Skocz do zawartości

Drugie autorskie piwo z resztek


Apek

Rekomendowane odpowiedzi

Zostało mi trochę słodów i chmieli zastanawiam się co by wyszło z takiego przepisu czy nie popełniam jakiś karygodnych błędów to ma nie być piwo konkursowe tylko takie do picia na co dzień :)

 

Prośba o opinie i korekty.

 

Słody:

Pale Ale - 5kg

Carapils - 1kg

Wiedeński - 0,5kg

Caramunich® typ I - 0,5kg

 

Chmiele:

Amarillo - 30g - 60 minut

Marynka - 20g - 60 minut

Lubelski - 20g - 10 minut

Amarillo - 20g - na zimno ok 7 dni

 

Drożdże - S-04

 

Z kalkulatora wychodzi:

13,3 BLG

42 IBU

5,5 % ABV

6,6 SRM

 

Zastanawiam się czy nie dokupić jeszcze 50 g jakiegoś chmielu i dać 20g na goryczkę i 30 pod koniec gotowania.

 

prośba o bardziej doświadczonych piwowarów o opinię :)

 

 

Pozdrawiam

Kuba

Edytowane przez Apek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie za dużo karmelowych, będzie słodki ulepek. Zmień tak aby łączna ilość karmelowych nie przekroczyła 5 - 7 max 10% (jak lubisz słodkie piwa). Możesz też w ogóle z tych karmelowych zrezygnować, sam wiedeński w tej ilości poprawi odczucie słodowości w piwie. Co do chmielu to napisz co chcesz osiągnąć, mocniejszą goryczkę, smak czy buchający aromat? Osobiście Marynkę dałbym na goryczkę, Lubelski na smak a całość Amarillo na zimno, na nie więcej niż 4 dni. Bedze mniej gorzko ale bardziej aromatycznie. Jeżeli chcesz gorzko i aromatycznie to dokup jakiś aromatyczny amerykański chmiel i wrzuć na zimno, resztę pozostaw jak jest.

 

PS. wątek powinieneś założyć w innym dziale forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Receptury autorskie to miejsce na sprawdzone receptury bardziej niż na dyskutowanie pierwszych pomysłów.

 

Dużo karmeli. Wybrałbym jeden i zmniejszył o połowę.

Piszesz w dziale brytyjskim więc chmieliłbym na goryczkę i aromat bez chmielenia na zimno.

Np. Marynka na goryczkę, Amarillo na smak/aromat. Lubelski bym zostawił. Amarillo go przykryje.

 

np.

 

Zasyp:

Pale Ale - 5kg

Wiedeński - 0,5kg

Caramunich® typ I - 0,25kg

 

Chmielenie:

Marynka (8,8%AA) - 20g - 60 minut

Amarillo (8,8%AA) - 25g - 20 minut

Amarillo (8,8%AA) - 25g - 05 minut

 

Qbrew dla 60% wydajności i 20 litrów liczy 13,5 BLG, IBU 40, 5,3 ABV czyli w ESB się łapie.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem uzyskać piwo mocno chmielone na goryczkę, mocno goryczkowe o lekkim aromacie amerykańskich chmieli

Lubię piwa goryczkowe nie słodowe. rzeczywiście te słody należą do grupy karmelowych...

Słodu Carapils chciałem użyć dla mocniejszej piany i pełniejszego smaku piwa, może przesadziłem z ilością???

Słodu Wiedeńskiego chciałem użyć dla zmiany barwy piwa na bardziej złoty.?

Słodu caramunich chciałem użyć bo mam resztkę :)

 

Według charakterystyki chmieli to Marynka bardziej nadaje się do chmielenia na goryczkę a Lubelski ma piękny aromat :) stąd te moje wypociny :)

 

Może: 

 

Zasyp:

Pale Ale - 5kg

Wiedeński - 0,5kg

Caramunich® typ I - 0,25kg

 

Chmielenie:

Marynka - 20g - 60 minut

Lubelski - 20g - 10 minut

Amarillo - 50g na zimno ???

 

Chciałbym wykorzystać Lubelski i marynkę bo juz długo leżą ostatnio użyłem je ze słodem Pilzneńskim zasypem 100% i po 2 tygodniach leżakowania jest na razie ok. Brakuje mi trochę ciemniejszej barwy i tego posmaku amerykańskich cytrusów. Może zamiast Amarillo lepiej użyć Citrę? i tak musze amerkańskie dokupić bo nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Receptury autorskie to miejsce na sprawdzone receptury bardziej niż na dyskutowanie pierwszych pomysłów.

 

Dużo karmeli. Wybrałbym jeden i zmniejszył o połowę.

Piszesz w dziale brytyjskim więc chmieliłbym na goryczkę i aromat bez chmielenia na zimno.

Np. Marynka na goryczkę, Amarillo na smak/aromat. Lubelski bym zostawił. Amarillo go przykryje.

 

np.

 

Zasyp:

Pale Ale - 5kg

Wiedeński - 0,5kg

Caramunich® typ I - 0,25kg

 

Chmielenie:

Marynka (8,8%AA) - 20g - 60 minut

Amarillo (8,8%AA) - 25g - 20 minut

Amarillo (8,8%AA) - 25g - 05 minut

 

Qbrew dla 60% wydajności i 20 litrów liczy 13,5 BLG, IBU 40, 5,3 ABV czyli w ESB się łapie.

 

 

Sorry jestem tu nowy proszę przenieść post do odpowiedniego działu chyba że mogę to zrobić sam ale nie widzę gdzie :)

 

Pozdrawiam

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.