Skocz do zawartości

witbir na s-33


kedyz

Rekomendowane odpowiedzi

kurde, wpisywałem w wyszukiwaniu s-33 i wychodziło 0 wyników.

dzięki

 

edit: ale odpowiedzi na moje pytanie to tam nie znalazłem :)

 

Pinta robi swoje witbiry na s-33. Ostatnio piłem witbira na FM Białe Walonki i ten profil aromatyczny mi nie odpowiada. Za bardzo fenolowe, ja bym wolał żeby aromat szedł w kierunku owoców. Główny profil aromatyczny chcę uzyskać w moim witbirze z przypraw (kolendra, skórki cytrusów), a drożdże żeby to ewentualnie uzupełniały, ale owocowo właśnie. Producent podaje, że s-33 daje neutralny profil zapachowy, ale skoro drożdże te są używane to witbira, to pomyślałem, czy nie poprowadzić fermentacji w wyższej temperaturze niż te standardowe 18-20 stopni.

Nigdy nie fermentowałem na s-33 i nigdy nie fermentowałem w wyższym zakresie temperatur, dlatego proszę o radę.

Blg początkowe 12-13.

Edytowane przez kedyz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co w wyższej? Ja bym fermentował nawet w niższej. Myślę, że 16-17C będzie ok.

 

Główny problem z S-33 jest taki, że strasznie płytko odfermentowują przez co wity na nich nie są tak rześkie jakby mogły być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , robiłem wita z zestawu wyszło 11blg drożdże s-33 start fermentacji 16C i stopniowo podnosiłem do 19C , odfermentowalo do 4 BLG wyszło według BS 3,7% abv, juz ich nie użyje to wita radził bym cos innego , aktualnie testuje S-33 do cydra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz wita na sucharkach, to spróbuj Brewferm Blanche, całkiem przyzwoite witki oparte na przyprawach mi na nich wyszły.

Edytowane przez ATP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne "rozsądne" suche drożdże do Witka z jakimi się spotkałem to Gozdawa Classic Belgian Witbier.

Potwierdzam.

Szczególnie nie polecam S-33, słabo odfermentują i piwo jest za słodkie jak dla mnie.

Do wita używam już tylko płynnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem niedawno wibiera na sucharach Mangrove Jacks M21 Belgian Wit   i wyszło całkiem fajne piwko - chociaż w moim odczuciu bardziej przyprawowe niż owocowe. Odfermentowały z 10,5 blg do 2,5 bez żadnych problemów.

Edytowane przez Wiecha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem niedawno wibiera na sucharach Mangrove Jacks M21 Belgian Wit   i wyszło całkiem fajne piwko - chociaż w moim odczuciu bardziej przyprawowe niż owocowe. Odfermentowały z 10,5 blg do 2,5 bez żadnych problemów.

mam to samo doświadczenie - american witbier wyszedł całkiem zacny, choć potrzebował czasu, by chmiel dobrze ułożył się z drożdżami. Nie pamiętam odfermentowania, ale był całkiem rześki, choć z pewnością nie wodnisty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zeby nie mnozyc watkow o Witoldzie, zapytam tutaj:

 

zamierzam nastawic wita z receptury Dori (dostepnej na Wiki), ale nie dostalem platkow pszennych. Pszenicy tez nie mam - no nieurodzaj po prostu... Mam za to platki orkiszowe - w sumie tez pszenica... Moge sobie je skleikowac i bedzie dobrze, czy jak radzicie, panie i panowie szlachta?

 

Drozdze beda, niestety, suchary (Brewferm Blanche), wybacz @Dori ze tak sponiewieralem Twoj przepis :-)

 

Dzieki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzięki wszystkim za głosy. Jak pisałem w pierwszym poście zrobiłem na s-33. Było tak na 13 litrów po gotowaniu:

 

Amount Fermentable PPG °L Bill %
1.27 kg German - Pilsner 38 1.6 48.5%
1.1 kg Flaked Wheat 34 2 42%
0.25 kg Flaked Oats 33 2.2 9.5%
2.62 kg Total

 

Amount Variety Type AA Use Time IBU
20 g Saaz Pellet 4.3 Boil 60 min 19.28
9 g Saaz Pellet 4.3 Boil 10 min 3.15
20 g Saaz Pellet 4.3 Boil 0 min

 

Amount Name Type Use Time
24 g Fresh Citrus zest (cytryna + z 2 limonki) Spice Boil 5 min.
7 g Crushed coriander seed Spice Boil 5 min.

 

Warzyłem 05.09. Zacieranie na lenia, ustawiło się na 64 stopniach.

Blg: 11.5 - 12

Temperatura fermentacji (brzeczki): 18-19.5 stopni.

W zasadzie po 5 dniach było przefermentowane.

Blg zeszło do 2.5 - 3

Rozlałem 18.09., nagazowanie 2.4 vol

 

Spostrzeżenia przy rozlewie: jest tak jak chciałem jeśli chodzi o słodyczkę ;) . Odbiór piwa będzie raczej słodki, ale w przyjemnych granicach. W aromacie skórka cytryny z lekka limonką, tak samo w smaku, kolendra gdzieś tam w tle majaczy, ale niewyraźnie. Jest więc owocowo (cytrusowo) od przypraw i do tego odpowiednia pełnia. No jest tak jak chciałem, gdyby mi tu weszły jakieś fenole od drożdży to nie byłbym zadowolony, bo nie lubię. Zobaczymy jak będzie dalej.

Jeszcze raz dzięki.

Pozdro

 

Edit: jeśli chodzi o drożdże to ja jestem zadowolony, przy tym balingu dały pełnię trafiającą w me gusta i jednocześnie nie ma tu żadnych fenoli.

Natomiast z rzeczy nie będących głównym, przedmiotem tego postu to dodam, że za dużo tej skórki cytryny i chyba nie udało mi się samego zestu zetrzeć. Efekt jest taki, że jest taka cierpkość tej białej części cytryny, a sam smak skórki cytryny jest przytłaczający i sztuczny w odbiorze.

Edytowane przez kedyz
Piwo po refermentacji gotowe do picia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.