Skocz do zawartości

Słaby aromat chmielowy w moich piwach.


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z wydobyciem aromatów chmielowych w moich piwach. Modyfikacja wody pomaga w odbieraniu goryczki, jest wyraźniejsza i wytrawniejsza. Tylko, że próbuję wydobyć aromat i nic z tego nie wychodzi. Nawet dodawanie większych ilości chmielu w ostatniej minucie gotowania (około 50g) nie pomaga.

Dlatego następnym razem jak będę warzył mam popełnić jeden błąd podczas warzenia piwa. Mianowicie po wrzuceniu chmielu do brzeczki w ostatniej minucie i wyłączeniu gazu, mam zamiar przetrzymać całość jakiś czas zanim nie rozpocznę chłodzenia. Do tej pory wrzucałem chmiel, mieszałem i biegłem by wychłodzić brzeczkę. W browarach sam transfer gorącej brzeczki przez wymiennik ciepła trwa dobre pół godziny. A nie mają problemów z DMS, zatem i ja spróbuję. Macie jakieś sugestie jak to z głową zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z wydobyciem aromatów chmielowych w moich piwach. Modyfikacja wody pomaga w odbieraniu goryczki, jest wyraźniejsza i wytrawniejsza. Tylko, że próbuję wydobyć aromat i nic z tego nie wychodzi. Nawet dodawanie większych ilości chmielu w ostatniej minucie gotowania (około 50g) nie pomaga.

Dlatego następnym razem jak będę warzył mam popełnić jeden błąd podczas warzenia piwa. Mianowicie po wrzuceniu chmielu do brzeczki w ostatniej minucie i wyłączeniu gazu, mam zamiar przetrzymać całość jakiś czas zanim nie rozpocznę chłodzenia. Do tej pory wrzucałem chmiel, mieszałem i biegłem by wychłodzić brzeczkę. W browarach sam transfer gorącej brzeczki przez wymiennik ciepła trwa dobre pół godziny. A nie mają problemów z DMS, zatem i ja spróbuję. Macie jakieś sugestie jak to z głową zrobić?

Ale przecież sam pisałeś, o tej metodzie, kiedy schładzasz szybko o 20°C, do 80°C i wtedy dajesz dla aromatu.Ja miałem bardzo dobre efekty z tą metodą.

Może warto zastanowić się też nad późnym chmieleniem. Jest ciekawy artykuł na ten temat w Zymurgy, do którego link wrzuciłem we wpisie na blogu.

Co do opóźnienia chłodzenia, to wiele osób chłodzi przez całą noc i nie zgłaszają jakichś strasznych wad. Chociaż podobno DMSu 1/3 populacji nie wyczuwa. A może to był diacetyl.

Edytowane przez kopyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z wydobyciem aromatów chmielowych w moich piwach. Modyfikacja wody pomaga w odbieraniu goryczki' date=' jest wyraźniejsza i wytrawniejsza. Tylko, że próbuję wydobyć aromat i nic z tego nie wychodzi. Nawet dodawanie większych ilości chmielu w ostatniej minucie gotowania (około 50g) nie pomaga.

Dlatego następnym razem jak będę warzył mam popełnić jeden błąd podczas warzenia piwa. Mianowicie po wrzuceniu chmielu do brzeczki w ostatniej minucie i wyłączeniu gazu, mam zamiar przetrzymać całość jakiś czas zanim nie rozpocznę chłodzenia. Do tej pory wrzucałem chmiel, mieszałem i biegłem by wychłodzić brzeczkę. W browarach sam transfer gorącej brzeczki przez wymiennik ciepła trwa dobre pół godziny. A nie mają problemów z DMS, zatem i ja spróbuję. Macie jakieś sugestie jak to z głową zrobić?[/quote']

Ale przecież sam pisałeś, o tej metodzie, kiedy schładzasz szybko o 20°C, do 80°C i wtedy dajesz dla aromatu.Ja miałem bardzo dobre efekty z tą metodą.

Może warto zastanowić się też nad późnym chmieleniem. Jest ciekawy artykuł na ten temat w Zymurgy, do którego link wrzuciłem we wpisie na blogu.

Co do opóźnienia chłodzenia, to wiele osób chłodzi przez całą noc i nie zgłaszają jakichś strasznych wad. Chociaż podobno DMSu 1/3 populacji nie wyczuwa. A może to był diacetyl.

W sumie można połączyć dwie metody :D. Czyli wrzucić chmiel na koniec gotowania, a następnie schłodzić do 80°C i odczekać godzinkę. Będzie to mój priorytet na następnych kilka warek. :)

 

Edit:

No właśnie samemu warzyłem piwa rok temu w Polsce, nie miałem możliwości szybkiego chłodzenia i aromat był bardziej intensywny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daję 150g Marynki /hl na 5 minut przed końcem gotowania, potem po jakiś 10 minutach piwo trafia na wymiennik płytowy. Aromat chmielowy jest bardzo intensywny.

Czy zanim całość się schłodzi to część brzeczki jest gorąca i siedzi z chmielem? Jak długo trwa chłodzenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Któryś z kolegów forumowych zamieścił kiedyś pomiary zawartości olejków lotnych piwie przy różnych czasach gotowania. O ile pamiętam, dla gotowania rzędu 5 minut były lepsze wyniki niż dla 0 minut (dla granulatu). Może spróbuj jednak pogotować 1-5 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daję 150g Marynki /hl na 5 minut przed końcem gotowania' date=' potem po jakiś 10 minutach piwo trafia na wymiennik płytowy. Aromat chmielowy jest bardzo intensywny.[/quote']

Czy zanim całość się schłodzi to część brzeczki jest gorąca i siedzi z chmielem? Jak długo trwa chłodzenie?

Chłodzenie 100l trwa około 30 minut.

Można też wlać 10-15% zimnej wody po warzeniu + szybie chłodzenie, też daje dobre efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daję 150g Marynki /hl na 5 minut przed końcem gotowania, potem po jakiś 10 minutach piwo trafia na wymiennik płytowy. Aromat chmielowy jest bardzo intensywny.

Czyli spokojnie można dawać marynkę na aromat? Jeśli ta to na pewno spróbuję.

Edytowane przez Jejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daję 150g Marynki /hl na 5 minut przed końcem gotowania' date=' potem po jakiś 10 minutach piwo trafia na wymiennik płytowy. Aromat chmielowy jest bardzo intensywny.[/quote']

Czyli spokojnie można dawać marynkę na aromat?

Oczywiście!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.