Jump to content

Zamknięty transfer do kega


Recommended Posts

Cześć!

 

Wykombinowałem sobie wczoraj przy niedzieli prosty i tani (nie wiem jeszcze czy dobry!) system zamkniętego transferu piwa po fermentacji do kega. Testy na sucho (a raczej na mokro, z użyciem wody) wypadły całkiem pozytywnie. Czy ktoś z Szanownych kombinował coś takiego? Jakie były efekty z transferem piwa?

 

Co mną kierowało, żeby się tym zająć? Niebawem będę przelewał do kega belgijskiego blonda, którego zamierzam 2 tygodnie lagerować a potem kilka dobrych tygodni potrzymać w kegu w temperaturze pokojowej. W planach niebawem inne belgi, które poleżą jeszcze dłużej. Chcę unikąć przede wszystkim natlenienia. Przy okazji ograniczyć ryzyko infekcji przy rozlewie.

 

Plan jest taki:

1) Wymyty keg napełniam starsanem tak, aby praktycznie nie zostało w nim powietrza

2) Za pomocą CO2 wypycham starsan z kega do innego kega (przyda się na później)

3) Mam w ten sposób zdezynfekowany keg wypełniony CO2

4) Zakładam moją pokrywkę dedykowaną do rozlewu na fermentor z piwem po jego uprzednim cold crashu (szczególnie po dry hoppingu aby wszystko opadło)

5) Pokrywka ma zamocowany zawór ball lock CO2 oraz rurkę od płynu z kega podpiętą do ball locka od płynu (rurka wsunięta przez szczelną gumową uszczelkę)

6) Keg podłączam do mojej rurki za pomocą wężyka z dwiema szybkozłączkami od płynu

7) Otwieram zawór bezpieczeństwa w kegu (aby CO2 mógł się wydostać)

8) Puszczam delikatnie CO2 z butli (aby ciśnienie nie wywaliło mi pokrywki od fermentora) i czekam aż zacznie grawitacyjnie lecieć.

9) Dzięki wpuszczeniu rurki do zlewania przez gumową uszczelkę mam swobodę manewrowania nad osadami. Przezroczysty fermentor pozwala mi widzieć co się dzieje ;)

10) Dopuszczam lekko CO2 aby nie zrobić podciśnienia

 

Poniżej fotki z prób na wodzie oraz kilka wątpliwości.

 

1) Rozpoczęcie syfonu na wodzie wymagało całkiem sporego ciśnienia, pokrywka była na granicy odskoczenia i nieźle napuchła. Ciekawe czy da radę w ten sposób wypchnąć ciecz o większej gęstości...

2) Chmielenie na zimno - z reguły chmiel na zimno opada mi ładnie na dno, ale jak złapie się jakiś większy paproch to może mi zapchać zawór. Założenie filtra in-line odpada, bo zbyt małe ciśnienie mam dostępne.

 

YqfzXhJ.jpg

 

m1zmLDK.jpg

 

4xPVHc8.jpg

 

yInrJuP.jpg

Edited by Alexy
Link to post
Share on other sites

The main issue with the tap was that I would need to get a different piece of tubing and put a worm clamp over it to keep it on the tap. I'm a bit short on swivel nut barbs right now for the correct tubing so that is my limiting factor. Otherwise, I saw pillowing in the fermentor lid but no issues with the transfer aside from dripping due to poor seal between tubing and spigot. I lost maybe 100 mL in the whole transfer, which wasn't bad considering it was rigged up using what I had on hand and it was my first run-through. Should have no issues next time I want to use my bucket fermentor. I don't use it often since I normally brew smaller batches into a keg and closed transfer out of a fermentation keg is a simple matter.

Link to post
Share on other sites

Thanks Bret! If only cornies allowed for a full 5 gal batch fermentation this would be a no-brainer for me to start fermentation in kegs.... :) Let's see how my system will hold on a real beer attempt in 1-2 weeks. I may cut the dip tube a little bit to limit head of liquid and so it would need less pressure to start the siphon.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Robię tak od dłuższego czasu tyle że ze szklanych butli do kegów . Mała sugestia , załóż kranik na wężyk spustowy , ponieważ jeżeli zdekantujesz piwo do końca i w rurce poleci CO2 to w kegu zacnie intensywnie pienić się , co w konsekwencji nie potrzebnie zabrudza zaworki czapą piany . A i rurkę mam zagiętą do góry , tak mniej osadu ze dna zbiera .

Edited by czeburaszka710
Link to post
Share on other sites
  • 9 months later...
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.