemy! Ludzie zluzujcie trochę gacie, a jak chcecie podyskutować głupio i nie na temat to idźcie na onet.pl albo do rządu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak czytam ten temat to aż się łezka w oku kręci widząc osobę która chyba nie wie na co się porywa :)

Jakie masz warunki fermentacji ? (temperatura w fermentowni) 

Wrzucanie do takiego piwa wszystkiego co się nawinie pod rękę nie jest takim super pomysłem jak by się wydawało słuchając wypocin kopyra.

Pamiętaj o wytrawnym zacieraniu no i cóż... tylko życzyć powodzenia - będzie Ci potrzebne.

Żytko można zatrzeć i wysładzać oddzielnie - oszczędzisz sobie trochę czasu.... albo nawet dużo czasu :D

 

Dzięki stary, wiem na co się porywam, pytam o skład bo nie wiem czy ktoś już na takich zestawie robił i wyszło coś sensownego. Nie mam w tej chwili słodów palonych, ale czy czekoladowe nie są palone/prażone? Nie wiem, dlatego pytam, czy wystarczą czy lepiej odpuścić temat i zamówić brakujące słody. W fermentowni mam stałe 17°C z możliwością obniżenia temperatury, ale nei widzę potrzeby. Żyto myślałem podzielić, dlatego, że część muszę zatrzeć w osobnym garze, bo w jednym mi się wszystko nie zmieści. Dam radę. Dzięki za poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę uważasz, że z 11,5 kg słodów nie da sie wyciągnąć 26Blg w 22 litrach?

Może i mnie poniosło, ale przeczytaj w takim razie jeszcze raz swój pierwszy post, a potem drugi.

 

W pierwszym chyba nie umiem dodawać, korzystać z kalkulatora i przepisywać jednocześnie, bo na 3 różne sposoby uzyskuję 8,8kg, więc może jednak moje zdziwienie nie jest takie nieuzasadnione?

I fakt, źle przeczytałem w pierwszym poście, tam może spokojnie być RIS-a (choć apostrof w tym przypadku jest zbędny).

 

W drugim założyłeś najwyraźniej to co w ostatnim: wszyscy tu mają szklane kule i wiedzą, że już z RISem przygodę miałeś i pewnie dlatego napisałeś "Rzeczy o które pytasz, wydaja mi się najmniej istotne".

 

Może i nie popisałem się jakąś wybitną kulturą, ale przyznaj, że ze swojej strony też niczego nie ułatwiłeś...

 

EDIT:

 

I przepraszam, że aż tak na Ciebie naskoczyłem.

Edytowane przez Enethion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Naprawdę uważasz, że z 11,5 kg słodów nie da sie wyciągnąć 26Blg w 22 litrach?

 

Może i mnie poniosło, ale przeczytaj w takim razie jeszcze raz swój pierwszy post, a potem drugi. 

 

W pierwszym chyba nie umiem dodawać, korzystać z kalkulatora i przepisywać jednocześnie, bo na 3 różne sposoby uzyskuję 8,8kg, więc może jednak moje zdziwienie nie jest takie nieuzasadnione?

I fakt, źle przeczytałem w pierwszym poście, tam może spokojnie być RIS'a (choć apostrof w tym przypadku jest zbędny).

 

W drugim założyłeś najwyraźniej to co w ostatnim: wszyscy tu mają szklane kule i wiedzą, że już z RISem przygodę miałeś i pewnie dlatego napisałeś "Rzeczy o które pytasz, wydaja mi się najmniej istotne".

 

Może i nie popisałem się jakąś wybitną kulturą, ale przyznaj, że ze swojej strony też niczego nie ułatwiłeś...

 

EDIT:

 

I przepraszam, że aż tak na Ciebie naskoczyłem.

 

 

Fakt! Mea culpa czeski błąd, pilzneńskiego 5kg, dzięki za zwrócenie uwagi. Przepraszam, mnie też poniosło, ale to chyba przyzwyczajenie, że jak o coś pytasz a kilka osób zamiast na temat pisze o zupełnie czymś innym, że źle przecinek, kropka. Mam świeżą gęstwę US-05 po AIPA 16BLG, drugi dzień je przepłukuję, żeby zachować je w jak najlepszej kondycji do następnego warzenia. Mam za sobą RISa całkiem udanego z dodatkiem laktozy i z żytem 29BLG i sporo stoutów od 16 do 18 blg z różnymi dodatkami, kawy, mięta, karob (całkiem ciekawy eksperyment), wiśnie z nalewki. Mam spore zapasy podstawowych słodów, pilzneńskiego około 40kg, pale ale około 20, monachijski 20kg, żyta 25kg i po 2kg czekoladowy pale i zwykły z fawcett, carramunich I i III oraz carraaroma po 2 kg. Nie do końca wiem jaki profil uzyskam z samych czekoladowych bez palonych - czy to jest sens się bawić, może lepiej zamówić palone słody a tych dodać na smak, dlatego w recepturę wpisałem caramunich i caraaroma, choć to może nie jest dobry pomysł, zostawię je pewnie do jakiegoś belgijskiego.

Edytowane przez wojto19a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 w ostateczności RIS'u

 

No to teraz już po całości pojechałeś.

Przypominam, że apostrof oznacza, że poprzedzająca go samogłoska jest niema. Nie ma samogłoski - nie ma apostrofu. Szacunek dla języka nic nie kosztuje.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moim zdaniem jak ktos się pyta czy ma dobry zasyp, pomija istotną kwestię drożdży i myśli że 17°C otoczenia dla tego stylu jest dobre to jak w mordę strzelił nie ma pojecia na co się porywa. Wie że dzwonią ale ni w którym kościele

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 w ostateczności RIS'u

 

No to teraz już po całości pojechałeś.

Przypominam, że apostrof oznacza, że poprzedzająca go samogłoska jest niema. Nie ma samogłoski - nie ma apostrofu. Szacunek dla języka nic nie kosztuje.

Pozdrawiam.

 

Akurat w tym przypadku samogłoska nie ma nic do rzeczy. Skrótowce odmienia się poprzez myślnik: RIS-a , odmiana RIS-u też istnieje. Warto doczytać przed falme'owaniem :S

Edytowane przez Kamilos55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie ja pisałem że skrótowców nie odmienia się z myslnikiem? Przejrzałem jeszcze raz całą dyskusję i wszędzie tylko pisałem, że nie odmienia się z apostrofem bo apostrof oznacza niemą samogłoskę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.