Skocz do zawartości

IPA ze skórką cytrusów


seevin

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję zrobić coś w stylu Elvis Juice Brewdoga, czyli IPA z ze skórką grapefruita i pomarańczy. Na anglojęzycznych forach znalazłem dwie receptury, poniżej podam to co udało mi się z nich wyciągnąć i proszę o ocenę i ewentualne rady.

 

Słody

4.5kg Pale Ale (EBC 5-7) lub Pilzneński (EBC 2.5-3.5) - który lepiej?

0.88kg Cara 30 EBC

 

Zacieranie 65 stopni 75 min, potem 75 stopni 10 min. Wysładzanie wodą 75 stopni do uzyskania ok. 25l brzeczki.

 

Czas gotowania 60 minut. Chmiele tak jak w załączonym pdf, pierwszy w momencie rozpoczęcia gotowania, druga partia po 30 minutach i ostatnia po 55.

W 50 minucie 50g skórki grapefruita i 25g skórki pomarańczy.

 

Drożdże Fermentis US-05

Fermentacja burzliwa w ok 19 stopniach, zlanie na cichą przy BLG ok. 3-4, chmielenie na zimno plus dodanie 40g skórki grapefruita odmoczonej wcześniej w wódce przez 2 doby. Cicha fermentacja 2 tygodnie, docelowe BLG 2.5.

 

Proszę o rady odnośnie wyboru słodu (wg przepisu ma być "Extra Pale") i ewentualne uwagi odnośnie receptury. 

 

Receptura od Brewdog: http://dl.dropboxusercontent.com/s/fccnya7z8vrg915/elvis.pdf?dl=0

Edytowane przez seevin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję zrobić coś w stylu Elvis Juice Brewdoga, czyli IPA z ze skórką grapefruita i pomarańczy. Na anglojęzycznych forach znalazłem dwie receptury, poniżej podam to co udało mi się z nich wyciągnąć i proszę o ocenę i ewentualne rady.

 

Słody

4.5kg Pale Ale (EBC 5-7) lub Pilzneński (EBC 2.5-3.5) - który lepiej?

0.88kg Cara 30 EBC

 

Zacieranie 65 stopni 75 min, potem 75 stopni 10 min. Wysładzanie wodą 75 stopni do uzyskania ok. 25l brzeczki.

 

Czas gotowania 60 minut. Chmiele tak jak w załączonym pdf, pierwszy w momencie rozpoczęcia gotowania, druga partia po 40 minutach i ostatnia po 55.

W 50 minucie 50g skórki grapefruita i 25g skórki pomarańczy.

 

Drożdże Fermentis US-05

Fermentacja burzliwa w ok 19 stopniach, zlanie na cichą przy BLG ok. 3-4, chmielenie na zimno plus dodanie 40g skórki grapefruita odmoczonej wcześniej w wódce przez 2 doby. Cicha fermentacja 2 tygodnie, docelowe BLG 2.5.

 

Proszę o rady odnośnie wyboru słodu (wg przepisu ma być "Extra Pale") i ewentualne uwagi odnośnie receptury. 

 

Receptura od Brewdog: http://dl.dropboxusercontent.com/s/fccnya7z8vrg915/elvis.pdf?dl=0

Wydaje mi się, że raczej pilzneński (jaśniejszy dla redukcji koloru od dużego udziału karmelu).

Osobiście nabieram chętki na piwo w tej stylistyce. Tyle, że nie zrobię raczej klona 1:1 bardziej pójdę w coś, co ma wyglądać jak sok/shake cytrynowy.  Jakieś 30-35 % płatków ryżowych, zero karmelu i zatarcie a słodko, żeby coś zostało na języku. Do tego skórki i chmiele typowo cytrusowe, powiedzmy Citra i Centennial

 

edit. widzę, że w oryginale poszli zupełnie w drugą stronę 25 EBC to jest jakiś odjazd ku "ciemnej stronie" :D

Edytowane przez łysy ĄĘ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.