Skocz do zawartości

Jak zredukować zalegającą goryczkę?


Kamilos55

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, Kamilos55 napisał:

Ostatecznie udało mi się ustalić przyczynę. To chmiel (malutkie drobiny) z chmielenia na zimno, który dostał się do butelek przy rozlewie. Jeśli się trafi butelka z dużą ilością drobin to smak jest własnie taki bardzo goryczkowy meczący, pozostaje długo na języku/w gardle. Przy nalaniu z tej samej butelki przez sitko, zostało na nim bardzo dużo drobin (łyżeczka) a smak piwa był już ok! Nie wspominając już nawet o tym, że przez ten chmiel piwo natychmiast uwalnia CO2 ;) Tak czy siak zostały mi tylko 2 butelki i motywacja do eliminacji takich błędów na przyszłość. Btw. poczęstowałem kolegę lepszą butelką to oskarżył mnie o oszustwo poprzez nalanie krafta. Sharka nie dopił a moje tak :)

 

od siebie tylko dodam że przy mocno chmielonych piwach filtrowanie przez rajtuzę nie pomaga - wtedy sytuację ratuję żelatyna. miałem kilka warek NE IPA które były totalnie niepijalne, własnie przez te drobiny chmielu pływające w zawiesinie. to nie była zwykła goryczka, tylko taka właśnie jak piszesz - zalegająca przez 5 minut. powtórzona warka z dodatkiem żelatyny smakowała zupełnie inaczej - tak jak powinna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Kamilos55 napisał:

To potwierdza mój przypadek. A NEIPA nie straciła na teksturze przez klarowanie - chyba powinna  być mocno mętna?

 

wyklarowała się i była czyściutka jak świeży Harnaś prosto z puchy. z założenia powinna być mętna - ale wolę przeżyć lekką niestylowość niż mocną niepijalność. Pinta sprzedaje klarowną Vermont IPĘ, o 70 IBU, chmielone cytrusowymi chmielami i nikt nie narzeka ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.