Skocz do zawartości

AIPA (pierwsze komponowanie receptury)


Hobbysta

Rekomendowane odpowiedzi

Witam stwierdziłem, ze popełnię jakies piwo z własnej receptury i tu prosiłbym o dużą pomoc i wyrozumiałość. Stwierdziłem, ze zrobię AIPE, bo po pierwsze lubię amerykańskie chmiele, a po drugie mam juz gęstwę Us-05 dobra na to piwko. Zatem zacznijmy od tego ze liczę na 20l

 

Słody- tutaj mam problem bo nie wiem ile.

Do tej pory spotkałem się z opcjami 90/5% podstawowy pale ale (moze strzegom?) i jakis dodatkowy, ale nie wiem jaki. Jak go dobrać ?

Zacieranie na wytrawnie (tak mi się wydaje lepiej) przez godzinke

Chmiele (nie jestem ekspertem Wiec moze jakies głupoty powypisuje)

15 minuta 30g Columbus

60 minuta 25g Equinox 25g Ahatanum

Na zimno 25g Equinox 25g Ahatanum

Według apki Brew Log na IOSa wyszło koło 140IBU co mnie troche przeraziło. Czego dodać mniej, czego więcej?

Dzieki za konstruktywna krytykę i pomoc (jesli ten post powinen znaleźć się na płaskownicy to proszę o przeniesienie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brutalność jak najmilej widziana, lepiej miec podcięte skrzydła i się pozbierać niż zmarnować pieniądze i czas. Jesli jest aż tak zle to usune wątek i poszukam dalej na forach, czy innych miejscach :)

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

i poszukam dalej na forach, czy innych miejscach

Miałem się nie odzywać, ale podpowiem http://www.wiki.piwo.org/Kategoria:Receptury_ze_s%C5%82od%C3%B3w
nie działa mi link :/

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie działa mi link

mi działa więc nic więcej nie pomogę :(

No dobra, na naszj Wiki jest dział "Sprawdzone receptury ze słodów".

Poszukaj poczytaj itd.

 

EDIT

Edytowane przez �Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma jedynej słusznej ilości, wszystko zależy jaką interpretację IPA lubisz. Zrobisz jedną, a w kolejnych będziesz modyfikował, mając punkt odniesienia. Takie piwo jest do picia po 3 tygodniach od warzenia, także nie musisz się bardzo spinać na początku, poeksperymentuj na mniejszych warkach, sam sobie dojdziesz do tego co Ci odpowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradzisz jakies strony/sposoby na naukę komponowania warek ? Skad wiedzieć czego i ile dodać? Jakie kalkulatory darmowe polecisz nowicjuszowi? Słyszałem o mrmalty i paru innych, ktory obiektywnie najlepszy? Patrzyłem na pare przepisów na AIPE i nie rozumiem np czemu dodaje sie słód monachijski czy carapils. Chmiel to raczej kwestia gustu ale jak nie pogubić się w ilościach ?

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że pewne zakresy są, żeby nie przegiąć, ale musisz najpierw coś uwarzyć, wypić i samemu stwierdzić co zmienić. Co do kalkulatorów to ja używam tylko BeerSmith, jest płatny, ale warto, jeśli warzenie ma być hobby na dłużej.

 

Zacznij sobie od prostego zasypu 100% pale ale lub pilzneński, suche drożdże. Zacieranie powiedzmy 66C.

 

Co do chmielenia, ja do IPA preferuje taki schemat:

 

- 60 minut goryczka (co do ilości wszystko zależy od preferencji, zacznij sobie od 50 IBU dla piwa 16 blg i skoryguj przy kolejnych warkach)

- 100g hopstand w 70C (wyłączasz grzanie, chłodzisz do 70C i wrzucasz aromatyczny chmiel na 30-60 minut, potem chłodzisz dalej)

- 150g na zimno (2-3 dni, potem cold crash w niskiej temperaturze jeśli masz taką możliwość)

 

Wypijesz i zobaczysz co chciałbyś zmienić. Jeśli piwo będzie zbyt wytrawne - zamienisz część zasypu na Carapils, jeśli zbyt słodkie - zamienisz na cukier. To samo z goryczką.

 

Trzeba samemu kombinować, nie ma innej drogi. Próbuj samemu bazując na tym co zostało już na tym czy innych forach napisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetestuj brewness.com darmowa aplikacja webowa do tworzenia swoich przepisów. Ja praktycznie od samego początku tworzę własne przepisy bądź robię wariacje sprawdzonych przepisów z tego forum.

Jeśli to ma być AIPA to celuj na poczatek w jakieś 15 - 16 blg i 50 ibu

 

 

Wysłane z mojego G3121 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez redlum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ze AIPA to moje ulubione to polecam Ci zrobic warke nr. 8 z mojego zestawu. Jest to lekko zmodyfikowany przepis z gotowego sklepowego "zestawu surowcow". Jakbys chcial pomoc to pisz pw.

 

http://www.piwo.org/topic/23313-browar-domowy-wp/?do=findComment&comment=453017

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.